Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 27 stycznia 2016, 15:46

autor: Góral

GPUOpen - otwarta platforma deweloperska AMD debiutuje na rynku

Firma AMD udostępniła platformę deweloperską GPUOpen, czyli open source’ową odpowiedź na GameWorks Nvidii, dającą twórcom gier darmowy dostęp do rozmaitych narzędzi, efektów i technik oraz umożliwiającą ingerowanie w ich kod źródłowy.

W grudniu 2015 roku informowaliśmy, że firma AMD pracuje nad platformą deweloperską GPUOpen, dzięki której twórcy gier wideo otrzymają za darmo dostęp do rozmaitych narzędzi i efektów. Zgodnie ze złożoną wcześniej obietnicą, rozwiązanie zadebiutowało wczoraj na rynku, więc warto przypomnieć kilka najważniejszych rzeczy.

W ogólnych założeniach GPUOpen to odpowiedź na GameWorks od koncernu Nvidia, z tym, że działać będzie na innych zasadach. Narzędzia „zielonych” są bowiem zamknięte i by z nich korzystać, trzeba nawiązać współpracę z ich właścicielem. AMD postawiło na zupełnie odwrotną metodę, udostępniając swoje rozwiązania wszystkim zainteresowanym, a dodatkowo umożliwiając ingerowanie w kod źródłowy, co pozwoli lepiej dostosować gry pod działanie na kartach grafiki AMD. Co ciekawe, GPUOpen nie jest jednak ograniczone tylko do tych układów i może być stosowane także na konkurencyjnym sprzęcie.

GPUOpen - otwarta platforma deweloperska AMD debiutuje na rynku - ilustracja #1
GPUOpen w skrócie:
  • Platforma deweloperska, będąca odpowiedzią na Nvidia GameWorks
  • Zapewnia dostęp do szeregu rozmaitych efektów, technik, narzędzi i bibliotek
  • Umożliwia ingerowanie w kod źródłowy zawartości

Deweloperzy mogą więc teraz bez żadnych problemów korzystać z takich technik i bibliotek jak TressFX 3.0, GeometryFX, ShadowFX, LiquidVR SDK czy RapidFire SDK, wykrzesując z nich maksimum możliwości.

Wśród innych zalet GPUOpen wymienia się m.in. łatwiejsze pozyskiwanie wiedzy, którą twórcy gier mogą się ze sobą dzielić, szybszy rozwój rzeczonych technologii, łatwiejsze przenoszenie gier pomiędzy poszczególnymi platformami sprzętowymi oraz oczywiście lepszą optymalizację produkcji.

Na papierze wszystko to brzmi po prostu świetnie, ale jak będzie w rzeczywistości i czy GPUOpen faktycznie przyciągnie deweloperów, czas pokaże.

Główne elementy GPUOpen / Źródło: OC3D.net - GPUOpen - otwarta platforma deweloperska AMD debiutuje na rynku - wiadomość - 2016-01-27
Główne elementy GPUOpen / Źródło: OC3D.net
GPUOpen - otwarta platforma deweloperska AMD debiutuje na rynku - ilustracja #3