Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 27 września 2018, 12:25

autor: Aquma

Jak sprawić, by komputer z Windows 10 uruchomił się w 4,9 sekundy

Eksperci z serwisu dla komputerowych entuzjastów Tom’s Hardware opublikowali ciekawy film, na którym pokazują, jak szybko może uruchomić się system Windows 10.

Superszybki Windows 10. Ale czy warto? - Jak sprawić, by komputer z Windows 10 uruchomił się w 4,9 sekundy - wiadomość - 2018-09-27
Superszybki Windows 10. Ale czy warto?

Redaktorzy serwisu Tom’s Hardware postawili sobie za cel stworzenie możliwie jak najszybciej uruchamiającego się komputera z Windows 10 – głównie po to, by pokazać, jak bardzo współczesna technologia różni się od tego, co znamy z dawnych czasów. Wynik, który udało im się osiągnąć, jest nad wyraz imponujący – pecet „wstał” w zaledwie 4,9 sekundy od momentu wciśnięcia przycisku „Power”. Zresztą, zobaczcie sami.

SPRZĘT WYKORZYSTANY W TEŚCIE:

Jak sprawić, by komputer z Windows 10 uruchomił się w 4,9 sekundy - ilustracja #2

Płyta Główna: Asrock Z370M Pro4

CPU: Intel i7-8700K (przetaktowany do 5,1 GHz)

Dysk: SSD Intel Optane 905P

Pamięć RAM: G.Skill Ripjaws V 3600MHz CL17 (4GB DIMM)

Jeszcze fajniejsze jest to, że rezultat osiągnięty przez Tom’s Hardware można bez problemu powtórzyć także u siebie. Potrzeba jedynie zaopatrzyć się w szybki sprzęt (mowa o solidnym procesorze, szybko wstającej płycie głównej i – koniecznie – dysku SSD, niekoniecznie tak drogim jak ten z powyższej ramki), zmienić kilka ustawień płyty głównej w BIOSIE (a raczej UEFI) i wyłączyć szereg dodatkowych usług i procesów systemu Windows.

Warto przy tym odnotować, że niektóre ze zmian wprowadzonych przez redaktorów mogą negatywnie wpłynąć na bezpieczeństwo lub wydajność komputera (chodzi np. o używanie jednej kości ram oraz zintegrowanego układu graficznego) – w realnych, domowych warunkach sensowniejsze będzie prawdopodobnie znalezienie złotego środka pomiędzy tymi kwestiami a szybkością uruchamiania OS.

  1. Tom’s Hardware – strona oficjalna