Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 28 sierpnia 2020, 13:05

autor: Sodar

Maseczka na baterie - komfortowe rozwiązanie od LG

Firma LG zaprezentowała PuriCare – zasilaną bateriami maskę, która zawiera filtry HEPA i wentylatory. Może rozwiązać to problem dyskomfortu związanego ze stosowaniem tradycyjnych maseczek.

Maseczka na baterie - komfortowe rozwiązanie od LG - ilustracja #1
Maska filtrująca LG PuriCare. Źródło: LG
W SKRÓCIE:
  • LG poinformowało o nowym produkcie mającym wejść do oferty – masce z filtrami HEPA i wentylatorami wspomagającymi przepływ powietrza.

Większość maseczek, które zasłaniają nos i usta, utrudnia w pewnym stopniu oddychanie. Tym bardziej jest to odczuwalne, im lepszy filtr one zawierają. Z kolei maski wykonane z kawałka zwykłego materiału, choć w miarę komfortowe, nie zapewniają odpowiedniej filtracji. Firma LG zaprezentowała urządzenie, które może rozwiązać niektóre problemy - zasilaną akumulatorem maskę PuriCare.

Nowy produkt LG będzie posiadał dwa filtry HEPA H13, podobne do tych stosowanych w domowych oczyszczaczach. Mają one zatrzymać przynajmniej 99,97% cząsteczek o wielkości powyżej 0,3 mikrona (źródło: serwis CNET, typowy filtr HEPA H13 pochłania > 99,95% cząstek). Aby filtracja nie powodowała dyskomfortu maska będzie posiadać wentylatory wspomagające przepływ powietrza, których tempo pracy dostosuje się do rytmu oddechu.

Dzięki czujnikom wykryje moment wdechu, zwiększając prędkość wentylatora. Przy wydechu zaś zminimalizuje jego obroty. Zasilanie zapewni akumulator 820 mAh, który ma zapewnić 8 godzin działania w trybie Low, lub 2 godziny w ustawieniu High (tak podaje producent dla temperatury otoczenia 25 stopni). Wraz z maseczką otrzymamy futerał, który jednocześnie ją naładuje i zdezynfekuje dzięki wbudowanym ultrafioletowym diodom LED.

Maseczka na baterie - komfortowe rozwiązanie od LG - ilustracja #2
Części podlegające zużyciu mają być wymienne. Źródło: LG

Konstrukcja maski zapewni jej dokładne przyleganie do twarzy i co za tym idzie – dobrą szczelność. Mocowana będzie za pomocą tradycyjnych zausznych cięgien. Mają one być wymienne, podobnie jak filtry HEPA. Maseczka została zaprezentowana w oficjalnej zapowiedzi na stronie producenta. Ma być też pokazana na targach IFA w Berlinie, które odbędą się w przyszłym tygodniu (3 – 5 września).

Nie wiadomo obecnie, czy maski będzie można używać jako ochrony przed wirusem SARS-CoV-2 (jak i przed jakimkolwiek innym). LG twierdzi, że trwają jeszcze testy i nie może niczego zapewnić. Parametry zastosowanych filtrów HEPA H13 spełniają jednak standard FFP3 (99% cząstek o rozmiarze 0,3 mikrona), a nawet P3 (99,95% cząstek 0,3 mikrona). Jeśli maska jest szczelna, „przecieki” powietrza nie przekraczają 2% (wg. FFP3), być może zostanie dopuszczona do stosowania jako ochrona przed wirusami.