Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS

Seria Smite - seria gier

Cykl produkcji typu MOBA, zapoczątkowany w 2014 roku. Nad rozwojem serii Smite czuwa Hi-Rez Studios, czyli założony w 2005 roku zespół deweloperski, w którego portfolio można znaleźć również takie projekty, jak Global Agenda, Tribes: Ascend oraz Paladins.

W grach spod szyldu Smite wcielamy się w różnorodne bóstwa. Wśród dostępnych postaci znaleźli się bogowie i boginie z mitów greckich, egipskich, nordyckich oraz chińskich. Poza tym do dyspozycji graczy oddano m.in. bóstwa hinduskie, co w czerwcu 2012 roku, gdy pierwsza część serii była w fazie zamkniętych beta-testów, wzbudziło kontrowersje i spotkało się ze sprzeciwem ze strony hinduskich przywódców religijnych.

Filar rozgrywki stanowią dynamiczne potyczki, w których dwie drużyny starają się dotrzeć do bazy wroga i ubić znajdującego się w niej Minotaura, nim zrobią to ich przeciwnicy. W walce o zwycięstwo wspomagają nas zarówno inni gracze, jak i pomniejsze jednostki, zwane minionami. Inaczej niż ma to miejsce w większości innych tytułów tego typu, akcję oglądamy tu z perspektywy trzeciej osoby (TPP), zaś sterowanie zaczerpnięto z gier akcji.

Pierwsza część serii, czyli Smite, zadebiutowała na komputerach osobistych w 2014 roku. Produkcja była dystrybuowana w modelu free-to-play i szybko odniosła wielki sukces artystyczny oraz komercyjny. Kując żelazo póki gorące, twórcy przystąpili do jej rozwoju, a także przygotowali jej konsolowe wersje. W efekcie do kwietnia 2020 roku w Smite zagrało ponad 40 milionów graczy. Ponadto z czasem produkcja doczekała się oficjalnych mistrzostw świata (Smite World Championship), a także własnej ligi e-sportowej (Smite Pro League).

Druga odsłona cyklu, czyli Smite 2, została zapowiedziana w styczniu 2024 roku. Pomimo że tytuł nie był kontynuacją w pełnym znaczeniu tego słowa, lecz znacznie ulepszoną wersją pierwowzoru, nie udało się zapewnić mu kompatybilności z „jedynką”. Powodem takiego stanu rzeczy było przejście twórców na silnik Unreal Engine 5, co wymusiło na nich przygotowanie całej zawartości od nowa. Gra powstała z myślą o komputerach osobistych i konsolach, zapewniaał funkcjonalność cross-platform i, tak jak poprzedniczka, była dostępna za darmo (z opcjonalnymi mikropłatnościami).

Na przestrzeni lat marka Smite otrzymała również spin-offy. Pierwszym z nich była wypuszczona w 2018 roku gra Hand of the Gods: Smite Tactics, będąca turową strategią bitewną z elementami karcianki. Drugi to Smite Blitz, czyli taktyczne RPG przygotowane z myślą o urządzeniach mobilnych. Podobnie jak główne części serii, obie produkcje były dystrybuowane w modelu darmowym z mikropłatnościami. Ponadto w styczniu 2017 roku zapowiedziano Smite Rivals, czyli sieciowego „bitewniaka” z elementami produkcji typu MOBA i karcianki, który miał trafić na urządzenia mobilne i komputery osobiste. Niemniej, już w marcu poinformowano, że prace nad nim zostały wstrzymane, m.in. ze względu na niezadowalającą jakość projektu.

Smite 2
Smite 2

Akcji 30 lipca 2024

Sequel popularnej sieciowej gry akcji typu MOBA od Hi-Rez Studios. Podobnie jak pierwowzór jest to produkcja free-to-play (darmowa z mikropłatnościami). W gruncie rzeczy jest to ulepszona audiowizualnie wersja pierwszego Smite, przeniesiona na Unreal Engine 5.

PCPS5XSX

Smite Blitz
Smite Blitz

RPG 15 listopada 2019

Smite Blitz to darmowe taktyczne RPG od Hi-Rez Studios, autorów popularnej gry MOBA Smite. W czasie zabawy gracze kompletują drużynę złożoną z bogów pochodzących z różnych mitologii i walczą z napotkanymi przeciwnikami.

ANDiOS

Hand of the Gods: Smite Tactics
Hand of the Gods: Smite Tactics

Strategiczne 20 lutego 2018

Turowa strategia bitewna wzbogacona elementami karcianki. Smite Tactics osadzone jest w tym samym uniwersum co popularna MOBA Smite. W grze trafiamy do magicznej krainy, w której wojny toczą ze sobą mitologiczne bóstwa. Mecz w Smite Tactics przedstawia starcia dwojga bogów wybranych z obszernego panteonu. Każdy z nich dysponuje unikalnymi zdolnościami i jest w stanie przywoływać na pole bitewne dodatkowe jednostki poprzez zagrywanie odpowiednich kart. Wszystkie akcje rozgrywają się naprzemiennie aż do zwycięstwa jednej ze stron. Produkcja zawiera też system rozwoju – wygrane potyczki nagradzane są dodatkowymi kartami i punktami doświadczenia, które inwestujemy w ulepszanie statystyk postaci. Sednem zabawy są potyczki multiplayer, zorganizowane w ramach różnych rodzajów lig oraz sieciowych rankingów. Z myślą o miłośnikach samotnych rozgrywek przygotowano przygody fabularne, w których można zmierzyć się ze sztuczną inteligencją. Za stronę graficzną Smite Tactics odpowiada zaawansowany silnik Unreal Engine 4.

PCPS4XONE

Smite
Smite

Akcji 25 marca 2014

Gra typu MOBA (Multiplayer Online Battle Arena) z elementami zręcznościowymi, stworzona przez studio Hi-Res znane z takich produkcji jak Global Agenda czy Tribes: Ascend. Smite pozwala graczom pokierować poczynaniami mitologicznych bóstw, toczących ze sobą drużynowe walki na zróżnicowanych tematycznie arenach. Rozgrywka nastawiona jest na dynamiczne pojedynki, w których liczą się nie tylko statystyki i umiejętności bohaterów, ale również refleks i celne oko graczy. W warstwie technicznej Smite bazuje na możliwościach silnika Unreal Engine 3.0, który zapewnia wysokiej jakości oprawę wizualną. Gra udostępniana jest na zasadzie free-to-play (za darmo) z opcją mikropłatności, co oznacza, że niektóre przedmioty i udogodnienia mogą wymagać uiszczenia niewielkiej opłaty.

PCPS4XONESwitch

Smite Rivals
Smite Rivals

Strategiczne prace wstrzymane

Sieciowa gra bitewna z elementami produkcji typu MOBA oraz karcianek. Gracze trafiają do fantastycznego świata, w którym ścierają się ze sobą bóstwa zaczerpnięte z różnych mitologii. Każde z nich posiada własną talię kart pozwalających na przywoływanie na plac boju nie tylko rozmaitych jednostek, lecz także specjalnych budynków. Tytuł dystrybuowany jest w modelu darmowym z mikropłatnościami.

PCANDiOS