Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 30 maja 2018, 20:13

autor: Ender

Nowa konsola od Intellivision, największego konkurenta Atari z lat 80.

Właściciel firmy Intellivision planuje wskrzesić produkowaną przez nią na początku lat 80. konsolę. Była ona głównym konkurentem Atari 2600 na amerykańskim rynku i w przeciągu kilku lat rozeszła się w ponad 3 milionach egzemplarzy. Szczegóły dotyczące nowego sprzętu poznamy w październiku.

Nostalgia za pierwszymi konsolami i domowymi komputerami zatacza coraz szersze kręgi. Do Atari, które planuje wprowadzić do sprzedaży urządzenie o nazwie Atari VCS, dołącza jego największy konkurent z początku lat 80., którym jest firma Intellivision. Tommy Tallarico to muzyk, weteran branży gier oraz szef koncertowej spółki Video Games Live, który nabył niedawno firmę Intellivision i przemianował ją na Intellivision Entertainment. Wraz z zebranym przez siebie zespołem, w którego skład wchodzą także osoby pracujące w Intellivision ponad trzydzieści lat temu, postanowił wypuścić na rynek zupełnie nową konsolę, korzystającą z wiekowej i nieco zapomnianej marki. Nowe urządzenie nie będzie oczywiście konkurowało bezpośrednio z PlayStation 4 czy Xboksem One, ale ma być interesującą propozycją dla wielbicieli grania i domowej rozrywki. W wywiadzie z serwisem VentureBeat, Tallarico stwierdził:

Widzę dużą lukę w rynku, zwłaszcza w przypadku rodzin w domach. Będziemy skupieni. Nie mamy zamiaru konkurować z Sony, Microsoftem czy Nintendo. To byłoby szaleństwo, potrzebowalibyśmy przynajmniej miliard dolarów.

Oryginalne Intellivision stanowi esencję designu z początku lat 80. - Nowa konsola od Intellivision, największego konkurenta Atari z lat 80. - wiadomość - 2018-05-31
Oryginalne Intellivision stanowi esencję designu z początku lat 80.

Konsola, której nazwa nie została jeszcze ustalona, ma korzystać z innowacyjnych rozwiązań i pomysłów, dotychczas nieobecnych na rynku. Konkrety na jej temat poznamy pierwszego października. Na razie wiemy, że w tej chwili producenci projektują nowy kontroler oraz przygotowują dziesięć nowych gier. Dołączą one do biblioteki oryginalnych tytułów z Intellivision, które mają być grywalne w dniu premiery sprzętu. Konsola korzystać będzie z Wi-Fi, a także standardowych kart pamięci SD.

Oryginalna konsola Intellivision, produkowana i dystrybuowana przez zabawkarskiego giganta Mattel, oficjalnie trafiła do sklepów w 1980 roku. Sprzęt był głównym rynkowym konkurentem Atari 2600 i wraz z nim odczuł poważne załamanie amerykańskiego rynku gier video w 1983 roku. Powstrzymało ono plany dalszej ekspiacji i debiut ewentualnego pełnoprawnego następcy. Intellivision było pierwszą 16-bitową konsolą i poza jakością oprawy graficznej od największego rywala odróżniał ją także unikalny kontroler, posiadający aż 12 przycisków funkcyjnych oraz dysk stanowiący prototyp dzisiejszych d-padów. Urządzenie otrzymało także dedykowaną klawiaturę, syntezator mowy oraz konwerter pozwalający na zabawę z kartridżami z Atari 2600. Intellivision było również pierwszą platformą umożliwiającą pobieranie cyfrowych kopii gier, wykorzystując do tego pośrednictwo telewizji kablowej. Do 1983 roku rozeszły się ponad trzy miliony sztuk konsoli. Produkowano ją nieprzerwanie do 1991 roku. W tym czasie otrzymała ona szereg nowych modeli.

Jedną z cech charakterystycznych konsoli był jej kontroler. Korzystał on z wymiennych foliowych nakładek, które zawierały informacje dotyczące funkcji poszczególnych przycisków. - Nowa konsola od Intellivision, największego konkurenta Atari z lat 80. - wiadomość - 2018-05-31
Jedną z cech charakterystycznych konsoli był jej kontroler. Korzystał on z wymiennych foliowych nakładek, które zawierały informacje dotyczące funkcji poszczególnych przycisków.
  1. Oficjalna strona Intellivision Entertainment