Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 2 lipca 2020, 13:25

autor: Smoczy

Chińskie problemy Apple. Tysiące gier bez aktualizacji

Apple musiało wstrzymać aktualizacje dla tysięcy gier z App Store w Chinach ze względu na brak licencji chińskiego rządu. Co to oznacza dla twórców iPhone'ów?

Apple może mieć poważny problem w Chinach - ilustracja #1
Apple może stracić część swoich dochodów.

Jak informuje portal The Financial Times, Apple wstrzymało publikację poprawek i uaktualnień do tysięcy gier znajdujących się w chińskim App Storze. Powodem jest brak posiadania licencji przez twórców gier na udostępnianie ich na terenie Państwa Środka. Co ciekawe, już od 2016 roku chiński rząd wymagał odpowiednich pozwoleń na dystrybucję gier, które kupuje się jednorazowo bądź które zawierają wszelakie formy mikropłatności, jednakże do tej pory Apple lekceważyło ten nakaz. Koncern z Cupertino pozwalał bowiem na pobieranie gier, które dopiero oczekiwały na przyznanie odpowiedniej rządowej licencji.

Nadejście przysłowiowego „bana” już wcześniej zwiastowały komunikaty amerykańskiego giganta, wysłane do deweloperów tworzących gry na system iOS. Pierwszy, z lutego tego roku, przypominał o obowiązku posiadania licencji na sprzedaż gry w Chinach; drugi, z czerwca, ostrzegał, że jeżeli gra nie będzie miała licencji, to po 30 czerwca zostanie usunięta ze sklepu.

Warto tutaj dodać, że konkurencyjny sklep Androida od samego początku trzymał się wytycznych chińskiego rządu.

Wbrew pozorom, cała ta sytuacja to stosunkowo niewielki cios w przychody firmy Apple, bowiem z wyliczeń przeprowadzonych przez firmę 86Research wynika, że problemy z nielicencjonowanymi grami będą kosztować giganta zaledwie 340 milionów dolarów. 80% z topowych 200 dochodowych tytułów posiada natomiast licencję.

Z danych firmy analitycznej Newzoo wynika, że w tym roku aż 53% dochodów z gier mobilnych w Chinach będzie pochodzić z App Store – jest to około 13 miliardów dolarów. Poza tym, zgodnie z informacjami dostarczonymi przez serwis Sensor Tower, przychody ze wszystkich aplikacji w App Store w Chinach wyniosą około 16,4 miliarda dolarów. Dla porównania, przychód z App Store w USA szacuje się na ok. 15,4 miliarda dolarów.