futurebeat.pl News Tech Mobile Gaming Nauka Moto Rozrywka Promocje
Wiadomość sprzęt i soft 28 maja 2019, 13:32

autor: Bartosz Świątek

Nowy Snapdragon 8cx ma być szybszy niż Intel Core i5

Znany producent procesorów mobilnych Qualcomm poinformował, że jego nowe CPU dedykowane laptopom radzi sobie w testach wydajności lepiej od jednostek Core i5-8250U Intela. Układ trafi na rynek w 2020 roku, w komputerach produkowanych przez firmę Lenovo.

Snapdragon 8cx osiąga solidne rezultaty w benchmarkach. - Nowy Snapdragon 8cx ma być szybszy niż Intel Core i5 - wiadomość - 2019-05-28
Snapdragon 8cx osiąga solidne rezultaty w benchmarkach.

W SKRÓCIE:

  1. procesor Snapdragon 8cx w benchmarkach radzi sobie lepiej od Core i5-8250U;
  2. przetestowano wydajność przy pracy biurowej oraz wyświetlaniu grafiki 3D;
  3. jednostka Qualcommu cechuje się przy tym znacznie mniejszym zużyciem energii;
  4. CPU mają trafić do laptopów 5G od firmy Lenovo, które prawdopodobnie zadebiutują na rynku w 2020 roku.

Jak donosi portal PCWorld, firma Qualcomm – zajmująca się produkowaniem procesorów do urządzeń mobilnych – poinformowała, że pod względem wydajności nowe jednostki Snapdragon 8cx będą w stanie rywalizować z procesorami Intel Core i5 ósmej generacji (Kaby Lake-R). CPU trafią do „pierwszych laptopów 5G”, które są tworzone przez koncern Lenovo w ramach tzw. „Projektu Nieskończoność” (ang. Project Limitless). Urządzenia najprawdopodobniej zadebiutują w 2020 roku.

Wydajność Snapdragona 8cx

Jak szybki będzie Snapdragon 8cx? Procesor ma posiadać co najmniej 2,5 raza więcej mocy od Snapdragona 850, co, zdaniem redaktorów serwisu PCWorld, w teorii powinno skutkować wydajnością zbliżoną do Core i7-8550U. W benchmarkach koncern Qualcomm zestawił swój produkt ze słabszą jednostką konkurencji – Core i5-8250U – która w większości przypadków została pokonana (choć urządzenia były testowane na różnych wersjach systemu operacyjnego i w odmiennych rozdzielczościach). 8cx radzi sobie lepiej zarówno w pracy z typowymi aplikacjami biurowymi, jak i w testach układu graficznego.

Snapdragon 8cx kontra i5-8250U – aplikacje biurowe. Źródło: Qualcomm.
Snapdragon 8cx kontra i5-8250U – aplikacje biurowe. Źródło: Qualcomm.
Snapdragon 8cx kontra i5-8250U – benchmark graficzny. Źródło: Qualcomm.
Snapdragon 8cx kontra i5-8250U – benchmark graficzny. Źródło: Qualcomm.

Warto odnotować, że reporterzy otrzymali możliwość własnoręcznego powtórzenia benchmarków i potwierdzenia rezultatów, choć w nieco odmiennych warunkach (testy Qualcommu były przeprowadzane na komputerach zasilanych z baterii, zaś udostępnione egzemplarze testowe były podpięte do gniazdka).

Prawdziwa siła procesora Qualcommu

Ktoś mógłby w tym momencie zapytać: no dobrze, ale jaki w tym sens? Procesor Qualcommu radzi sobie całkiem nieźle, ale wydajność na poziomie Kaby Lake-R raczej nie będzie robiła na nikim wrażenia w 2020 roku. Odpowiedzi na tę zagadkę należy szukać w dwóch miejscach. Na początek wspomniana już wzmianka o „laptopach 5G” - urządzenia mają być pierwszymi przenośnymi komputerami permanentnie podłączonymi do superszybkiej sieci najnowszej generacji (oczywiście pod warunkiem, że będziemy w jej zasięgu). Procesor Snapdragon 8cx będzie wyposażony w dwa modemy – X55 (5G) oraz X24 (LTE), co pozwoli mu płynnie łączyć się z Internetem, korzystając z najlepszego dostępnego standardu. Drugą i ważniejszą wskazówką jest jednak kolejny benchmark prezentujący czas pracy na baterii.

Snapdragon 8cx kontra i5-8250U – czas pracy na baterii. Źródło: Qualcomm.
Snapdragon 8cx kontra i5-8250U – czas pracy na baterii. Źródło: Qualcomm.

Niemal 20 godzin odtwarzania filmów i 17 godzin pracy biurowej to w przypadku laptopa naprawdę imponujący rezultat. Dla osób często podróżujących ten wynik może być tak samo ważny, jak rezultaty testów wydajności (albo i ważniejszy). Ostatecznie, obydwa pecety – zarówno ten oparty o jednostkę Intela, jak i drugi, którego sercem jest Snapdragon 8cx – są w stanie zaoferować moc wystarczającą do większości codziennych zastosowań (poza graniem, ale nikt rozsądny nie kupuje takiego komputera w tym celu). Czemu więc decydować się na ten, który będzie pracował na baterii co najmniej kilka godzin krócej?

  1. Qualcomm – strona oficjalna
  2. Lenovo – strona oficjalna
  3. Intel – strona oficjalna