Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 18 stycznia 2019, 14:31

autor: ElMundo

Android Q otrzyma tryb nocny i nowe opcje deweloperskie

Choć do premiery nowej wersji Androida o kodowej nazwie Q pozostało jeszcze trochę czasu, to do sieci trafiła już pierwsza, nieoficjalna dystrybucja tego OS-u, która pozwala rzucić okiem na niektóre zmiany, jakie zamierza wdrożyć Google.

Android Q otrzyma tryb nocny i nowe opcje deweloperskie - ilustracja #1

Choć udziały Androida 9 Pie w kontekście wszystkich smartfonów z Androidem wynoszą ledwie kilka procent, a aktualizacja kolejnych urządzeń mobilnych idzie dość opornie, wcale nie przeszkadza to Google w pracach nad nową odsłoną tego systemu, który na razie został opatrzony kodową nazwą „Q”. Ekipie serwisu XDA Developers udało się dorwać do wczesnej wersji tego OS-u, uruchomionego na smartfonie Google Pixel 3 XL.

Dzięki temu mogliśmy poznać kilka nowości, które raczej na pewno staną się udziałem nowego Androida. Do jednych z najciekawszych nowalijek bez wątpienia należy pojawienie się trybu nocnego, który jest kolejnym krokiem koncernu z Mountain View w kierunku oszczędzania baterii. Do tej pory Google starało się umieścić ciemny wariant kolorystyczny w wielu stworzonych przez siebie aplikacjach, a teraz najprawdopodobniej czas na nową odsłonę systemu. Nie wiadomo, jak producenci tego OS-u rozwiążą problem kompatybilności tego trybu z aplikacjami, które już posiadają taką możliwość. Minie jeszcze co najmniej kilka miesięcy, zanim poznamy jakiekolwiek konkrety w tej kwestii.

Uwagę zwracają także nowe opcje deweloperskie – wśród nich wyróżnia się zwłaszcza możliwość włączenia tzw. „desktop mode”, co pozwala sądzić, że będziemy w stanie skorzystać z systemu Android z poziomu naszego peceta, czyli otrzymamy funkcję znaną chociażby z urządzenia Samsung DeX. Możliwe stanie się także nagrywanie ekranu z poziomu systemu, co wyeliminuje konieczność korzystania z wielu skomplikowanych i dość topornych w obsłudze aplikacji.

Android Q ma także ulepszyć zarządzanie zezwoleniami dla poszczególnych aplikacji. Narzędzie to zostanie znacznie bardziej rozbudowane, a niektóre pozwolenia będziemy mogli wyłączyć nawet w trakcie korzystania z danego programu.

Do premiery Androida Q jeszcze daleka droga – bardzo prawdopodobne, że debiut tej dystrybucji systemu odbędzie się w 2020 roku. Trzeba jednak przyznać, że pierwsze zmiany zapowiadają się naprawdę przyzwoicie.