Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 19 listopada 2021, 14:17

autor: Bartłomiej Sagan

Intel nokautuje AMD

Dwunasta generacja procesorów Intel Core w wielu zastosowaniach dogoniła lub wyprzedziła konkurencję pod postacią AMD Ryzen na polu desktopów. Kolejne uderzenie, i7-12700H, przyszło w kategorii mobilnej.

Intel Core i9-12900K z rodziny Alder Lake debiutował na początku listopada. W premierowych testach okazało się, że w zastosowaniach profesjonalnych zbliża się do konkurencyjnego Ryzena 9 5900X, w niektórych programach oferując większą wydajność, w innych niższą. Bardziej znacząca różnica pomiędzy tymi procesorami była widoczna w grach, gdzie produkt Intela pozwalał na generowanie do kilkudziesięciu klatek więcej niż odpowiednik AMD. Zgodnie z ostatnimi przeciekami wydaje się, że również mobilne CPU Alder Lake okaże się szybsze od konkurencji.

Intel nokautuje AMD - ilustracja #1
Wyniki w Cinebenchu mówią same za siebie (Źródło: Notebookcheck.net)

Redakcja portalu Notebookcheck podzieliła się rewelacjami dotyczącymi jednostki Core i7-12700H. Jest to procesor wyposażony w sześć wydajnych rdzeni Golden Cove i osiem rdzeni energooszczędnych Gracemont, co przekłada się na dwadzieścia wątków (HyperTreading aktywny tylko dla wydajniejszych rdzeni). W teście wydajności wielowątkowej Cinebench R23 CPU Intela wykręciło 18501 punktów, a więc aż 47% więcej niż Ryzen 9 5900HX (12570 punktów). W teście wydajności pojedynczego wątku (Cinebench R20) i7-12700H osiągnął wynik 689 punktów, czyli 21% więcej niż odpowiednik AMD (570 punktów).

Premiera mobilnych Alder Lake nastąpi najprawdopodobniej w pierwszym kwartale 2022 roku. Na przyszły rok planowana jest także nowa generacja Ryzenów. Oznacza, to że jeśli produkcja półprzewodników całkowicie się nie zatrzyma, kolejne 12 miesięcy będzie naprawdę ciekawe.

ZASTRZEŻENIE

Firma GRY-OnLine S.A. otrzymuje prowizję od wybranych sklepów, których oferty prezentowane są powyżej. Dołożyliśmy jednak wszelkich starań, żeby wybrać tylko ciekawe promocje – przede wszystkim chcemy publikować najlepsze oferty na sprzęt, gadżety i gry.

Intel nokautuje AMD - ilustracja #2

Zapraszamy Was na nasz kanał na YouTube – GRYOnline Technologie, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.