Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 6 kwietnia 2021, 12:39

To koniec smartfonów LG, ale będą aktualizacje do Androida 12

Potwierdziły się doniesienia z początku roku. Firma LG wycofuje się z rynku smartfonowego. Koreański gigant technologiczny poinformował o decyzji wczoraj. Obiecano jednak, że istniejące modele otrzymają aktualizację do Androida 11, a nawet 12.

Stało się. Po latach rywalizacji na rynku mobilnym LG postanowiło skapitulować. Koreańska firma ogłosiła wczoraj zamknięcie działu odpowiedzialnego za projektowanie i produkcję nowych smartfonów.

W krótkim komunikacie możemy przeczytać:

Strategiczna decyzja LG o wyjściu z niezwykle konkurencyjnego sektora telefonów komórkowych umożliwi firmie skoncentrowanie zasobów w obszarach wzrostu, takich jak komponenty do pojazdów elektrycznych, urządzenia połączone, inteligentne domy, robotyka, sztuczna inteligencja i rozwiązania business-to-business, a także platformy i usługi.

LG zapewni wsparcie serwisowe i aktualizacje oprogramowania dla klientów istniejących produktów mobilnych przez okres, który będzie się różnił w zależności od regionu. Firma LG będzie współpracować z dostawcami i partnerami biznesowymi przez cały okres zamknięcia działu telefonów komórkowych. Szczegóły dotyczące zatrudnienia zostaną ustalone na poziomie lokalnym.

To koniec smartfonów LG, ale będą aktualizacje do Androida 12 - ilustracja #1
Jednym z ostatnich eksperymentów firmy był ciekawy LG Wing.

O tym, że koreański gigant może wycofać się z mobilnego rynku plotkowano już na początku tego roku. Nie było tajemnicą, że LG ma potężne problemy finansowe z tytułu urządzeń mobilnych, a telefony przynoszą korporacji duże straty, (nawet 4,5 mld dolarów przez ostatnie 6 lat). Konkurencja w postaci dynamicznie rozwijających się chińskich marek była jednym z gwoździ do trumny producenta. LG próbowało walczyć o swoją pozycję innowacyjnymi propozycjami, takimi jak stosunkowo nowe modele: LG Wing, stawiający na inne podejście do rozkładanego ekranu, oraz LG Rollable, który pozwalał na jego rozwijanie.

Dział odpowiedzialny za urządzenia mobilne ma zostać zamknięty do 31 lipca, ale jak zapewnia LG, smartfony dalej będą otrzymywać systemowe wsparcie - chodzi o aktualizacje do Androida 11, a w przyszłości niektóre modele mają otrzymać nawet wersje 12. Jednak serwis The Verge zauważa, że obietnice firmy mogą rozminąć się z rzeczywistością. Póki co jedyne co dostaliśmy, to ogólne zapewnienia bez żadnych konkretów, a firma różnie radziła sobie z aktualizacjami:

Niestety, LG nie było niezawodne w przypadku aktualizacji nawet przed podjęciem decyzji o wyjściu z biznesu telefonicznego; aktualizacje OS wychodziły powoli, nawet dla flagowych urządzeń. W 2018 roku firma próbowała temu zaradzić, tworząc dział aktualizacji oprogramowania, ale kiedy przyszedł czas na oferowanie aktualizacji Androida 9 Pie na początku 2019 roku, niewiele się tak naprawdę zmieniło.

Mimo wielu nietrafionych pomysłów i decyzji, będzie nam brakować smartfonów od LG, które potrafiły wyróżniać się na tle masy podobnych do siebie urządzeń. Jeśli korzystaliście, lub dalej korzystacie z telefonów koreańskiego producenta, możecie symbolicznie pożegnać się z marką w komentarzu.

To koniec smartfonów LG, ale będą aktualizacje do Androida 12 - ilustracja #2

Zapraszamy Was na nasz nowy kanał na YouTube – GRYOnline Technologie, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.