Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 28 czerwca 2018, 18:33

autor: ElMundo

Intel szykuje chipset Z390 oraz dziewiątą generację CPU wraz z Core i9

Intel zdecydowanie nie próżnuje – po niedawnej premierze procesorów z rodziny Coffee Lake czas na pierwsze informacje na temat nie tylko nowego chipsetu, ale także układów, które skorzystają z niego w niedalekiej przyszłości.

  - Intel szykuje chipset Z390 oraz dziewiątą generację CPU wraz z Core i9 - wiadomość - 2018-06-29
 

Choć prezentacja nowych procesorów ósmej generacji Coffee Lake odbyła się zaledwie nieco ponad dwa miesiące temu, to Intel myśli już o kolejnych krokach, wprowadzających firmę w nieco inną rzeczywistość.

Wiemy już, że koncern z Santa Clara szykuje nowy chipset o oznaczeniu Z390. Nie wiadomo jeszcze, czy będziemy mieli do czynienia zaledwie z zaktualizowaną wersją aktualnie wykorzystywanego Z370, czy też będzie to zupełnie nowa konstrukcja bazująca na innej technologii. Na ten moment obydwa te warianty są jak najbardziej możliwe, więc w tej kwestii musimy poczekać na znacznie więcej konkretów.

Wedle plotek dostępnych w sieci nowy chipset nie będzie się zbytnio różnił w porównaniu do Z370 Express. Wśród nowości znajdziemy chociażby kontroler Wi-Fi 802.11ac wraz z Bluetooth 5.0 czy też specjalny moduł dźwiękowy, który pozwoli na wybudzenie komputera ze stanu uśpienia za pośrednictwem asystentów głosowych. Ponadto pojawi się kontroler obsługujący sześć portów USB 3.1.

Dużo bardziej interesujące wieści pojawiają się w kontekście nowych procesorów, wśród których, w segmencie konsumenckich układów desktopowych, po raz pierwszy ma zawitać przedstawiciel linii Core i9. Do tej pory procesory te były dedykowane albo profesjonalnym zastosowaniom, albo laptopom, które mogły skorzystać z usług modelu Intel Core i9-8950HK.

Wygląda na to, że premiera chipsetu Z390 to nie wszystko, co szykuje dla nas Intel. - Intel szykuje chipset Z390 oraz dziewiątą generację CPU wraz z Core i9 - wiadomość - 2018-06-29
Wygląda na to, że premiera chipsetu Z390 to nie wszystko, co szykuje dla nas Intel.

W ofercie Intela, wraz z premierą chipsetu Z390, najprawdopodobniej pojawią się trzy nowe procesory – co ciekawe, oznaczenie sugeruje, że będą one należeć do kolejnej, dziewiątej już generacji CPU od Intela. Premierowe układy to Core i9-9900K, Core i7-9700K oraz Core i5-9600K. Wszystkie modele będą posiadać odblokowane mnożniki, a bardzo interesująca informacja dotyczy ilości rdzeni, jakie zaoferuje każda z nowości.

Zarówno Core i5-9600K, jak i i7-9700K mają być sześciordzeniowymi układami z obsługą odpowiednio: sześciu i dwunastu wątków, z kolei przedstawiciel serii Core i9 to ośmiordzeniowiec z szesnastoma wątkami. Taki krok Intela jasno pokazuje, że firma nastawia się na rywalizację z AMD, jeśli chodzi o ilość rdzeni w premierowych układach – obóz „czerwonych” również szykuje nowe 8-rdzeniowe CPU z rodziny Ryzen, więc najprawdopodobniej będzie to bezpośrednia odpowiedź koncernu z Santa Clara na poczynania konkurencji.

Uwagę zwraca także brak CPU z serii Core i3 wśród nowych propozycji Intela – może to oznaczać, że firma powoli wycofuje się z najmniej wydajnych układów, stając w zdecydowany sposób do walki na rdzenie i koncentrując się na najwydajniejszych jednostkach.