Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 8 września 2021, 14:00

autor: bachehe

Waży się przyszłość rynku smartfonów. Mediatek wygrywa z Qualcommem

Tajwańska firma MediaTek wyprzedza Qualcomma. Gigantyczny wzrost sprzedaży sugeruje spore zmiany na rynku mobilnych chipsetów.

W czwartym kwartale 2020 roku sprzedano ponad 100 milionów smartfonów napędzanych chipsetami firmy MediaTek (Dimensity i Helio), przez co tajwański producent znacznie zwiększył swoje udziały na rynku. W efekcie firma pierwszy raz w historii dogoniła Qualcomma – amerykańskie przedsiębiorstwo, które pozostaje jednak liderem w kategorii chipsetów 5G. Qualcommowi, choć posiada ponad 55% udziałów w tym rynku, będzie coraz trudniej utrzymać dominującą pozycję.

Według raportu Counterpoint Research, udziały MediaTek na globalnym rynku SoC smartfonów wzrosły w drugim kwartale 2021 roku do 43%, podczas gdy kwartale wynosiły one 35%. Dla porównania Qualcomm w pierwszych trzech miesiącach 2021 roku dominował rynek w 29%, a w drugim wartość ta spadła do 24%.

Waży się przyszłość rynku smartfonów. Mediatek wygrywa z Qualcommem - ilustracja #1
Udział gigantów w rynku mobilnych chipsetów. Źródło: Counterpoint Research.

Agresywne wyceny chipsetów LTE oraz skupienie się na chipsetach 5G ze średniej i niskiej półki to główne przyczyny sukcesu firmy MediaTek. Ta strategia pomogła też tajwańskiemu producentowi w zaznaczeniu obecności na rynku modemów 5G. W efekcie MediaTek i wspomniany Qualcomm odnotowują dynamiczny rozwój kosztem Samsunga (mającego spore kłopoty z inwestycjami), Huawei i innych firm.

Deficyt chipsetów jest dla Qualcomma bardzo nie na rękę, ponieważ ucierpiały szczególnie ich produkty z najwyższej półki. Apple wydaje się być jedyną firmą, na którą to wszystko wywarło niewielkie wrażenie, lecz i to może się zmienić w przeciągu kilku kolejnych miesięcy. Powodem dominacji Qualcomma na rynku chipsetów jest flagowy produkt Apple - iPhone 12, lecz nie na długo. W 2023 roku Apple odejdzie od tej technologii na rzecz własnych modemów 5G.

Waży się przyszłość rynku smartfonów. Mediatek wygrywa z Qualcommem - ilustracja #2
Qualcomm pozostaje liderem w technologii 5G dla smartfonów. Źródło: Counterpoint Research.

W tym roku udział Samsunga w rynku mobilnych chipsetów spadły do zaledwie 7%, lecz dzięki dystrybucji Exynos dla chińskich producentów ODM wkrótce może się to odbić. Dodatkowo Samsung aktywnie pracuje nad układem scalonym Exynos 2200 z grafiką AMD Radeon „Voyager”, co nakłada jeszcze większą presję na firmę Qualcomm.

MediaTek do tej pory skupiał się na produktach ze średniej i niskiej półki, lecz planuje duże zmiany w zakresie produktów z najwyższej półki, powoli wdrażając je w życie na rynku amerykańskim. Plotki mówią, że nadchodzący chipset MediaTeka – Dimensity 2000 – oparty zostanie na technologii TSMC 4nm i będzie w stanie konkurować z najlepszymi produktami Qualcomma i Samsunga. Jeśli to prawda, czekają nas ekscytujące czasy.

Waży się przyszłość rynku smartfonów. Mediatek wygrywa z Qualcommem - ilustracja #3

Zapraszamy Was na nasz kanał na YouTube – GRYOnline Technologie, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.