Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 23 października 2018, 14:43

autor: Jacek Pindel

Intel uspokaja - dział rozwoju nowych technologii ma się dobrze

Firma Intel zaprzeczyła doniesieniom portalu SemiAccurate, dotyczących rzekomego porzucenia dalszych prac nad litografią 10 nm dla swoich procesorów.

Intel pracuje nad wdrożeniem procesu 10nm od 2015 roku. Czy i kiedy skończy? - Intel uspokaja - dział rozwoju nowych technologii ma się dobrze - wiadomość - 2018-10-23
Intel pracuje nad wdrożeniem procesu 10nm od 2015 roku. Czy i kiedy skończy?

Wczoraj Internet obiegła nieoficjalna informacja o porzuceniu przez Intela dalszych prac nad litografią 10nm dla swoich procesorów. Plotkę udostępnił światu serwis SemiAccurate słowami swojego starszego redaktora Charliego Demerjian’a, który znany jest z częstej krytyki poczynań Intela (jak na przykład niedawne insynuacje o braku szans Intela na polu rozwiązań serwerowych). Intel w pośpiechu zdementował te informacje za pośrednictwem profilu @intelnews na portalu Twitter.

Poniżej przedstawiamy zrzut ekranu z odpowiedzią Intela (w tłumaczeniu: „Dzisiejsze doniesienia prasowe dotyczące rezygnacji Intela z dalszych prac nad procesem 10nm są nieprawdziwe. Prace dotyczące rozwoju litografii 10nm idą w dobrym kierunku. Wszystko przebiega zgodnie z harmonogramem jaki udostępniliśmy podczas ostatniej publikacji raportów finansowych.”)

Wiadomość z oficjalnego profilu Intela na Twitterze - Intel uspokaja - dział rozwoju nowych technologii ma się dobrze - wiadomość - 2018-10-23
Wiadomość z oficjalnego profilu Intela na Twitterze

Data publikacji plotki nie jest na pewno na rękę firmie, która w czwartek ma przedstawić wyniki finansowe za ostatni kwartał, stąd prawdopodobnie szybka reakcja, mająca na celu uspokojenie inwestorów i akcjonariuszy. Nie jest jednak tajemnicą, że prace nad litografią 10nm są mocno opóźnione – szczególnie biorąc pod uwagę wcześniejsze deklaracje Intela, że zostanie ona użyta w ich procesorach w 2015 roku (w 2012 roku podczas konferencji IDF Mark Bhor z Intela przedstawiał plany opracowania procesorów w technologii 10nm w roku 2015 i 7nm w 2017 roku). Największy konkurent Intela już niedługo ma zaprezentować światu pierwsze procesory w litografii 7nm (mowa oczywiście o AMD).

Grafika przedstawiająca osiągnięcia i plany Intela podczas konferencji IDF 2012 - Intel uspokaja - dział rozwoju nowych technologii ma się dobrze - wiadomość - 2018-10-23
Grafika przedstawiająca osiągnięcia i plany Intela podczas konferencji IDF 2012

Fani niebieskich powinni jednak spać spokojnie, gdyż wątpliwe jest zrezygnowanie z prac nad technologią, która rozwijana jest od kilku lat i pochłonęła ogromną ilość budżetu przeznaczonego na rozwój nowych technologii.