Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 8 stycznia 2019, 13:06

autor: "Jacek Pindel"

Intel w tym roku wprowadzi na rynek swoje pierwsze procesory w litografii 10 nm

Podczas trwających właśnie targów elektroniki użytkowej CES 2019 w Las Vegas Intel poinformował, że jeszcze w tym roku doczekamy się rynkowego debiutu procesorów opartych na procesie litograficznym 10 nm. Oznacza to „tylko” 4 lata opóźnienia względem pierwotnych planów firmy.

Żegnaj Skylake, witaj Sunny Cove. - Intel w tym roku wprowadzi na rynek swoje pierwsze procesory w litografii 10nm - wiadomość - 2019-01-08
Żegnaj Skylake, witaj Sunny Cove.

Podczas trwania konferencji Intela prowadzący poinformował, że procesory 10nm pojawią się w sprzedaży w tym roku i będą oparte na architekturze Sunny Cove (wcześniej zapowiadano architekturę o nazwie Skylake dla 10nm). Biorąc pod uwagę wcześniejsze plany wydawnicze firmy, które zakładały wprowadzenie na rynek procesorów w tej litografii w 2015 roku, zaliczono spory poślizg. W sieci pojawiły się końcem roku 2018 pogłoski o rzekomym zaniechaniu prac związanych z tą technologią i skupieniu się na 7nm procesie, które jednak, jak podejrzewaliśmy, okazały się nieprawdziwe.

Nowe procesory Intela mają być pierwszymi ze zintegrowaną grafiką 11. generacji, a co za tym idzie mają one przełamać barierę 1TFLOP-a nieosiągalną dotychczas dla układów od Intela. Jednocześnie mają być one wyposażone w obsługę Thunderbolt 3, WiFi 6 (802.11ax) i technologię DL boost (deep learning boost). Dzięki nowej architekturze Sunny Cove te układy, jak obiecuje Intel, zapewnią znaczny wzrost wydajności, a DL boost ma dodatkowo usprawnić operacje związane z obsługą sztucznej inteligencji i uczenia maszyn.