Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 21 lutego 2019, 13:22

Odyssey – Intel chce z przytupem wejść na rynek kart graficznych

Firma Intel planuje zorganizować kilkanaście spotkań z graczami i deweloperami z różnych zakątków świata, których przedmiotem będą oczekiwania względem nowego GPU. Inicjatywa nosi nazwę Odyssey. Koncern przejął też indyjski startup Ineda Systems, zajmujący się produkcją układów typu SoC, by wzmocnić swój zespół inżynierów.

Intel przyspiesza w kwestii GPU. - Odyssey – Intel chce z przytupem wejść na rynek kart graficznych - wiadomość - 2019-02-21
Intel przyspiesza w kwestii GPU.

W SKRÓCIE:

  1. firma Intel planuje zorganizować szereg spotkań z osobami zainteresowanymi kartami graficznymi (m.in. graczami i deweloperami);
  2. koncern niedawno nabył indyjski startup Ineda Systems, w którym pracuje około 100 inżynierów obeznanych z technologią graficzną.

Przygotowania firmy Intel do wejścia na rynek dedykowanych kart graficznych nabierają rozpędu. Koncern opublikował wczoraj wpis na Twitterze, w którym zaprasza społeczność do „dołączenia do Odysei, której celem jest usprawnienie doświadczeń powiązanych z obliczeniami wizualnymi”. Częścią tweeta jest także wyjątkowo pompatyczny filmik – zresztą, zobaczcie sami.

Wygląda na to, że firma planuje zorganizować w różnych częściach globu szereg wydarzeń, których celem będzie gromadzenie informacji na temat oczekiwań klientów. Wzięcie udziału w inicjatywie ma się wiązać z różnymi benefitami, takimi jak zniżki, prezenty czy partycypacja w beta-testach. Co ciekawe, jeden z eventów odbędzie się w Warszawie. Jeśli jesteście zainteresowani, wystarczy wypełnić formularz, który znajdziecie pod tym linkiem.

Warto też odnotować, że kilka dni temu koncern z Santa Clara nabył indyjski startup Ineda Systems, zajmujący się produkcją układów SoC (system-on-a-chip) i zatrudniający około stu inżynierów świetnie zorientowanych w technologiach graficznych. Nie znamy szczegółów transakcji, ale wiemy, że firma została zakupiona za gotówkę. Wszystko wskazuje na to, że powodem stojącym za tą decyzją jest chęć wzmocnienia zespołu odpowiedzialnego za projektowanie samodzielnych kart graficznych.

Jak będą wyglądały układy graficzne Intela?
Jak będą wyglądały układy graficzne Intela?

Pikanterii całej sprawie dodaje fakt, że firma Ineda Systems jest mocno powiązana z niejakim Dasaradhą Gudem – dawnym wiceprezesem nieistniejącego już ATI Technologies, a także byłym dyrektorem zarządzającym indyjskiego oddziału koncernu AMD. Gude jest prawdopodobnie dobrym znajomym Rajiego Koduriego – głównego architekta GPU Intela, który przed objęciem obecnego stanowiska również pracował w obozie czerwonych.

Jedno jest pewne – w nadchodzących latach sytuacja na rynku kart graficznych może się zrobić ciekawa. Wygląda na to, że czasy duopolu AMD/Nvidia powoli odchodzą w zapomnienie.

  1. Intel – strona oficjalna
  2. AMD – strona oficjalna