Poradniki do gier Kody i trainery Nowe poradniki Popularne Współpraca Nielimitowany dostęp
Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks

The Thaumaturge - poradnik do gry

The Thaumaturge - poradnik do gry

Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks
SPIS TREŚCI

The Thaumaturge: Cena przyjaźni The Thaumaturge poradnik, solucja

Cena przyjaźni to poboczny quest z wypadku w Hotelu Imperialnym w grze The Thaumaturge. Nasza solucja wyjaśnia jak odebrać zadanie od Woronina, jak zdobyć ślady od Pietii i rodziny Krajewskich, jak odsłonić Skazę Pietii i jak poznać prawdę o śmierci Ludwika.

Ostatnia aktualizacja: 16 lutego 2024

Jedno z większych pobocznych zadań z gry The Thaumaturge to Cena przyjaźni. Na tej stronie naszego poradnika znajdziecie kompletny opis przejścia tego questu - w solucji informujemy m.in. jak rozpocząć poboczną misję, jak przepytać Pietię i rodzinę Krajewskich, jak poznać prawdę o przyczynie śmierci Ludwika, jak odkryć Skazę Pietii, jak pozyskać kontrakt i jakie są warianty zakończenia zadania ze śledztwa w Hotelu Imperialnym.

Uwaga - Quest ten ma oznaczenie w dzienniku Szansa na ukończenie tego zadania kiedyś przeminie. Nie odkładajcie go na później. Awansowanie za daleko w głównej części fabuły może spowodować, że stracicie szansę na ukończenie questu.

Odblokowanie pobocznego questu

1 - The Thaumaturge: Cena przyjaźni - The Thaumaturge - poradnik do gry
 1. Okazja do rozpoczęcia tego zadania pojawia się po ukończeniu głównego questu Gadzi jubel w akcie 1. Po znalezieniu się w Kamienicy Szulskich w Śródmieściu Północnym powinien zadzwonić telefon.
 2. Podnieście słuchawkę, a dowiecie się, że dzwoni Woronin. Wujek Wiktora potrzebuje pomocy w rozwiązaniu problemu.
 3. Udajcie się do dzielnicy Śródmieście Południowe i znajdźcie na jej mapie Komisariat. Po wejściu do środka przejdźcie do biura Woronina i spotkajcie się z wujkiem. Dowiecie się o incydencie w Hotelu Imperialnym, który doprowadził do tajemniczej śmierci Ludwika Krajewskiego. Odblokujecie spostrzeżenia Artykuł z Kurjera Codziennego i Śmierć Ludwika.

Dowiedzenie się więcej o rodzinie Krajewskich

2 - The Thaumaturge: Cena przyjaźni - The Thaumaturge - poradnik do gry
 1. Dom Krajewskich znajduje się w zachodniej części dzielnicy, na południowy-zachód od Hotelu Imperialnego. Do wejścia do budynku dotrzecie od południowej strony.
 2. Do drzwi mieszkania Krajewskich dobija się dziennikarz Tobiasz Fejgin. Możecie go przepędzić lub zgodzić się na wymianę informacji po spotkaniu z Krajewskimi.
 3. Wewnątrz domu Krajewskich używajcie percepcji, by odnajdywać spostrzeżenia - Rozbity talerz, Płaszcz z futrzanym kołnierzem, Zdjęcie młodej kobiety i Pognieciony rachunek.
 4. Porozmawiajcie z Zygmuntem Krajewskim. Wszystkie odnalezione ślady to potencjalne opcje dialogowe. Dodatkowo możecie wypytać się o dziennikarza oraz o relacje Ludwika i Pietii. Odblokujecie spostrzeżenie Cel Pietii i wniosek Rentowna relacja.

Podążanie za myślami Zygmunta

3 - The Thaumaturge: Cena przyjaźni - The Thaumaturge - poradnik do gry
 1. Wyjdźcie z budynku. W niewielkiej odległości na południe ponownie spotkacie Tobiasza Fejgina - pokazuje go obrazek. Możecie go przegonić lub wybrać podzielenie się zdobytymi informacjami. Tobiasza najbardziej zainteresują relacje Ludwika i Pietii (trzecia opcja dialogowa).
 2. Używajcie percepcji, a na ekranie będzie pojawiał się czerwony ślad, za którym trzeba iść. Doprowadzi on Wiktora do śladu obok wejścia na tereny Hotelu Imperialnego - to spostrzeżenie Świeca. Odblokujecie wniosek Rodzina Krajewskich.

Dowiedzenie się prawdy o udziale Pietii w tragedii

4 - The Thaumaturge: Cena przyjaźni - The Thaumaturge - poradnik do gry
 1. Wejdźcie do Hotelu Imperialnego. Konsjerż poinformuje Wiktora, że Pietia jest w pokoju 213 (spostrzeżenie Konsjerż o Pietii). Skorzystajcie ze schodów i dotrzyjcie do pokoju na dolnym końcu korytarza.
 2. Porozmawiajcie z Pietią Woroninem. Spotkanie to rozpocznie się od walki - musicie pozbyć się kolegów Pietii. Po walce raz jeszcze możecie pogadać i wypytać się Pietię o jego wersję wydarzeń i o okoliczności śmierci Ludwika. Odblokujecie spostrzeżenia Zarysowana Skaza i Wydarzenie w lobby oraz wniosek Humory panicza.
 3. Przejdźcie na balkon, na którym znajdują się kluczowe ślady - Męskie buty i Szpilka do włosów. Odblokujecie wniosek Hotelowa tragedia.
5 - The Thaumaturge: Cena przyjaźni - The Thaumaturge - poradnik do gry
 1. Powróćcie do hotelowego lobby. Konsjerż rozmawia w tym miejscu z Anną Czarnikówną. Kobieta w ciąży domaga się rozmowy z przyszłym ojcem - Pietią (spostrzeżenie Ojciec roku).
 2. W lobby są dodatkowe spostrzeżenia powiązane z Pietią - to Gazeta i Rachunek zysków i strat.
 3. Możecie podążać za myślami konsjerża. Czerwony ślad doprowadzi Wiktora do południowej bramy hotelu z powyższego obrazka. Jest tam spostrzeżenie Zmyty napis na ścianie. Odblokujecie wniosek Proces dojrzewania.
 4. Po powrocie do hotelu możecie użyjcie manipulacji na konsjerżu - są do tego wymagane 3 punkty Wymiaru Umysł. Efektem tej akcji będzie wpuszczenie Anny na górę.
6 - The Thaumaturge: Cena przyjaźni - The Thaumaturge - poradnik do gry
 1. Jeden z opcjonalnych celów to misji to sprawienie, by Krajewscy przyjęli pieniądze Pietii.
 2. Możecie powrócić do domu Krajewskich i ponownie porozmawiać z Zygmuntem. Mężczyzna odmówi przyjęcia łapówki, ale możecie zmienić jego zdanie - to specjalna opcja dialogowa Wymiaru Serce (wymagany co najmniej 1 punkt).
7 - The Thaumaturge: Cena przyjaźni - The Thaumaturge - poradnik do gry
 1. Powróćcie do pokoju hotelowego. Jeśli Anna została wpuszczona na górę, to poinformuje Pietię o swojej ciąży.
 2. W trakcie rozmowy możecie skupić się na Skazie Pietii (powyższy obrazek) - poruszcie tematy Anny i przyjaźni. Odblokujecie Skazę Egoizm dla Wiktora (zwiększenie na stałe Wymiaru Umysł o 1 punkt).
 3. Dodatkowo możecie zmusić Pietię do wyjawienia prawdy na temat tego jakie wydarzenia doprowadziły do śmierci Ludwika.
Zadanie najwcześniej możecie zakończyć po tym jak otrzymacie cel misji z poinformowania Woronina o wynikach śledztwa - The Thaumaturge: Cena przyjaźni - The Thaumaturge - poradnik do gry
 1. Jeśli poznaliście prawdę od Pietii, to możecie spotkać się z Hanią - dziewczyną Ludwika.
 2. Opuśćcie hotel i dotrzyjcie do Baru Meta, Seta i Lorneta we wschodniej części mapy. Zagadajcie do barmana, który naśle na bohatera grupę zbirów.
 3. Po wygranej walce pojawi się okazja do spotkania z Hanią. Porozmawiajcie z nią o Pietii i wypadku, a otrzymacie kontrakt Pietii i Ludwika - to ostateczny dowód na przyczynę śmierci młodzieńca.

Zakończenia questu

Zadanie najwcześniej możecie zakończyć po tym jak otrzymacie cel misji z poinformowania Woronina o wynikach śledztwa. Możecie zaliczyć quest zanim poznacie prawdę o przyczynach śmierci Ludwika lub dopiero po ustaleniu wszystkich szczegółów sprawy (otrzymanie kontraktu od Hani).

Musicie powrócić na komisariat i ponownie porozmawiać z Woroninem na ławce - The Thaumaturge: Cena przyjaźni - The Thaumaturge - poradnik do gry

Musicie powrócić na komisariat i ponownie porozmawiać z Woroninem na ławce:

 1. Możecie zataić prawdę i kryć Pietię (przed lub po poznaniu dokładnej przyczyny śmierci Ludwika).
 2. Możecie powiedzieć Woroninowi o przekupieniu rodziny Krajewskich (tylko jeśli przekazaliście im pieniądze Pietii).
 3. Możecie wyjawić prawdę o zakładzie Pietii i Ludwika, ale tylko jeśli wydobyliście tę informację od Pietii (po skupieniu się na jego Skazie). Jeśli macie przy sobie kontrakt od Hani, to możecie go przekazać Woroninowi. Wiktor może doradzić Woroninowi co zrobić z kontraktem - zostawić go w nienaruszonym stanie lub zniszczyć.
 4. Możecie powiedzieć Woroninowi o ciąży Anny, ale tylko jeśli spotkaliście się z nią w hotelowym lobby.
8 - The Thaumaturge: Cena przyjaźni - The Thaumaturge - poradnik do gry
 1. Jeśli poznaliście prawdę o kontrakcie i zakładzie, który przyczynił się do śmierci Ludwika, to możecie podzielić się tą informacją z dziennikarzem i/lub Zygmuntem Krajewskim. Możecie następnie przekazać kontrakt lub zachować go dla Woronina.