futurebeat.pl News Tech Mobile Gaming Nauka Moto Rozrywka Promocje
Wiadomość sprzęt i soft 16 kwietnia 2021, 15:01

Ogromna aktualizacja Google Earth - zobacz, jak zmieniła się Ziemia przez 37 lat

Usługa Google Earth doczekała się wielkiej aktualizacji, a wraz z nią funkcji Timelapse. Dzięki temu możecie sprawdzić, jak zmieniło się wybrane miejsce na Ziemi w ciągu ostatnich 37 lat.

Usługa Google Earth doczekała się dużej aktualizacji, największej od 2017 roku, która dodała ważną nowość: Timelapse. Zgodnie z nazwą, funkcja pozwala na ukazanie upływu czasu w wybranej lokacji poprzez 24 miliony zdjęć satelitarnych zebranych w ciągu ostatnich 37 lat. W usłudze uwzględniono także ponad 800 filmów poklatkowych, tak w 2D, jak i w trójwymiarze.

Timelapse powstał we współpracy z laboratorium CREATE Lab Uniwersytetu Carnegie Mellon, które opracowało technologię niezbędną do realizacji projektu, jak również ze wsparciem NASA i programów Landsat (USA) i Copernicus (UE). Funkcja wymagała przetworzenia 20 petabajtów danych, co przełożyło się na ponad 2 miliony godzin pracy tysięcy maszyn Google Cloud. Efektem jest gigantyczna mozaika wideo, o wielkości 4,4 terapikseli, co – jak podaje wpis na blogu firmy Google – jest odpowiednikiem 530 tysięcy filmów w rozdzielczości 4K.

Google nie ukrywa, że jedną z motywacji twórców projektu była chęć ukazania zmian na Ziemi, o których wiele się mówi, ale trudno je sobie realistycznie wyobrazić. Ostatecznie przełożyło się to na pięć głównych kwestii i poświęconych im wirtualnych wycieczek w formie prezentacji: zmiany lasów, rozwój miast, wzrost temperatur, źródła energii i delikatne piękno Ziemi. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by wykorzystać Timelapse do prześledzenia historii bliższej nam lokacji. Wystarczy wejść na oficjalną stronę funkcji. Ponadto na kanale YouTube usługi Google Earth znajdziemy 500 trójwymiarowych i dwuwymiarowych materiałów, takich jak poniższy filmik prezentujący rozwój Warszawy i okolic.

Jakub Błażewicz

Jakub Błażewicz

Ukończył polonistyczne studia magisterskie na Uniwersytecie Warszawskim pracą poświęconą tej właśnie tematyce. Przygodę z GRYOnline.pl rozpoczął w 2015 roku, pisząc w Newsroomie growym, a następnie również filmowym i technologicznym (nie zabrakło też udziału w Encyklopedii Gier). Grami wideo (i nie tylko wideo) zainteresowany od lat. Zaczynał od platformówek i do dziś pozostaje ich wielkim fanem (w tym metroidvanii), ale wykazuje też zainteresowanie karciankami (także papierowymi), bijatykami, soulslike’ami i w zasadzie wszystkim, co dotyczy gier jako takich. Potrafi zachwycać się pikselowymi postaciami z gier pamiętających czasy Game Boya łupanego (jeśli nie starszymi).

więcej