Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 6 listopada 2018, 11:04

autor: ElMundo

Koniec produkcji GeForce GTX 1080 Ti. Zapasy maleją, ceny rosną

Wraz z wkroczeniem nowej generacji układów GeForce RTX Nvidia powoli wycofuje się z kart graficznych o oznaczeniu GTX. Jeśli mieliście ochotę zainwestować w model GeForce GTX 1080 Ti, to lepiej się spieszyć – jego produkcja została zakończona.

Koniec produkcji GeForce GTX 1080 Ti. Zapasy maleją, ceny rosną - ilustracja #1

Wygląda na to, że Nvidia chce nas dość stanowczo „zachęcić” do przesiadki na nowsze układy graficzne z najwyższej półki cenowej. Jak donoszą źródła pochodzące prosto z fabryk współpracujących z Nvidią, z produkcji wycofany został topowy model z rodziny GeForce GTX o oznaczeniu 1080 Ti, będący bezpośrednią alternatywą dla topowego RTX 2080 oraz RTX 2080 Ti.

Niewykluczone, że decyzja ta została podyktowana słabą sprzedażą nowych układów – w sieci znajdziemy mnóstwo recenzji mówiących o wysokiej wycenie premierowych GPU przy jednoczesnej niewielkiej różnicy w wydajności względem wspomnianego GTX 1080 Ti. Pomimo upływu 18 miesięcy od jego premiery, jednostka ta pozostaje dla wielu lepszym wyborem od kart GeForce RTX, zwłaszcza pod względem opłacalności zakupu.

Wycofanie GTX 1080 Ti z produkcji wygląda więc na próbę sztucznego wzmocnienia sprzedaży najnowszych układów – zwłaszcza w kontekście szybko topniejących zapasów tego modelu w największych sklepach internetowych, m.in. w Amazonie. Ma to także związek z tym, iż po premierze RTX 2080 hurtownicy odnotowali ogromny i dość zaskakujący wzrost zainteresowania topową jednostką z rodziny GeForce GTX 10.

Z tego powodu trudno oczekiwać, by ceny GTX 1080 Ti zaczęły spadać – co więcej, ostatnio odnotowano ich wzrost. Po obniżkach poniżej granicy 800 euro sprzed wakacji nie ma już śladu, a średnia cena tego GPU aktualnie oscyluje w granicach 925 euro. Niewykluczone jest, że na przestrzeni następnych tygodni kwota ta może jeszcze nieco wzrosnąć.