Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 25 marca 2020, 10:08

autor: Laty

Microsoft próbuje załatać lukę we wszystkich Windowsach

Microsoft ostrzega swoich użytkowników przed złośliwym oprogramowaniem, które może zainfekować ich komputer. Firma pracuje już nad wydaniem stosownej łatki, która jest priorytetem dla programistów.

Microsoft próbuje załatać lukę we wszystkich Windowsach - ilustracja #1
W przypadku Windowsa 10 zagrożenie jest niskie, ze względu na zaimplementowane zabezpieczenia systemowe.

Microsoft informuje, że hakerzy wykorzystują nieznaną wcześniej lukę w zabezpieczeniach, która występuje we wszystkich wspieranych wersjach systemu Windows. Specjaliści zaznaczyli, że nie zarejestrowali jak dotąd żadnych ataków na komputery z Windowsem 10. Poprzez wykorzystanie biblioteki Adobe Type Manager – programu, który używa formatu czcionek PostScript Type 1 – hakerzy są w stanie nakłonić ofiarę do otwarcia złośliwego dokumentu lub wyświetlenia go w podglądzie. Następnie zdalnie uruchamiają złośliwe oprogramowanie na komputerach niczego nieświadomych użytkowników.

Gigant z Redmond pracuje obecnie nad wydaniem specjalnej łatki, aby jak najszybciej uporać się z problemem. Dziura w zabezpieczeniach została sklasyfikowana jako „krytyczna”, więc jest ona priorytetowym celem dla programistów. Microsoft potwierdził, że aktualizacja zostanie udostępniona we wtorek, tak jak ma to miejsce z innymi poprawkami. Wstępnie jest ona zaplanowana na 14 kwietnia, ale do tego czasu jeszcze wszystko może się zmienić. Ze względu na panującą pandemię koronawirusa w Stanach Zjednoczonych, wielu programistów pracuje zdalnie z domu, więc firma ma utrudnione zadanie.

Poradnik jak ustrzec się przed atakami możecie znaleźć na stronie Microsoftu pod oficjalnym komunikatem o problemie.