Hardware Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technologie
Wiadomość sprzęt i soft 3 kwietnia 2019, 16:30

autor: ElMundo

Intel zaprezentował procesor Xeon Platinum posiadający 56 rdzeni

Podczas Intel Data Center Innovation Day 2019 koncern z Santa Clara zaprezentował nowe procesory reprezentujące serwerową rodzinę Intel Xeon Platinum. Topowy model o oznaczeniu 9282 został wyposażony w aż 56 rdzeni.

Intel zaprezentował procesor Xeon Platinum posiadający 56 rdzeni - ilustracja #1

Wyścig na coraz większą ilość rdzeni trwa nie tylko w przypadku CPU przeznaczonych na rynek konsumencki, ale także w kontekście układów mających zastosowanie w serwerowniach. Podczas konferencji Intel Data Center Innovation Day 2019 firma zaprezentowała nowe układy z serii Xeon Platinum, cechujące się bardzo dobrymi parametrami pracy i sporą wydajnością, umożliwiającą wykonywanie skomplikowanych obliczeń.

Na rynek trafi osiem nowych procesorów bazujących na architekturze Cascade Lake. Najsłabszy z nich – model 8276L – to konstrukcja oparta na 28 rdzeniach obsługujących 56 wątków, o taktowaniu bazowym 2,2 GHz (4 GHz w trybie Turbo) i pamięci cache 39 MB. Oczywiście największe wrażenie robi topowa jednostka o oznaczeniu 9282 – to CPU wyposażone w 56 rdzeni obsługujących 112 wątków, z cache 77 MB i TDP na poziomie aż 400W.

Jak zapewnia Intel, nowe procesory z rodziny Xeon będą wolne od luk Spectre i Meltdown dzięki zmianie w architekturze układów, a także otrzymają obsługę szybkich dysków Intel Optane. CPU zostaną także wyposażone w technologię Intel Deep Learning Boost pozwalającą na wykorzystanie procesów sztucznej inteligencji do maszynowego uczenia się.

Nowe procesory oczywiście nie trafią do tradycyjnej sklepowej sprzedaży – nawet jeśli tak by się stało, to i tak ceny poszczególnych modeli są raczej poza zasięgiem większości z nas. Jeden ze słabszych procesorów z tej serii – Intel Xeon Platinum 8280 – został bowiem wyceniony na kwotę ponad 10 tysięcy dolarów (ok. 40 tysięcy złotych).

GOL Newsroom

Zapraszamy Was do polubienia profilu Newsroomu na Facebooku. Znajdziecie tam nie tylko najciekawsze wiadomości, ale i szereg miłych dodatków.