Poradniki do gier Kody i trainery Nowe poradniki Popularne Współpraca Nielimitowany dostęp
Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks

Elden Ring - poradnik do gry

Elden Ring - poradnik do gry

Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks
SPIS TREŚCI

Elden Ring: W jakiej kolejności przechodzić Soulsborne'y Elden Ring poradnik, solucja

Na tej stronie poradnika do Elden Ring, gracze początkujący z gatunkiem Soulsborne, dowiedzą się, od której serii gier najlepiej zacząć swoją przygodę.

Ostatnia aktualizacja: 8 marca 2022

Na tej stronie poradnika do Elden Ring dowiecie się, od której gry typu Soulsborne najlepiej zacząć, aby jak najłatwiej przyswoić sobie pewne mechaniki i zachowania, które pomogą w pokonywaniu coraz to większej ilości tego typu gier.

Każda seria gier typu Soulsborne jest unikatowa, każda z nich uczy innych zachowań. Jednakże stwierdzenie, że rozpoczęcie jednej z gier tego typu będzie lepszym rozwiązaniem, ze względu na o wiele łatwiejsze przejście gry, jest stwierdzeniem trafnym. Wobec tego warto zainteresować się niniejszą listą, która została stworzona w kolejności od najlepszego wyboru do rozpoczęcia Waszej przygody z tym gatunkiem, do pozycji, która sprawdzi wszystkie Wasze dotychczasowe umiejętności.

Demon's Souls (2020)

Remake gry Demon's Souls to bardzo udana produkcja. Gra dostępna jest jako exclusive na konsolę Playstation 5. Mimo, że jest to jedna z nowszych produkcji na rynku, tak naprawdę jest to stary, dobry Demon's Souls z 2009 roku. Seria ta, zapoczątkowała rozwój gatunku jakim jest Soulsborne.

To, co sprawia, że pierwszy DS będzie idealnym wyborem na pierwszą przygodę z tym gatunkiem, jest to, że mechaniki są przystępne dla nowych graczy, a rozgrywka jest bardzo wolna, co pomaga w nauce schematyczności przeciwników oraz z posługiwania się broniami i czarami. Co więcej, kolejne części są równie wolne, co Demon's Souls, dzięki czemu tempo rozgrywki nie będzie stanowić problemu z przechodzeniem kolejnych gier. Rozpoczęcie przygody z tym gatunkiem od o wiele żywszej rozgrywki, jaka jest chociażby w Sekiro czy Dark Souls 3, mogłaby spowodować trudności z przyzwyczajeniem się do bardzo wolnego tempa rozgrywki w kolejnych częściach.

Dark Souls 2

Dark Souls 2 to kolejna część serii Dark Souls, która pomimo tego, że klimatem nieco odchodzi od poprzedniej części, styl gry oraz tempo rozgrywki jest równie wolne (być może nawet bardziej). Mimo, że chronologia nakazywałaby zagranie najpierw w Dark Souls Remastered, a same gry generalnie niezbyt się od siebie różnią, to Dark Souls 2 będzie lepszym wyborem, jeśli chodzi o drugą grę dla nowicjuszy tego gatunku.

Głównie dlatego, że jest to gra, która zawiera o wiele większą ilość bossów. Co za tym idzie, większość z tych bossów, jest w miarę łatwa do pokonania. Nadal trzeba będzie na nich uważać (a niektórzy bossowie są bardzo trudni do pokonania), jednakże pokonanie większości z nich nie będzie czymś niemożliwym dla początkującego, a satysfakcja z pokonania bossa powinna zachęcić Was do dalszego eksplorowania tego gatunku.

Dark Souls Remastered

Trzecią grą, którą powinniście sprawdzić, to Dark Souls Remastered, czyli początek serii Dark Souls. Gra ta usprawnia mechaniki, które pojawiły się w Demon's Souls, nie zmieniając ich diametralnie. Polepsza i poszerza to, co można było zauważyć w Demon's Souls. Co więcej, tempo rozgrywki jest praktycznie niezmienne (chociaż nieco szybsze niż w DS2), dzięki czemu będziecie mieli wrażenie, że gracie w tą samą, jednakże usprawnioną grę, z nowymi czarami czy broniami.

To, do czego będziecie musieli się przyzwyczaić, to fakt, że początkowo przenoszenie się z ogniska do ogniska, będzie zablokowane. Funkcję szybkiej podróży odblokujecie dopiero na dalszym etapie gry. Można traktować to jako dodatkowe utrudnienie, wzbogacające wrażenia z rozgrywki.

Dark Souls 3

Prawdą jest, że jest to najbardziej przystępna gra z serii Dark Souls dla nowych graczy. Problem w tym, że tempo rozgrywki zmienia się diametralnie, jest o wiele szybsze niż w poprzednich częściach, przez co trudności wynikające z zaadaptowania się do wolniejszego tempa gry, mogłyby być bardzo duże. Ponadto Dark Souls 3 poprzez swoje szybsze tempo rozgrywki (aczkolwiek nie aż tak szybkie jak w innych grach), będzie idealnym wprowadzeniem do nauki kolejnych gier, które tempo rozgrywki mają jeszcze szybsze.

Jeśli jednak nie zgadzacie się z tą tezą i uważacie, że przeskoczenie z szybkiej rozgrywki na wolną nie stanowi dla Was żadnego problemu, prawdopodobnie rozpoczęcie swojej przygody z Soulsborne grami od Dark Souls 3 będzie bardzo dobrym rozwiązaniem.

Bloodborne

Kolejną grą z gatunku Soulsborne, będzie gra odmienna od Demon's Souls i Dark Souls. Mowa tutaj oczywiście o Bloodborne. Mimo mechanik, które zostały nieco zmienione, jednakże nadal bazujących na tym, co widzieliście w poprzednich grach, wprowadzają one powiew świeżości oraz zwiększają tempo walki. Między innymi skończy się poleganie na tarczy. Zamiast tego, polegać będziecie na szybkich unikach i parowaniu za pomocą strzelby.

Tytuł ten dobrze zacząć po Dark Souls 3. Będzie to poziom wyżej, jeśli chodzi o tempo rozgrywki, jednakże nie jest to poziom nie do ogarnięcia. W przypadku, gdybyście zaczęli Bloodborne po skończeniu tytułów takich jak Dark Souls Remastered czy Dark Souls 2, tempo oraz szybkość podejmowania niektórych decyzji w walce, byłoby na o wiele wyższym poziomie, niż w przypadku przejścia z DS3 na BB.

Co więcej, parowanie ciosów w Bloodborne, przez to, że jest szybkie, może pomóc w przejściu kolejnej gry na tej liście.

Sekiro: Shadows Die Twice

Sekiro to gra, która jest niewątpliwie jedną z najtrudniejszych gier typu Soulsborne. Głównie dlatego, że tempo rozgrywki tejże gry jest najszybsze ze wszystkich gier od studia From Software.

Ponadto, główna mechanika gry, czyli odbijanie ciosów przeciwnika, stanowi jedną z największych trudności w grze. Głównie za jej pomocą będziecie pozbywać się paska zdrowia przeciwników, gdyż złamanie postawy wroga jest o wiele bardziej opłacalne, niż atakowanie go tak, aby każdy atak niwelował jego zdrowie.

Sekiro to po prostu inna gra, w którą gra się inaczej, aniżeli w poprzednie części. Zmusza to graczy poprzednich gier tego gatunku, aby nauczyli się innego stylu grania. Argument ten powoduje, że niektórzy gracze uważają, że to Sekiro powinno być pierwszą grą, od której powinno się zacząć.

Problem w tym, że ta gra nie tylko z tego powodu jest uznawana za jedną z najtrudniejszych gier Soulsborne. Sama nauka parowania, mimo, że zdecydowanie ułatwia przejście gier takich jak seria Dark Souls, nie jest konieczna do ich ukończenia. W przypadku Sekiro już tak. Ponadto, chodzi tutaj o perfekcyjne parowanie każdego, pojawiającego się po sobie ciosu, a nie wciskanie raz po raz przycisku odpowiadającego za blok. Dlatego też Bloodborne powinien znaleźć się u Was na liście przed podjęciem Sekiro, gdyż to tam prędzej nauczycie się lepiej parować ciosy, które są arcyważne w tej grze.

Elden Ring

Na samym końcu Waszej listy powinna znaleźć się najnowsza produkcja od From Software, czyli Elden Ring. Jest to gra, która wycięła to, co było najlepsze w poprzednich tytułach, wrzuciła i zmieszała większość mechanik, dodając otwarty świat, nowych przeciwników i kilka oryginalnych rozwiązań, tworząc zupełnie nową grę.

Rozgrywka jest równie szybka, co w Bloodborne a nawet Sekiro, kolejne mechaniki i rozwiązania bazują na tym samym, co poprzednie gry, jednakże zostały na tyle zaktualizowane i dopieszczone, że byłoby bardzo ciężko zacząć Wam przygodę z gatunkiem Soulsborne od tej gry. Bossów w tym świecie jest co nie miara, czyhających na Was zagrożeń jeszcze więcej, dlatego też tytuł ten będzie (na ten moment) idealnym zwieńczeniem i testem Waszych umiejętności.

Podsumowanie

Podsumowując całą listę, została ona stworzona pod kątem tego, jak tempo rozgrywki wraz z kolejnymi częściami powoli wzrasta. Na samym początku różnice są znikome (Demon's Souls, Dark Souls Remastered, Dark Souls 2), w pewnym momencie staje się ono szybsze za sprawą Dark Souls 3. Następne gry coraz to bardziej zwiększają tempo rozgrywki, dodając świeższe mechaniki, takie jak poleganie na unikach zamiast na tarczy, parowanie za pomocą wystrzału, zabieranie życia za pomocą odbijania ataków, aniżeli wyprowadzania ciosów.

Lista ta wydaje się być najlepszym rozwiązaniem. Tak jak z dobrą książką, czy filmem, najpierw trzeba zbudować klimat, napięcie, dopiero potem zaatakować osobę czytającą lub oglądającą dużą ilością akcji. Nie inaczej jest w przypadku gatunku Soulsborne. Lepiej jest zacząć od czegoś powolnego, z ubogą zawartością porównując ją do nowszych i szybszych tytułów, aniżeli zaczynać od najbogatszego w zawartość kontentu, zniżając swoje oczekiwania do kolejnych tytułów coraz niżej, jednocześnie ucząc się wolniejszego tempa rozgrywki.