Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 4 marca 2021, 13:14

autor: Aquma

Na ten model RTX 3090 z ekranem może nie starczyć zasilacz 1000 W

Na jednym z chińskich kanałów na platformie YouTube pojawił się materiał poświęcony nowemu modelowi karty graficznej GeForce RTX 3090 od firmy GALAX. Układ jest dedykowany entuzjastom i posiada nieco lepszą specyfikację oraz ekran LCD. Niestety, wymaga też zdecydowanie więcej energii.

W SKRÓCIE:

  1. chiński kanał na platformie YouTube przetestował kartę graficzną dla entuzjastów GALAX RTX 3090 HOF;
  2. sprzęt jest taktowany wyżej od modelu bazowego, ale faktyczny przyrost wydajności jest niewielki (2-3%);
  3. układ pobiera przy tym znacznie więcej prądu i zdecydowanie mocniej się grzeje.

Na jednym z chińskich kanałów na platformie YouTube pojawiły się zdjęcia karty graficznej GALAX RTX 3090 HOF w wersji Extreme (via VideoCardz). Jest to tzw. model ultra premium, o którym pisaliśmy miesiąc temu. Urządzenie zostało przygotowane z myślą o największych entuzjastach, co znajduje odzwierciedlenie zarówno w specyfikacji, jak i oryginalnym designie.

Jeśli chodzi o pierwszą kwestię, to bazowo GPU było taktowane zegarem 1845 MHz, jednak po zaktualizowaniu BIOS-u karty graficznej wartość ta wzrosła o 145 MHz. Podkręcenie układu graficznego wiązało się jednak z trzema minusami. Po pierwsze, temperatura pracy wzrosła aż do 96 stopni Celsjusza (przed zmianą BIOS-u wynosiła 69 °C). To naprawdę dużo, choć system chłodzenia sobie radził i nie dopuszczał do przekroczenia tej granicy.

Po drugie, w takim trybie Galax RTX 3090 HOF pobierał aż 630 W mocy, co oznacza przyrost o 210 W względem taktowania 1845 MHz. Tzw. limit mocy wzrósł do niebotycznej wartości 1000 W (w przypadku dotychczasowych układów RTX 3090 ta granica wynosi około 500 W), w związku z czym w testach wykorzystano zasilacz Corsair AX1500.

I wreszcie, po trzecie i chyba najważniejsze – OC zagwarantowało przyrost wydajności na poziomie zaledwie 2-3%, co można uznać za dość marginalny wynik (szczególnie biorąc pod uwagę kolosalną zmianę temperatury pracy i poboru mocy).

Jeśli chodzi o wygląd omawianej karty graficznej, to najbardziej rzucają się w oczy biały kolor płytki PCB oraz dodatkowy gadżet w postaci odłączanego, kolorowego ekranu LCD o przekątnej 4,3”. Ten ostatni jest wykorzystywany do wyświetlania różnorakich informacji (np. taktowania czy temperatury). Trzeba przyznać, że takie rozwiązanie nie tylko prezentuje się fajnie, ale też jest całkiem praktyczne.

  1. Ranking kart graficznych Nvidia GeForce i AMD Radeon | Styczeń 2021
  2. GALAX – strona oficjalna
  3. Nvidia – strona oficjalna
Na ten model RTX 3090 z ekranem może nie starczyć zasilacz 1000 W - ilustracja #1

Zapraszamy Was na nasz nowy kanał na YouTube – GRYOnline Technologie, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.