Poradniki do gier Kody i trainery Nowe poradniki Popularne Współpraca Nielimitowany dostęp
Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks

Elden Ring - poradnik do gry

Elden Ring - poradnik do gry

Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks
SPIS TREŚCI

Elden Ring: Gdzie farmić runy? Elden Ring poradnik, solucja

Runy w Elden Ring są zarówno walutą, jak i doświadczeniem. Na tej stronie poradnika dowiecie się, gdzie możecie farmić runy na poszczególnych etapach gry.

Ostatnia aktualizacja: 27 listopada 2023

Runy są najważniejszym zasobem, z jakim zetkniecie się w Elden Ring. Są walutą służącą do kupowania przedmiotów u napotkanych handlarzy oraz zwiększania statystyk waszej postaci przy miejscach łaski.

Powinniście być w stanie zdobyć na tyle run by spełniać swoje potrzeby poprzez eksplorację, lecz niektórych graczy zainteresuje pewnie, jak mogliby zdobyć jak najwięcej run, jak najmniejszym wysiłkiem, w jak najkrótszym czasie. Ta strona jest dla was - opisaliśmy na niej kilka najwydajniejszych metod na farmienie run w grze.

Jako iż ceny kupowania wyższych poziomów doświadczenia rosną tym większy wasz obecny poziom, opisane farmy podzielone są na różne etapy gry.

Ilości zdobywanych run opisane w poradniku nie biorą pod uwagę bonusów do zdobywanych run. Ilość zdobywanej waluty można dodatkowo zwiększyć poprzez spożywanie Marynowanych w złocie łapek ptaka sprzedawanych przez Łatę i wyekwipowanie Złotego skarabeusza, talizmanu otrzymanego za pokonanie Rycerzy czystej zgnilizny w Opuszczonej jaskini, w Caelid.

Early game - Sanktuarium Bestii

Pierwszą przydatną farmę znajdziecie przed Sanktuarium Bestii w Caelid - Elden Ring: Gdzie farmić runy? - Elden Ring - poradnik do gry

Pierwszą przydatną farmę znajdziecie przed Sanktuarium Bestii w Caelid. By dostać się tam jak najwcześniej, udajcie się do miejsca łaski, Trzeciego Kościoła Mariki w Pogrobnie. Na północ od kościoła znajduje się zbiornik wodny, a skrajnie po prawej od jeziora znajduje się ukryty w zaroślach teleport. Użyjcie go. Zostaniecie przeniesieni do Smoczych Kurhanów Greyroll. Zignorujcie ogromnego bossa stojącego za wami i otwórzcie wrota prowadzące do sanktuarium. Wewnątrz znajdziecie miejsce łaski.

Boss nie powinien was zaatakować, jeśli go nie sprowokujecie. Wyjdźcie z sanktuarium i zejdźcie niżej, na teren przed budowlą. W okolicy pomiędzy miejscami łaski Sanktuarium Bestii i Wielki Most Farum kręcą się niewielcy przeciwnicy. Nie prowokujcie kilku na raz, na wczesnym etapie gry bardzo prawdopodobne jest, że będą w stanie zabić was jednym ciosem. Atakujcie ich pojedynczo, jadąc konno lub zakradając się za nich.

Przeciwnicy są drobni i podatni na zachwianie, używanie ciężkiej broni może więc łatwo powalić ich na kolana i wystawić na cios krytyczny. Ich najgroźniejszym atakiem jest dystansowy czar, tworzący kilka fal uderzeniowych w kształcie pazurów. Mogą też skoczyć i złapać was, zadając ogromne obrażenia będąc w powietrzu. Mimo to, powinniście być w stanie pokonywać ich w walce jeden na jeden.

Każdy z tych przeciwników upuszcza po śmierci 1,094 runy - Elden Ring: Gdzie farmić runy? - Elden Ring - poradnik do gry

Każdy z tych przeciwników upuszcza po śmierci 1,094 runy. By skutecznie farmić w tym miejscu, powinniście wyruszać z Sanktuarium Bestii, docierać do Wielkiego Mostu Farum, wrócić do Sanktuarium i odpocząć w jego miejscu łaski by odrodzić pokonanych przeciwników. Po drodze walczcie z napotkanymi wrogami - częste klikanie przycisku blokowania kamery na wrogu pomoże wam ich namierzyć. W zależności od waszego tempa, farma ta powinna przynieść wam około 1,000-2,000 run na minutę.

Early game - Wieża Lenne

Ta farma znajduje się nieopodal Sanktuarium Bestii - Elden Ring: Gdzie farmić runy? - Elden Ring - poradnik do gry

Ta farma znajduje się nieopodal Sanktuarium Bestii. Możecie się do niej dostać w ten sam sposób - udajcie się do miejsca łaski, Trzeciego Kościoła Mariki w Pogrobnie. Na północ od kościoła znajduje się zbiornik wodny, a skrajnie po prawej od jeziora znajduje się ukryty w zaroślach teleport. Użyjcie go. Zostaniecie przeniesieni do Smoczych Kurhanów Greyroll. Omińcie bossa stojącego na schodach i udajcie się w dół, w stronę mostu. Po przejściu przez most ujrzycie wieżę nieopodal - miejsce łaski znajduje się u jej podnóża.

Farma ta nie wymaga walki - potrzebujecie jedynie wierzchowca by przyspieszyć jej tempo i zmaksymalizować wasze szanse na sukces. Otrzymacie go przyjmując ofertę Meliny, która spotka się z wami automatycznie gdy odwiedzicie wystarczającą ilość miejsc łaski.

By skutecznie farmić w tym miejscu, wyruszajcie z miejsca łaski Wieża Lenne, jadąc konno w dół, ścieżką prowadzącą na wprost od wejścia do wieży. Dość prędko dojedziecie do miejsca, gdzie po prawej stronie ścieżki zaczyna się bezdenna przepaść.

Uważajcie - gdy tam dotrzecie, za wami pojawi się znikąd ogromna kula, która wystrzeli w waszym kierunku. Musicie stanąć przed przepaścią i uniknąć kuli - najłatwiej będzie przyspieszyć na koniu. Jeśli zrobiliście wszystko poprawnie, kula spadnie w przepaść. Gra uznaje ją za przeciwnika, i nagrodzi was - otrzymacie 1,952 run. Wróćcie do miejsca łaski by odrodzić wszystkich wrogów i powtórzcie proces.

Pojedyncze podejście do tej farmy powinno zająć wam około 25 sekund - Elden Ring: Gdzie farmić runy? - Elden Ring - poradnik do gry

Pojedyncze podejście do tej farmy powinno zająć wam około 25 sekund. W zależności od waszego tempa, farma ta powinna przynieść wam około 4,000-4,500 run na minutę.

Mid/Late game - Pałac Mohgwyna

Ta farma znajduje się w Pałacu Mohgwyna - Elden Ring: Gdzie farmić runy? - Elden Ring - poradnik do gry

Ta farma znajduje się w Pałacu Mohgwyna. Zależnie od waszych decyzji, możecie trafić tam dość wcześnie lub dopiero blisko końca gry. By dotrzeć do tej lokacji, musicie zabrać się za quest Białoszczękiego Varrego lub znaleźć portal na zachodzie Uświęconej Śnieżnej Równiny - na mapie powyżej pokazaliśmy gdzie znaleźć portal..

Farma znajduje się przy pierwszym miejscu łaski w tej lokacji, Skalnej drodze do pałacu. Potrzebujecie dowolnego łuku oraz zapasu strzał - nie potrzebujecie natomiast statystyk wymaganych do efektywnego dzierżenia tej broni, ponieważ nieistotnym jest ile obrażeń zadaje. Jeśli nie posiadacie łuku, możecie użyć kuszy - spowolni ona jednak tempo farmy przez konieczność przeładowywania, zaś amunicja do niej jest droższa.

Zarówno strzały jak i bełty możecie kupować od wędrownych sprzedawców, których można znaleźć w wielu różnych lokacjach. Jednym z tych sprzedawców jest Kalé, który stale rezyduje w Kościele Elleha, w Pogrobnie, tuż obok miejsca, w którym zaczęliście grę. Kupcie jak najwięcej strzał - inwestycja zwróci się wam w kilka sekund.

By skutecznie farmić w tym miejscu, stojąc na klifie przy miejscu łaski strzelajcie z łuku do ogromnego ptaka wędrującego po jeziorze krwi w oddali - Elden Ring: Gdzie farmić runy? - Elden Ring - poradnik do gry

By skutecznie farmić w tym miejscu, stojąc na klifie przy miejscu łaski strzelajcie z łuku do ogromnego ptaka wędrującego po jeziorze krwi w oddali. Pojedyncze trafienie sprowokuje ptaka, który wyruszy w waszym kierunku by was zaatakować. Zanim będzie w stanie do was dotrzeć, spadnie jednak w przepaść i zginie, nagradzając was 11,038 runami. Gdy ptak podniesie skrzydła, oznacza to, że zaczął spadać - nie czekajcie aż zginie, podejdźcie od razu do miejsca łaski, usiądźcie przy nim by zresetować przeciwników, po czym powtórzcie proces.

Okazjonalnie ptak może pozostać w jeziorze zamiast spaść - jeśli tak się stanie, odpocznijcie znowu przy miejscu łaski by go zresetować. Strzała musi także przelecieć między gałęziami drzewa, prawdopodobnym jest więc że będziecie okazjonalnie pudłować - przy odrobinie praktyki, wasza wydajność powinna jednak wzrosnąć.

Pojedyncze podejście do farmy powinno zająć od 10 do 15 sekund. W zależności od waszego cela i tempa, farma ta powinna przynieść wam około 40,000-70,000 run na minutę. Ze względu na możliwość wczesnego odblokowania farmy poprzez quest Varrego, brak zagrożenia ze strony przeciwników i niewielką ilość przygotowań, jest to najwydajniejsza farma w grze - choć nie najbardziej opłacalna.

Post game - Pałac Mohgwyna

Ta farma znajduje się w Pałacu Mohgwyna - Elden Ring: Gdzie farmić runy? - Elden Ring - poradnik do gry

Ta farma znajduje się w Pałacu Mohgwyna. Zależnie od waszych decyzji, możecie trafić tam dość wcześnie lub dopiero blisko końca gry. By dotrzeć do tej lokacji, musicie zabrać się za quest Białoszczękiego Varrego lub znaleźć portal na zachodzie Uświęconej Śnieżnej Równiny - na mapie powyżej pokazaliśmy gdzie znaleźć portal.

Farma znajduje się przy pierwszym miejscu łaski w tej lokacji, Skalnej drodze do pałacu - dokładnie tam, gdzie znajdowała się poprzednia farma na liście. Zamiast na ptaka, musicie zwrócić jednak uwagę na grupę albinauryków siedzących na ścieżce nieopodal. By skorzystać z farmy, potrzebujecie sposobu na zadawanie wysokich obrażeń obszarowych.

Najlepiej funkcję tę spełni Miecz świętego reliktu, jedna z nagród, którą możecie otrzymać za przekazanie Eldeńskiego Wizerunku Enii w Twierdzy Okrągłego Stołu. Wizerunek ten otrzymacie jednak dopiero za pokonanie ostatniego bossa w grze - musicie mieć także 14 Siły, 24 Zręczności i 22 Wiary by móc używać specjalnego ataku miecza, a także musicie go ulepszyć by był w stanie łatwo zabijać albinauryków.

Jeśli nie posiadacie tej broni, możecie użyć innego źródła obrażeń obszarowych, takiego jak Bluźniercze Ostrze. Znacząco odbije się to jednak na wydajności farmy, lepszą alternatywą może więc dla was być poprzednia farma na liście.

Farma polega na podejściu do siedzących albinauryków i atakowaniu ich waszą umiejętnością obszarową - Elden Ring: Gdzie farmić runy? - Elden Ring - poradnik do gry

Farma polega na podejściu do siedzących albinauryków i atakowaniu ich waszą umiejętnością obszarową. Umiejętność Miecza świętego reliktu działa najlepiej ze względu na duży obszar działania i wysokie obrażenia. Po zaatakowaniu wrogów zawróćcie i usiądźcie przy miejscu łaski by wrogowie się odrodzili, po czym powtórzcie proces.

Pojedyncze podejście do farmy powinno zająć około 10 sekund - podbiegnięcie do albinauryków, pojedyncze użycie umiejętności obszarowej, powrót do miejsca łaski. Używając Miecza świętego reliktu, farma ta powinna przynieść wam około 90,000-120,000 run na minutę. Dla porównania, używając Bluźnierczego Ostrza zdołaliśmy wycisnąć z niej jedynie około 40,000 run na minutę.

Teoretycznie, jest to najbardziej opłacalna farma w grze - wymaga jednak ukończenia gry co najmniej raz by odblokować optymalną broń oraz znacznie więcej przygotowań niż poprzednia opisana przez nas farma. Jeśli wymagania tej farmy są według was za wysokie, poprzednia farma wciąż powinna być całkowicie wystarczająca.