Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 6 grudnia 2019, 14:30

autor: Laty

Opera na Androida wprowadzi tryb ciemny na wszystkich stronach

Od lat użytkownicy smartfonów czekali na możliwość włączenia trybu z ciemnym motywem na wszystkich stronach internetowych. Jedna z najbardziej pożądanych funkcji zostanie wprowadzona do najnowszej wersji Opery na Androida. Główną zaletą ciemnego motywu jest to, że użytkownicy nie męczą tak bardzo swoich oczu podczas korzystania z telefonu w nocy.

Nie tylko ładnie wygląda, ale pozwala zaoszczędzić baterię i nie męczy wzroku. - Opera na Androida wprowadzi tryb ciemny na wszystkich stronach - wiadomość - 2019-12-06
Nie tylko ładnie wygląda, ale pozwala zaoszczędzić baterię i nie męczy wzroku.

Jedną z funkcji prawdopodobnie ostatniej aktualizacji przeglądarki Opery w tym roku jest Dark Mode, który niedługo trafi na smartfony z systemem Android. Choć Opera już wcześniej oferowała możliwość surfowania w przeglądarce z trybem ciemnym, teraz można go w pełni konfigurować, więc każdy będzie mógł dobrać ustawienia według własnych preferencji. Tryb działa na wszystkich stronach internetowych – nawet tych, które nie są przystosowane do ciemnego motywu. Na pierwszy rzut oka jego główną zaletą jest to, że nie męczymy oczu tak bardzo, jak podczas patrzenia w jasny ekran, gdy korzystamy ze smartfona w nocy. Nie jest to jednak jedyny plus. Wiele testów dowodziło już, że tryb ciemny pozwala zaoszczędzić duże zasoby baterii.

Tak prezentują się możliwości personalizacji ciemnego trybu. - Opera na Androida wprowadzi tryb ciemny na wszystkich stronach - wiadomość - 2019-12-06
Tak prezentują się możliwości personalizacji ciemnego trybu.

Użytkownicy będą mogli skonfigurować między innymi intensywność czerni i regulować temperaturę barw. Wszystko to oddzielnie dla paska wyszukiwania, klawiatury i oczywiście samej strony internetowej. Aktualizacja Opery została stworzona przede wszystkim z myślą o nadchodzących miesiącach zimowych.

Przy zaledwie kilku słonecznych godzinach w ciągu dnia zauważyliśmy, że większość automatycznych ustawień jasności w urządzeniach nie jest wystarczająco ciemna i często zakłóca rytm dobowy użytkownika. Postanowiliśmy rozwiązać ten problem z pomocą naszej przeglądarki. Dodatkowo ta wersja Opery pozwoli ograniczyć emisję niebieskiego światła – mówi Stefan Stjernenlund, odpowiedzialny za marketing Opery na Androida.

Opera rozpieszcza użytkowników Androida, dając im coraz więcej nowych funkcji – w marcu otrzymali oni możliwość korzystania z VPN’a z 256-bitowym szyfrowaniem. Niestety wersja Touch – przeznaczona na iOS jest daleko w tyle, więc nic nie wiemy na temat planów wprowadzenia Dark Mode na smartfony od Apple.