Nvidia zwiększa przewagę nad AMD na rynku dyskretnych GPU
To co to są te dyskretne GPU, bo przeczytałem całego newsa, wszystkie komentarze i dalej nie wiem.
To są po prostu zewnętrzne/dedykowane karty graficzne? Jeżeli tak to nie wiem po co stosować określenie którego prawie nikt nie używa i większość osób nie wie nawet o co chodzi.
Dlaczego "dyskretnych" GPU? "Discrete" to także "odrębny", "oddzielny" i o to w "discrete GPU" chodzi - jest to układ graficzny odrębny od CPU, niezintegrowany.
"Dyskretne GPU" xD
Newsy technologiczne tutaj to złoto.
A zreszta niewazne. Poziomu GOL i tak nic nie zmieni. Nie warto.
Tłmaczenie słowa discrete: wyraźny; odrębny; oddzielny; dyskretny; nieciągły
Definicja słowa dyskretny za SJP:
1. «taki, który dochowuje tajemnic i taktownie nie wnika w czyjeś prywatne sprawy»
2. «mający pozostać w tajemnicy»
3. «nierzucający się w oczy, delikatny»
Definicja słowa odrębny za SJP:
1. «różniący się od innych»
2. «stanowiący samodzielną całość»
Które określenie ma więcej sensu?
Bawimy się w "umiem w tłumacza Google" czy w branżowe określenia? Nawet w oficjalnych tłumaczeniach systemu Windows, Linux, stosuje się określenie "dyskretne GPU". Warto też zerknąć na wsparcie techniczne (w języku polskim) laptopów Lenovo, Dell, HP.
^To zapodaj panie adwokacie to wsparcie techniczne, gdzie jest mowa o "dyskretnych GPU", bo z tego co ja widzę to zawsze jest mowa po prostu o zewnętrznych kartach graficznych. Dalej Panie adwokat, poprzyj no linię obrony przykładami.
Ale po co na siłę używać takiego koślwaego i nielogicznego określenia skoro można to okreslić zgrabniej? Wcale bym się nie zdziwił, jeżeli określenie wywodzi się pierwotnie z błędu, bo krzty sensu w tym nie ma i właśnie nawet SJP go nie przewiduje.
Zresztą w 3 akapitach wiadomości dało się przemycić kolejne nielogiczne zdanie:
"Obóz „czerwonych” nie może zaliczyć ostatnich miesięcy do udanych – jeszcze na koniec 2017 roku firma mogła pochwalić się sprzedażą na poziomie 33,7%, a więc w przeciągu dwunastu miesięcy udziały AMD w rynku dyskretnych GPU spadły o blisko połowę."
Sprzedażą na poziomie 33,7% czego?
@up
Oczywiste jest, że kiedyś jakiś "orzeł" z j. ang. źle przetłumaczył znaczenie słowa w tym konkretny przypadku. Teraz błąd jest powielany (z tego co widzę od lat) i każdy kto napisze "dyskretne gpu", myśli, że jest fajny. :)
Tyle, że słowo "zewnętrzna" karta graficzna też jest błędne z punktu widzenia języka polskiego (szczególnie w przypadku dedykowanych kart graficznych, ale lutowanych). Także powinniśmy stosować wyłącznie określenia w stylu zintegrowana i niezintegrowana.
Nawet Nvidia stostuje sobie to określenie (https://www.nvidia.pl/object/product-geforce-510-oem-pl.html) zamiennie z dedykowana, zewnętrzna, niezintegrowana. Może to błąd wieku dziecięcego w świecie GPU, a może celowy zabieg. Jednak powtórzę się z pierwszych komentarzy - nie ma co winić GOLa za to określenie. Ono jest stosowane, choć nie jest i nie było popularne.
ZeroNaruse - miło, że się starasz, ale to nie ma większego sensu. Forumowych znafców nie przekonasz, bo PWN... itd. Tymczasem mówimy tutaj o słowie dyskretny w znaczeniu technicznym (poszukajcie na sieci, może uda się dokopać :).
W elektronice elementy dyskretne to nie układy scalone, tylko tranzystory, kondensatory, tyrystory i cały ten szmelc osobno, a nie w scalony w kości. I dlatego też w języku angielskim stosuje się wymiennie dedicated GPU i discrete GPU, bo nie jest to zintegrowana grafika. W polskim jest podobnie, ale etymologia tego słowa zaginęła z czasem, bo nie ma w PWN...
[link] - To jest materiał o starej karcie, wydaje mi sie, że obecnie to określenie już nie jest praktycznie stosowane i w znacznej większości pojawia się jedynie jako bezsensowana kalka z języka angielskiego.
Takiego zdania z określeniem "dyskretna karta graficzna" zwyczajnie nawet dobrze się nie czyta i moim zdaniem w materiałach nie będących głębokim naukowym/ technicznym artykułem przywodzi na myśl kiepskie zredagowanie tekstu.
Jeżeli ta wiadomośc ma aspirować do miana bardziej fachowego opisu to musiałby to robić konsekwentnie:
1. "Branża desktopowych zewnętrznych kart graficznych wciąż przeżywa cięższe chwile w związku ze spadkiem zainteresowania układami ze strony kopaczy kryptowalut, co potwierdzają najnowsze statystyki firmy analitycznej Jon Peddie Research."
Zdanie to jest nieprawdziwe w kontekście przytoczonego w zdaniu źródła i w tym miejscu są to tylko domysły autora - w podanym linku autor nie wspomina o tym nic o powodach zmian w wielkości sprzedaży kart graficznych i nie ma tam nic o rynku kryptowalut. Powiedziałbym, że to jest kardynalny błąd i powinien zostać szybko naprawiony.
2. "w ostatnich trzech miesiącach ubiegłego roku układy z rodzin GeForce odpowiadały za 81,2% ogólnej sprzedaży, co stanowi wzrost w porównaniu do III kwartału 2018 roku o 6,9%"
Za definicją z wikipedii: "Punkt procentowy (w skrócie p.p.) – jednostka różnicy między wartościami jednej wielkości a drugiej wielkości, podanymi w procentach". Jak widać w tym miejscu powinna być mowa o zmianie o 6,9 punkta procentowego, nie procent, bo to oznacza zupełnie coś innego w tym wypadku. Wiadomo, że zwykle nie używa się tego okreslenia w rozmowie, ale skoro powyższy artykuł miał aspirować do bycia czymś więcej to wypadałoby korzystać z poprawnych określeń w całości tekstu.
Te trzy błędy, które wymieniłem w postach nasuwają mi na myśl amartoszczynę opracowania i użycie określenia "dyskretna karta graficzna" w sposób poprawny przez przypadek. Ale jak było naprawdę już się nie dowiemy...
Mackay22 - po kolei:
1. Autor nie przytoczył bo od kwartału cała branża trąbi o lecącej sprzedaży i kryptowalutach. Raptem 7 dni temu dawał tym znać GOL i wszystkie serwisy sprzętowe na Ziemi (https://www.gry-online.pl/hardware/nvidia-i-amd-nie-sa-w-stanie-wyprzedac-swoich-kart-graficznych/zf1bc5d / https://www.gry-online.pl/hardware/analityk-nvidia-zanizyla-przychody-z-rynku-kryptowalut/z31ba78 / https://www.gry-online.pl/hardware/goraczka-kryptowalut-stygnie-co-oznacza-stabilizacje-na-rynku-kar/zf1b147 itd.)
2. Tak, autor pomylił procenty z punktami procentowymi. Poprawi.
Rozumiem, że z dedykowanym nie wszyło to teraz ratujemy się czym możemy? Na pewno zajdziesz jeszcze kilka brakujących przecinków.
Śmiałem się z dyskretnej karty, bo po jakości całej wiadomości i "ludzkich pomyłkach" w innych wiadomościach odniosłem wrażenie, że to nie było specjalnie użyte.
"Autor nie przytoczył bo od kwartału cała branża trąbi o lecącej sprzedaży i kryptowalutach. Raptem 7 dni temu dawał tym znać GOL i wszystkie serwisy sprzętowe na Ziemi".
Ale to zupełnie coś innego. W zdaniu w newsie jest wyraźnie stwierdzone, że potwierdzenie związku z kryptowalutami jest zawarte w źródle, a nie jest. Tam są tylko pokazane suche dane, bez wskazywania przyczyn.
Mackay22 - zacytuje Cię - "Dyskretne GPU" xD. Newsy technologiczne tutaj to złoto.
Czyli zarzuciłeś nam złe użycie słowa technicznego.Ale okazuje się, że zostało użyte prawidłowo, a twoja wiedza techniczna ogranicza się do tego, co znajdziesz w wikipedii i sjp.pwn.
No ale jak się wyszło na ....... (sam wiesz co), to teraz idziemy w zaparte :)
Raporty Jon Peddie Research pojawiają się newsach i u nas i na innych serwisach cyklicznie, a ten z zeszłego tygodnia nawet sam wyśmiewałeś (podaje ci link jeszcze raz - https://www.gry-online.pl/hardware/nvidia-i-amd-nie-sa-w-stanie-wyprzedac-swoich-kart-graficznych/zf1bc5d ), więc zakładam, że go przeczytałeś i zrozumiałeś. Mówi on dokładnie to samo co napisał autor w niniejszej wiadomości, która nota bene również powstała w oparciu o analizy Jon Peddie Research. Innymi słowy - połącz kropki i zrozumiesz. Albo se daruj ratowanie swojego wizerunku - on już poległ.
Właśnie różnica polega na tym, że to strona ma próbwać utrzymywać dobry wizerunek, a nie random z internetu.
I nadal nie rozumiesz mojego zarzutu. Nie twierdzę, że nie ma to związku z kryptowalutami, natomiast zwracam uwagę, że wbrew temu co zdanie implikuje w analizie (również tej wcześniejszej) nie ma żadnego wiązania danych z tym krachem na rynku krypto. Jest to zwyczajnie nieprawidłowe cytowanie.
Przykładowo w formie takiej:
"Branża desktopowych zewnętrznych kart graficznych wciąż przeżywa cięższe chwile w związku ze spadkiem zainteresowania ich układami, co potwierdzają najnowsze statystyki firmy analitycznej Jon Peddie Research. Jak wskazywalismy we wcześniejszych wiadomościach, sytuacja ta jest przede wszystkim wiązana ze spadkiem zainteresowania kartami graficznymi ze strony kopaczy kryptowalut".
Nie miałbym nic do takiego przesłania, bo nie implikuje ono, że analiza od Jon Peddie Research wskazuje na powiązanie z kryptowalutami. Pojawiłoby się odniesienie do wcześnieszych wiadomości, które ten związek wykazują i tyle.
I jak pisałem wcześniej, poniższe zdanie też nie jest napisane zbyt po polsku.
"Obóz „czerwonych” nie może zaliczyć ostatnich miesięcy do udanych – jeszcze na koniec 2017 roku firma mogła pochwalić się sprzedażą na poziomie 33,7%"
Zacytuje naszego newsa - "Branża desktopowych zewnętrznych kart graficznych wciąż przeżywa cięższe chwile w związku ze spadkiem zainteresowania układami ze strony kopaczy kryptowalut, co potwierdzają najnowsze statystyki firmy analitycznej Jon Peddie Research. "
- czyli autor napisał, że procenty, o których pisze w tym newsie, odzwierciedlają i potwierdzają to co wiemy od 2-3 miechów. Ty też to wiesz, bo komentowałeś te newsy. I każdy kto w ogóle wie co to Nvidia, AMD i kryptowaluta również wie.
Wiec come on.
Więc się przekopałem i cofnąłem gdzieś łącznie o 15 lat wstecz:
"correct spelling for the graphic subsystem is “discrete”, which means separate.
“Discreet” means keeping secret or confidential.
If I got a dollar for every tech web site that misspelled these words, I could afford some nice tech toys." Itp.
Tyle w temacie, a tym" znafcom" życzę miłej zabawy z "discreet".
Moim zdaniem nie powinno się łączyć w ten sposób w jednej wypowiedzi wniosków własnych autora ze swoich doświadczeń dotyczących przyczyny zjawiska z wnioskami źródła, jeżeli samo źródło samo takiego związku nie wskazuje.
Mackay22 - dobrze, od dziś jak będziemy pisać, że wczoraj cos się stało, to damy link do zegara i wyjaśnimy, że to było przed tym jak przez 8h było ciemno.
"Mackay22 - dobrze, od dziś jak będziemy pisać, że wczoraj cos się stało, to damy link do zegara i wyjaśnimy, że to było przed tym jak przez 8h było ciemno."
Aczkolwiek przykro mi, że otrzymałem taką prostacką odpowiedź, to cieszę się, że doszliśmy do zrozumienia na czym polega mój zarzut o nieprawidłowe cytowanie.
Mackay22 - zapewniam cię, że nie doszliśmy :)
stami - Ciekawy cytat, aczkolwiek discrete w języku matematycznym/technicznym oznacza właśnie dyskretny. W potocznym znaczy oddzielny.
Źródeł jest sporo:
https://www.linguee.pl/polski-angielski/search?source=auto&query=discrete
https://pl.bab.la/slownik/angielski-polski/discrete
itd.
Teraz można by się pobawić w szukanie źródeł takiego a nie innego nazewnictwa, ale szczerze szkoda na to czasu dla wojenek forumowych. Dyskretny jest jak najbardziej sensownym określeniem technicznym w naszym języku i zakładam że stad stosuje się taką a nie inną nazwę. Raczej nie przez głupi błąd sprzed n-lat.
@Łosiu
Ty wiesz swoje, ja swoje i również nie mam zamiaru toczyć żadnych wojenek na forum, bo zaraz dojdziemy do "discrete mathematics". ;)
Dla mnie jest to ewidentny błąd językowy, powielany od n-lat, w szczególności, że docelowym odbiorcą gpu jest zwykły Kowalski, a nie matematyk, albo tech-portal.
Discreet i discrete mnie tylko w tym upewniło, jeszcze pozostaje coś takiego, jak "kontekst".
Pozdrawiam
Edit
Też sobie wrzucę link, a co:
https://context.reverso.net/tłumaczenie/angielski-polski/discrete+graphics
@stami, no i masz rację, na łosia nie patrz, bo on zawsze do upadłego będzie bronił wszelkich głupotek redakcji nawet jak mu udowodnisz tak jak ty, jak bardzo się myli..
w dodatku opinia na zasadzie, że dyskretna jest jak najbardziej sensownym określeniem, ha ha, niby gdzie, w pl na pewno nie, bo co to niby mówi ludziom, że karta jest dyskretna, absurd..
zresztą idealnie pokazałeś jak zagranicą stosują zamiennie, bo de facto sami nie wiedzą o co biega
jak słowniki to wyłącznie zagraniczne i tam wychodzi tak jak piszesz
w pl najodpowiedniejszym słowem byłoby DEDYKOWANE i żadne inne nie pasuje lepiej
kaszanka9 - oho i kolegi nie mogło tutaj zabraknąć. Kolejny "fakt", który jest faktem bo tak Ci się wydaje. Od decyzji zarządów spółek, po technologię i widzę wszelaką :)
P.S. Linguee nie jest polskim słownikiem. To słownik robiony przez DeepL GmbH. Co to deepl, to sobie poszukaj w google.
stami - Spoko. Pozdrawiam. Dodam tylko, że ludzie też nie rozumieją dlaczego używa się "dedicated" w odniesieniu do kart graficznych w slocie PCI. Nie chodzi o to, że jest to część dedykowana do grafiki i da się ją wyjąć z kompa. Słowo dedykowana wzięło się stąd, że układ graficzny ma pamięć dedykowaną do jego obsługi. Dlatego też nie przesadzałbym z pewnością co do genezy słowa "dyskretna".
Jak już napisano, słowo "dyskretny" jest używane branżowo w elektronice od kilkudziesięciu lat. Owszem, karta dedykowana brzmi zgrabniej, co nie znaczy, że dyskretna jest tutaj nie na miejscu. Uzus językowy branży broni się jak najbardziej.
Panie semantyka. A tak na serio to technicznie jak najbardziej jest to poprawne stwierdzenie ale już rzadko używane nawet w byłej pracy (gdzie pierwszym językiem był angielski:) nikt nie mówił "discrete graphics card". Choć często można spotka się z takim określeniem w zagranicznej prasie jak i bardziej technicznej. Więc nie ma co się czepiać autora tekstu, po prostu większość z nas przyzwyczajona jest do nazwy zintegrowana, niezintegrowana (niezależna). Nie widzę tu nic nieporwanego.
W pracy odkopałem trochę starej dokumentacji technicznej i przyznam, że do tej pory kopałbym się po czole, gdybym przy każdym "discrete gpu" dochodził do wniosku, że chodzi o "dyskretny".
Nie neguję tego, że w branży używa się słowa "dyskretny", nawet podałem przykład matematyki dyskretnej.
Oczywiście, że nawet teraz w pismach branży IT (anglojęzycznych), można spotkać "discrete gpu", tylko trzeba też wiedzieć, w jakim kontekście to "discrete" zostało użyte. Przykład "Intel Discrete Graphics" - odnośnie nowych kart Intela.
Nie mam zamiaru niczego udowadniać, ani też się z kimkolwiek droczyć. Niech każdy rozumie sobie "discrete gpu", jak mu się podoba. Ofc podtrzymuję swoje zdanie, ale to tylko moje zdanie. ;)
Na sam koniec wrzucę coś z innej dokumentacji technicznej (leciwa), którą można znaleźć w necie.
"On such systems the discrete GPU can perform drawing while the APU is running OpenCL kernels." - jak do tego ma się "dyskretny", nie wiem.
Tyle z mojej strony w tym temacie. Pozdrawiam.
Nie można po prostu użyć sformowania niezintegrowane lub dedykowane(choć tutaj trzeba dopisać kontekst np. do laptopów) zamiast silić się na terminem którego jak widać wyżej wiele osób nie kojarzy?
Przewaga Nvidii mnie zupełnie nie dziwi. Co jeszcze AMD gdzieś tam gryzie Intela na polu procesorów, to w kartach sytuacja jest mocno niekorzystna dla czerwonych. Ich nowe, wspaniałe modele, a w rzeczywistości odgrzewane kotlety, to niestety zerowe zagrożenie dla Nvidii... Ciekawi mnie czy jeśli Intel wpadnie na imprezę, to będzie za czerwonymi, czy za zielonymi? ;)
Ta, nie to co zieloni, którzy wydają kilka wersji XX60 i teraz 1660 z kościami GDRR5 :D i to za 220 dolarów. No wcale to nie jest kotlet, który wydajnościowo może będzie z 15% szybszy niż GTX 1060 :D
Prawda jest taka, że zarówno czerwoni jak i zieloni klepią kotlety, ale AMD przynajmniej zaczęło schodzić na niższy proces technologiczny i dają nadzieję, że Navi może będzie wreszcie sensowną konkurencją.
Znaczy ja w żaden sposób nie bronię Nvidii. Nie popieram ich polityki cenowej, ani zamieszania z nazewnictwem przy obecnych modelach. Robią kotlety, ale faktycznie potrafią skoczyć do góry z wydajnością, nie robiąc przy tym zamieszania z poborem prądu czy grzaniem się tych karcioszek. AMD po prostu jest dla mnie śmieszne przez to, że póty co ich zejście na niższy proces jeszcze nie doścignął zielonych przy 12nm, a poprawę widać, ale nie taką na jaką wszyscy liczą. Uwierz mi, że jestem totalnie przeciwny monopolowi zielonych na rynku najwydaniejszych kart ;).
Przez spory okres ludzie skupowali Radeony do koparek, więc w PC lądowały GTX. Czas koparek się skończył, ale dzisiaj RX 580 nie jestj uz tak atrakcyjny jak ponad rok temu.
Karta pobiera dosyć dużo prądu, a wydajność nie powala. Jak ktoś szuka czegoś mocniejszego, to AMD za bardzo nie ma co. Są Vegi 56 i 64, ale tanie są tylko referanty, które są głośne i się przegrzewają. Na topie jest Vega VII, karta widmo, więc nawet nie warto jej wspominać.
Nvidia zalała rynek dziesiątkami modeli. Karty sprzedają się średnio po tanich GTXach 10, więc RTXy powinny z czasem dość mocno tanieć.
AMD da odpowiedź pod koniec roku, a obstawiam, że będzie obsuwa na początek 2020.
RX 580 spoko karta, szczególnie używka za 600zł.
Tytuł artykułu jest w mojej opini clickbaitem. Specjalnie zostało użyte słowo "dyskretnych", którego śmiem twierdzić 99,9% osób na tym forum nie wiąże z rynkiem GPU. Nadajac więc tytuły artykułom w taki sposób narażacie się na uzasadnioną gównoburzę, którą dostaliście :)
Jeżeli już któryś z redaktorów czuje potrzebę "edukowania" swoich czytelników nieistniejącymi w polskiej terminologii zwrotami to niech to na przyszłość robi w samym artykule :]
Jeżeli określenie "dyskretne GPU" jest poprawne, to od dzisiaj będę na grafiki Intela mówił "całkowane GPU". W końcu według słownika się zgadza, nie?
To co to są te dyskretne GPU, bo przeczytałem całego newsa, wszystkie komentarze i dalej nie wiem.
To są po prostu zewnętrzne/dedykowane karty graficzne? Jeżeli tak to nie wiem po co stosować określenie którego prawie nikt nie używa i większość osób nie wie nawet o co chodzi.
Dyskretne karty graficzne heh :D Nie zdradzaja nikomu w co gramy?
Po polsku angielskie discrete to odrębna, odzielna karta w tym znaczeniu, tlumaczenie tego zwrotu jako dyskretna karta graficzna to tragikomizm ^^
Niestety AMD nadal w tyle ale powoli odrabiają straty.
Do obrońców uciśnionych: Discrete to nie dyskretny