120 satelitów Starlink miesięcznie – rekordowa prędkość produkcji
Ciekawe kiedy powstaną pierwsze teorie spiskowe o masie latających mikrofalówek nad głowami, co są gorsze od 5G.
I zaczną sprzedawać parasole z aluminium "Anty-Mush umbrella".
Zaczna? Juz sa xD. Ze to bedzie system do inwigilacji ludzi, bo ma kamery, czujniki i inne dzikie weze :D
To jest projekt czysto wojskowy z przykrywką komercyjną.
Nie dziwię sie operatorom, którzy mieli wykupione te pasma. Szczerze mówiąc, tesla powinna je wykupić we wszystkich państwach, w których chce udostępniać internet.
Te satelity będą głównie do tego, żeby amerykańskie drony wojskowe mogły latać cały czas kontaktując się z serwerem.
Na internet komercyjny sie to nie nadaje. Dlaczego ?? Przy 12tyś satelitów w miarę równo obejmujących zasięgiem planetę, na Polskę będzie przypadało 8 sztuk (obecnie tych satelitów jest 20x mniej, więc teoretycznie przypada poniżej 1 sztuki).
Przechodząc do sedna. Każda satelita oferuje 1Gbit przepustowości download. Przy 8śmiu satelitach to jest 8Gbit Downloadu podzielone na wszystkich użytkowników z Polski. Jest prawdopodobieństwo, że nie będą równo rozłożone te satelity, ale póki co jest ich 600, więc jak by ich nie rozłożyć, transfery są tragicznie małe. To ma szanse konkurować z LTE, tylko w momencie, gdy jednocześnie korzystałoby mniej niż 100osób w Polsce.
Fizyka jest fizyką. Transfer po stronie nadajnika jest ograniczony, więc prędkość transferu dzieli się na wszystkich odbiorców. Przy LTE/5G jest podobnie, tylko BTSów jest po kilka-kilkanaście tysięcy na każdego operatora na powierzchni naszego kraju, więc jest z czego dzielić ten transfer (przeciętny BTS ma obecnie niedużo mniej transferu niż 1 starlink).
Mnie ciekawi, skąd ludzie wzięli ten 1 Gb/s na satelitę? Bo ja widzę, że wartość taka jest podawano jako maksymalny limit na użytkownika. Prędkość będzie po prostu limitowana, pewnie zależeć to będzie od podpisanej umowy. Ale to nie znaczy, że satelita jako urządzenie ma taką maksymalną przepustowość.
Satelite nie ma podobno 1gigabit przepustowosci tylko 20. Jednak satelita obejmuje obszar o promieniu kilkuset kilometrow czy teren jednego Stanu czy Kraju, srednie predkosci dla uzytkownikow beda wynosic pewnie z 20mbs jesli nie mniej, dodatkowo mowa tutaj o terenach prowincjonalnych. W terenach zabudowanych Starlink bedzie nie do uzycia.
Cóż, takie jest przecież przeznaczenie Starlinka - zapewnić dobry dostęp do internetu w miejscach gdzie sieć jest nieosiągalna lub ma tragiczne parametry. Nie znamy jeszcze oficjalnego cennika, ale myślę, że kupowanie Starlinka na obszarach zurbanizowanych nie będzie się zwyczajnie opłacać.
Nie tyle co nie bedzie oplacac na terenach miejskich co przepustowosc bedzie niewystarczajaca.
A swoja droga Polska to nie stany, ze mamy kilka godzin miedzy miastami, w trasie so chwila jest jakas wioska albo miasto gminne czy powiatowe.
Ale brednie, od początku była mowa o tym, że ten internet będzie dla słabo zurbanizowanych miejsc gdzie klasyczni dostawcy odmawiają wybudowania sieci naziemnej. A ta przepustowość 1gbit/sec na satelite to dane wyssane z palca, żeby pasowało do głupiego posta.
Musk wielokrotnie powtarzał, że nie zamierza konkurować z infrastrukturą naziemną tylko stworzyć system dla miejsc obecnie wykluczonych z internetu.
Moja teoria jest taka, że jak będziesz mieszkał w warszawie albo nowym yorku i będziesz chciał mieć pingi w cs'ie na poziomie 20ms z całym światem to zabulisz za to 500-1000$ miesięcznie, a jak jesteś na pustyni to masz za 100 albo 200$.
Ale przyjdzie taki janusz albo inny pawełek1812 i powie na forum dlaczego musk jest głupi i się nie zna na fizyce i finansach
Tylko te obszary słabo zurbanizowane i odcięte od internetu są zwykle też biedne a taki internet z satelity tani nie będzie bo muszą się zwrócić satelity i ich transport na orbitę.
Czy Afryka i mniej rozwinięte obszary Azji są na to finansowo gotowe?
Na razie to Starlink ma dzialac poczatkowo tylko na terenie Ameryki Polnocnej (Stany i Kanada). Po co uskuteczniac takie slodkie pierdzenie o Azji, Afryce skoro nawet nie ma infrastruktury w formie stacji bazowych? Ba, sama usluga nie jest nawet dostepna ani powszechnie testowana na terenie stanow....
Swoja droga czesc krajow Azji ma lepszy dostep do internetu niz wiekszosc swiata a Afryka, tam szal robia komorki a nie lacza kablowe czy radiowe...
Darmowy internet od USA dla dobra całego świata, heee dobry żart. Ten Musk to dobry aktor jest i słup który pewnie był przygotowany specjalnie do tej roli od dłuższego czasu.
Tak, tak. Mason jeden chce kontrolować nasze Polskie umysły przez te swoje satelity.
Nie umiesz czytac? Gdzie jest niby napisane lub wspomniane o darmowym internecie?
https://www.youtube.com/watch?v=YqjBbJdur_I tu koles na koncu filmu idealnie opisuje stan innych systemow nawigacyjnych.
elon bedzie nas ta wadliwa wersja za 6 lat bombardowal ch.. wie czy ta bedzie dobra ja wam mowie to jest jakas glebsza rozkmina XD
Następnym krokiem będzie połączenie satelit fizycznie i utworzenie kosmicznego pierścienia, aby połączyć go z windą kosmiczną.
Dajcie znać jak będą wystrzeliwać Mr. Muska. Bez opakowania, bez skafandra tak żeby sobie chłopina poleciał na przegląd. Mam nadzieję na relację wideo. :-D