Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 6 czerwca 2012, 13:25

autor: Mateusz "Kono" Kądziołka

NVIDIA prezentuje demo technologiczne A New Dawn - ponętna wróżka powraca

Firma NVIDIA zaprezentowała nowe demo technologiczne, zatytułowane A New Dawn. Ma ono pokazać moc procesorów graficznych z rodziny Kepler. Wersja do pobrania będzie dostępna w tym miesiącu.

NVIDIA prezentuje demo technologiczne A New Dawn - ponętna wróżka powraca - ilustracja #1

Dziesięć lat temu, w celu pokazania możliwości procesorów z rodziny FX, firma NVIDIA wypuściła demo technologiczne zatytułowane Dawn. W 2002 roku ponętna wróżka robiła wrażenie zarówno na miłośnikach nowych technologii, jak i na graczach. Nvidia postanowiła więc odwołać się do tamtego legendarnego dema i wydać nowe, zatytułowane A New Dawn, które ma pokazać moc procesorów graficznych z rodziny Kepler.

Chociaż A New Dawn ma pewne cechy wspólne z demem sprzed dziesięciu lat, to gołym okiem widać na nim postęp technologiczny uczyniony na przestrzeni ostatniej dekady. Już samo porównanie liczby wyświetlanych trójkątów robi kolosalne wrażenie. Podczas gdy w Dawn mieliśmy ich 7 tysięcy, tak w A New Dawn jest ich aż 4 miliony. Autorzy podbili też rozdzielczość z 1024x768 do 1920x1080 oraz wykorzystali FXAA. Dokładniejsze dane porównujące różnice pomiędzy demami znajdziecie w tabelce na tej stronie, a samą prezentację zobaczycie na filmiku poniżej.

A New Dawn będzie dostępne do pobrania jeszcze w tym miesiącu. Na stronie geforce.com podano też rekomendowaną specyfikację komputera, na którym będziemy mogli je uruchomić:

  • karta graficzna: NVIDIA GTX 670 SLI lub lepsza
  • procesor: dwurdzeniowy, taktowany zegarem 2.5 GHz lub lepszy
  • pamięć RAM: 4 GB
  • dysk twardy: 1 GB
  • system operacyjny: Windows Vista / 7

Poniżej, dla przypomnienia, prezentujemy demo Dawn z 2002 roku.