Intel zaprezentował procesor Xeon Platinum posiadający 56 rdzeni
Topowy model nawet robi wrażenie pod względem przedstawionej specyfikacji, a szczególnie TDP na poziomie aż 400W. Ciekawi mnie, jak w praktyce będzie wyglądało tdp tego procka :P
Tam cena, za dziesięć lat kupię taki na allegro za sto złotych w najmocniejszej konfiguracji. Tak jak teraz odpowiedniki na gniazdo LGA775.
Nie byłbym taki pewien.Xeon E5450 na premierę kosztował około tysiąc dolarów a nie 10 tysięcy XD
o polowe slabszy xeon kosztuje 8.200 funtow, wiec podejrzewam ze moga dobic do 20k jak sie postaraja.
Do premiery Cyberpunka w 2077 roku to biedronkowe kompy będą miały tyle rdzeniów :)
i glut pod ihs, nie dzięki intel. Teraz na 66% wybiore ryzena
56 rdzeni? No to nieźle jestem do tyłu z pecetami, bo mój ostatni pecet posiadał tylko marne 8 rdzeni...
dlaczego wy piszecie tak jakby te procesory byly konsumenckie nie serwerowe? tak jakby mozna bylo ich uzyc w zwyklym kompie? mam wrazenie ze wszyscy ktorzy tu cos napisali przeczytali jedynie tytul a reszte juz nie. to sie robi juz troche przerazajace.
Xeona na podstawce 775 albo 1155 też niby nie da się użyć na "cywilnej" płycie a jednak ktoś znalazł sposób jak to zrobić.To tylko kwestia czasu
@Thorus121
To były czasy w których procesory serwerowe nie różniły się tak bardzo od tych dla konsumentów. Te Xeony nie posiadają socketów (są montowane na stałe na płycie głównej) i mają 5903 piny (gdzie ogólnodostępne procesory to 1151/2066 pinów). Poza tym te procesory najprawdopodobniej nigdy nie pojawią się na otwartym rynku - kupią je wielkie korporacje do swoich serwerów czy superkomputerów, po zużyciu zostaną zniszczone, jakieś nieliczne egzemplarze mogą pojawić się na ebayu ale jako przedmioty kolekcjonerskie bo znalezienie pozostałych części potrzebnych żeby odpalić coś takiego graniczy z cudem.
Może nie będą widoczne do zwykłego Kowalskiego, ale jeśli masz gruby portfel i byś napisał do Intela że jesteś zainteresowany takim procesorem proponując przedpłatę to od razu by odesłali do konkretnego dystrybutora. Biznes to biznes, jedyna przeszkoda to pieniądze.
jak dla mnie nawet bogatemu uzytkownikowi jest to bezsensowne. wezcie pod uwage ile to ma TDP: 400. wiec chlodzenie musi byc bardzo dobre. ciekawe czy lodowka sie do tego nada. no i pozostaje kwestia kompatybilnosci innych komponentow. to tez moze byc bardzo drogie. a czy jest jakas karta graficzna serwerowa znacznie mocniejsza od konsumenckich typu RTX? jak nie ma takiej karty to graczowi taki procesor jest kompletnie bezsensowny. juz lepiej jest graczowi wydac na najmocniejszego konsumenckiego procka i karte graficzna to wyjdzie na tym lepiej. mniej tdp wiecej fpsow i mniej kosztu.
@WolfDale oczywiscie ze dla biznesu beda to robic. ty bys splawil debila konsumenta ktory jest gotow wydac spory hajs na malo oplacalny dla samego siebie procesor? jak taki debil widzi w tym sensownego rozwiazania podczas gdy inne alternatywne jest znacznie lepsze. takich nie znajdzie sie za wiele, wiec korpo to wykorzysta i tyle.
Strasznie żałosny ruch ze strony Intela, jakiś czas temu potępiali klejenie 2 procesorów przez AMD a teraz sami sklejają i chwalą się o ile są mocniejsi od AMD.
Ciekawe, jak to się chłodzi, są jakieś specjalne układy przemysłowe z ciekłym azotem dla serwerów?
No w domu takiej maszynki to byś nie schłodził. Nie bez powodu serwerownie mają tak rozbudowane systemy chłodzenia, pożerające nieraz tyle samo prądu co same serwery. Te obudowy po prostu, przeznaczone na to, przepuszczają przez siebie ciąg schłodzonego powietrza, non stop. Hałas przy tego typu chłodzenia wentylatorami jak z odrzutowca jest olbrzymi, ale to nie problem, bo przecież nikt tam nie siedzi normalnie, a jak jest jakiś serwis to w słuchawkach.
Poszukaj jak wygląda klimatyzacja w dużych DATA CENTER, skalą jest to już jak fabryka plus dodatkowe generatory żeby podtrzymać zasilanie w razie awarii prądu. Widziałem jeszcze pomysły z chłodzeniem cieczą ale nie tak jak w komputerach konsumenckich tylko diaelektrycznym płynem(ktory nie powoduje zwarć), całe płyty są zanurzone w tej cieczy, można oszczędzić miejsce na wentylatory, radiatory przy projektowaniu.