Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 17 kwietnia 2018, 12:39

Intel szykuje ośmiordzeniowe procesory Coffee Lake?

Wiele wskazuje na to, że już wkrótce Intel zaprezentuje pierwsze konsumenckie procesory złożone z ośmiu rdzeni. Niewykluczone, że stanie się to jeszcze w trakcie generacji Coffee Lake.

Do tej pory ośmiordzeniowe CPU od Intela były raczej domeną rozwiązań stosowanych w stacjach roboczych czy serwerach – owszem, model Intel Core i7-5960X był dostępny w normalnej sprzedaży w sklepach, ale ze względu na swoją niezwykle wysoką cenę raczej nie znalazł zbyt wielu odbiorców. Wygląda jednak na to, że już wkrótce ta sytuacja może się zmienić, a pierwsze ośmiordzeniowce trafią do regularnej linii procesorów konsumenckich.

Intel szykuje ośmiordzeniowe procesory Coffee Lake? - ilustracja #1

Jeden z użytkowników serwisu Reddit odnalazł bowiem na oficjalnej stronie Intela poświęconej procesorom trzy dokumenty, sugerujące przyszłą premierę układów Coffee Lake S w wariancie 8+2. W takim układzie 8 rdzeni reprezentuje CPU, z kolei dwa – zintegrowaną jednostkę graficzną GT2. Do tej pory najbardziej wydajna jednostka – Intel Core i7-8700K – oferowała 6 rdzeni CPU oraz 2 rdzenie graficzne GT2.

Niestety na razie – przynajmniej oficjalnie – nie dowiemy się nic więcej poza tym, że temat istnieje i najprawdopodobniej jest on poważnie analizowany. Wspomniane dokumenty są bowiem dostępne tylko dla partnerów biznesowych Intela, więc ich treść jest poufna. Ważniejsze okazuje się to, że wszystkie te wpisy zostały opatrzone tytułem „8th Generation Technical Library”, co sugeruje, że nowe, ośmiordzeniowe procesory pojawiłyby się jeszcze „za życia” obecnej, ósmej generacji procesorów Coffee Lake.

Zastanawiające jest to, czy nowe procesory będą mogły zostać obsłużone przez płyty główne z chipsetami Z370 Express. Istnieje bowiem prawdopodobieństwo, że ich zastosowanie będzie niewystarczające w porównaniu z prawdopodobnie dużą mocą obliczeniową i architekturą nadchodzących CPU. Tym bardziej ciekawie wyglądają informacje sugerujące nieodległą premierę chipsetu Z390 Express, który w założeniach byłby gotowy na obsługę przyszłych ośmiordzeniowców z rodziny Coffee Lake-S. Pozostaje czekać na pierwsze informacje na ten temat ze strony Intela, które powinny się pojawić już niebawem.