Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 25 października 2021, 12:42

Nie ma w co pakować sprzętu. Na świecie brakuje kartonu

Nie tylko z dostępnością chipów są problemy – deficyty zaczynają zarażać kolejne dziedziny gospodarki. Oto na przykład zaczyna brakować opakowań i kartonu. Będziemy kupować smartfony w foliówkach?

W SKRÓCIE:
  • Do tej pory problemem były braki sprzętu elektronicznego w sklepach;
  • niedługo może zabraknąć także kartonowych opakowań niezbędnych do wysyłki.

Deficyty półprzewodników mają wpływ na wiele dziedzin. Nawet motoryzacja ma problemy z tego tytułu. Wynika to z powszechności procesorów – dziś w modzie jest, aby każda rzecz była „smart”. A produkcja układów nie nadąża za popytem. Jakby tego było mało, zaczyna brakować też opakowań – zarówno kartonowych, jak i plastikowych w niektórych regionach (USA). Przemysły papierniczy i tworzyw sztucznych mają kłopoty?

Na to wygląda, jak informuje serwis Techspot. Materiały, z których wykonane są opakowania także zaczynają być racjonowane. Pandemia spowodowała spory wzrost zainteresowania zakupami online. Zamiast pojawiać się osobiście w sklepach, wolimy szukać rzeczy w Internecie. Rozwój logistyki wysyłkowej okazał się jednak zbyt szybki dla przemysłu i pudełek zaczyna po prostu brakować.

Wysoki popyt na karton to także pokłosie niedomagań przetwórni tworzyw sztucznych. Sroga zima w Teksasie spowodowała zamknięcie tamtejszych placówek, więc wielu importerów przerzuciło się na opakowania kartonowe. Wysokie zapotrzebowanie na pulpę papierową winduje jej ceny i nieraz przekracza możliwości wytwórcze. Należy pamiętać, że wiele papierni wstrzymało pracę przez lockdowny pandemiczne i nadal nie nadrobiło strat.

Nie ma w co pakować sprzętu. Na świecie brakuje kartonu - ilustracja #1
Może marnujemy zbyt dużo opakowań kartonowych?

Chyba tylko serialowa Hanka Mostowiak mogłaby się cieszyć z takiego rozwoju sytuacji (zakładając, że postać ta nagle by ożyła). To, co dla niej było zabójcze, dla miliardów ludzi jest zbawienną codziennością – niemal wszystko jest przecież dostarczane w opakowaniach kartonowych. Deficyty w logistyce mogą spowodować kłopoty z dostawą w zasadzie każdego produktu, nawet towarów spożywczych.

Nie ma w co pakować sprzętu. Na świecie brakuje kartonu - ilustracja #2

Zapraszamy Was na nasz kanał na YouTube – GRYOnline Technologie, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.