Hardware Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technologie
Wiadomość sprzęt i soft 9 września 2019, 12:05

autor: AlexB

Google zakazuje reklam niesprawdzonych i eksperymentalnych metod leczenia

Google zapowiedziało bany dla reklam produktów i terapii medycznych, które nie zostały w odpowiedni sposób przebadane i nie udowodniono ich skuteczności. Spotkało się to z aprobatą lekarzy.

Z pewnością każdy z Was w ten czy inny sposób słyszał o internetowych reklamach produktów i terapii medycznych. Fraza „Lekarze go nienawidzą”, która czasem je rozpoczyna, stała się już memem. Wygląda jednak na to, że czasy ich świetności powoli dobiegają końca, przynajmniej jeśli chodzi o Google. Sieciowy gigant ogłosił, że w ramach nowej polityki zdrowotnej ogłoszenia promujące „niesprawdzone i eksperymentalne” metody leczenia, na przykład terapie komórkami macierzystymi czy genowe, zostaną przez niego zakazane. Z bana wyłączono jedynie promocje trwających obecnie badań klinicznych oraz informacje na temat ich wyników.

Leki sprzedawane przez Internet mogą być bardzo niebezpieczne. - Google zakazuje reklam niesprawdzonych i eksperymentalnych metod leczenia - wiadomość - 2019-09-09
Leki sprzedawane przez Internet mogą być bardzo niebezpieczne.

Oto, w jaki sposób decyzję o wyłączeniu niesprawdzonych medykamentów i terapii leczniczych tłumaczy Adrienne Biddings, jedna z osób odpowiedzialnych za politykę Google (via NewsGram):

Wiemy, że ważne odkrycia lekarskie często zaczynały jako nieudowodnione pomysły – wierzymy, że odpowiednio monitorowane oraz regulowane badania kliniczne są najbardziej wiarygodnym sposobem testowania i udowadniania skuteczności nowych rzeczy w medycynie. Jednocześnie zauważyliśmy wzrost liczby niezbyt moralnych osób, które próbują wykorzystywać jednostki oferując im niesprawdzone, zwodnicze metody leczenia. Często korzystanie z nich może prowadzić do niebezpiecznych skutków zdrowotnych i według nas na platformach Google nie ma miejsca dla tego typu ogłoszeń.

Google idzie na wojnę z reklamami niesprawdzonych produktów medycznych. - Google zakazuje reklam niesprawdzonych i eksperymentalnych metod leczenia - wiadomość - 2019-09-09
Google idzie na wojnę z reklamami niesprawdzonych produktów medycznych.

Informacje o zakazaniu przez Google reklam eksperymentalnych terapii medycznych bardzo dobrze przyjęli lekarze. Cytując słowa doktora Deepaka Srivastavy, prezesa Międzynarodowego Towarzystwa Badań nad Komórkami Macierzystymi:

Nowa polityka Google zakazująca nieprzetestowanych leków to bardzo potrzebny i mile widziany krok w kierunku ograniczenia sprzedaży tworzonych przez pozbawione skrupułów firmy produktów medycznych, takich jak niesprawdzone terapie komórkami macierzystymi.

Deepak Srivastava nie kryje zadowolenia z decyzji Google. / Źródło: Gladstone Institutes - Google zakazuje reklam niesprawdzonych i eksperymentalnych metod leczenia - wiadomość - 2019-09-09
Deepak Srivastava nie kryje zadowolenia z decyzji Google. / Źródło: Gladstone Institutes

Trudno się nie zgodzić z komentarzami Biddings i Srivastavy. Choć w sieci można znaleźć szereg artykułów mówiących o niebezpieczeństwach związanych z korzystaniem z leków reklamowanych przez Internet, wciąż znajdują się osoby decydujące się na eksperymentalne terapie, za co czasem przychodzi im płacić słoną cenę. Decyzja Google o zbanowaniu szemranych ogłoszeń medycznych powinna widocznie zredukować liczbę tragicznych sytuacji przez nie powodowanych.

  1. Oficjalna strona wyszukiwarki Google
GOL Newsroom

Zapraszamy Was do polubienia profilu Newsroomu na Facebooku. Znajdziecie tam nie tylko najciekawsze wiadomości, ale i szereg miłych dodatków.