Poradniki do gier Kody i trainery Nowe poradniki Popularne Współpraca
Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks

Death Stranding - poradnik do gry

Death Stranding - poradnik do gry

Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks
SPIS TREŚCI

Porady na start do Death Stranding Death Stranding poradnik, solucja

Na tej stronie poradnika do gry Death Stranding znajdziesz porady na start. W rozdziale tym przywołujemy różnorakie mechaniki, z którymi będziesz miał do czynienia już w początkowych godzinach gry. Niektóre z nich mogą okazać się niezrozumiałe lub problematyczne i na tego typu kwestie zwróciliśmy szczególną uwagę.

Na tej stronie znajdują się w głównej mierze ogólne podpowiedzi i wskazówki. Jeśli szukasz więcej informacji na jakiś konkretny temat, to zajrzyj do osobnych rozdziałów Przewodnik po grze i FAQ - Najczęściej zadawane pytania w naszym poradniku.

Rozpocznij grę na normalnym lub wysokim poziomie trudności

Death Stranding nie jest bardzo wymagającą produkcją i nie musisz też obawiać się dużych problemów na wypadek zawalenia jakiegoś zlecenia czy doprowadzenia do śmierci głównego bohatera - Porady na start do Death Stranding - Death Stranding - poradnik do gry

Death Stranding nie jest bardzo wymagającą produkcją i nie musisz też obawiać się dużych problemów na wypadek zawalenia jakiegoś zlecenia czy doprowadzenia do śmierci głównego bohatera. W najgorszym wypadku stracisz trochę czasu lub zostaniesz gorzej wynagrodzony. Sporym ułatwieniem jest też tworzenie przez grę częstych zapisów stanu gry.

W momencie rozpoczynania nowej gry polecamy wybrać normalny lub wysoki poziom trudności. Normalny poziom oferuje najbardziej zbalansowaną rozgrywkę - gra nie powinna powodować dużych frustracji, ale jednocześnie będziesz musiał pilnować się np. podczas transportu ładunków czy spotkań z potworami. Wysoki poziom jest lepszą propozycją, jeśli oczekujesz od gry lepszych doznań surwiwalowych. Poziom trudności na szczęście można zawsze zmienić z poziomu opcji. Nie musisz wybierać poziomu, który pozostanie już z tobą do samego końca przygody.

Pamiętaj, że sterowana postać porusza się w realistyczny sposób

Jest to bardzo ogólna porada, gdyż dotyczy ona praktycznie każdego aspektu przemieszczania się po świecie gry - Porady na start do Death Stranding - Death Stranding - poradnik do gry

Jest to bardzo ogólna porada, gdyż dotyczy ona praktycznie każdego aspektu przemieszczania się po świecie gry. Sam nie jest tak zwinny jak bohaterowi wielu innych przygodowych gry akcji i nie porusza się naginając obowiązujące prawa fizyki. Bohater może łatwo potknąć się, poślizgnąć, stracić równowagę, czy przewrócić. Dodatkowo musisz mieć świadomość tego, że Sam nie zawsze od razu może zatrzymać się w miejscu. Jest to szczególnie istotne podczas schodzenia ze wzniesień, gdyż sterowana postać może wtedy nabrać rozpędu i będzie potrzebowała czasu żeby w pełni wyhamować.

Staraj się od samego początku gry przede wszystkim wolniej podróżować niż może podpowiadać ci instynkt. Nie zapominaj nigdy o tym, że na plecach transportujesz ładunek i doprowadzenia do niepożądanej sytuacji może go uszkodzić. Lepiej jest ostrożnie przejść przez każdy fragment mapy nie podejmując niepotrzebnego ryzyka. Wykorzystuj także to, że często masz różne drogi do celu - jeśli np. wspinaczka na szczyt góry wydaje się ryzykowna, to możesz poszukać alternatywną ścieżkę i obejść wzniesienie z którejś strony.

Korzystaj z technik przeciwdziałających częstym utratom równowagi

W Death Stranding ma się do czynienia ze zmiennym środkiem ciężkości - im więcej ładunków załadujesz na plecy bohatera i jeśli w większym stopniu będą one przypominały wieżę, tym bardziej przesunie się środek ciężkości - Porady na start do Death Stranding - Death Stranding - poradnik do gry

W Death Stranding ma się do czynienia ze zmiennym środkiem ciężkości - im więcej ładunków załadujesz na plecy bohatera i jeśli w większym stopniu będą one przypominały "wieżę", tym bardziej przesunie się środek ciężkości. To zwiększone ryzyko utraty równowagi i przewrócenia się. Może to doprowadzić do uszkodzenia transportowanego ładunku oraz rozrzucenia go po okolicy. Problem ten możesz ograniczać na kilka sposobów:

 1. Umiejętnie rozmieszczaj transportowane rzeczy. Nie "pakuj" wszystkiego na lecy żeby nie zbudować wieży, która może się łatwo przechylać. Staraj się przyczepiać mniejsze ładunki do górnych i dolnych kończyn bohatera, a także umieszczać je w pojemnikach przy pasie.
 2. Podróżuj z przytrzymanymi przyciskami L2 i R2. Jeżeli Sam nie trzyma nic w dłoniach, to przytrzymanie przycisków sprawi, że chwyci się plecaka. Jest to bardzo pomocne w utrzymaniu stabilności ładunku i o wiele rzadziej powinno dochodzić do sytuacji, w których nagle zaczyna on poważnie przechylać się na bok.
 3. Korzystaj z egzoszkieletu wzmacniającego, gdy tylko go odblokujesz (dochodzi do tego w wyniku postępów w głównej fabule). To najlepsza odmiana egzoszkieletu na potrzeby transportu ładunków. Założenie go znacząco zwiększenia limit udźwigu i w konsekwencji nie musisz aż tak bardzo obawiać się utraty równowagi, bo większość ładunków transportowanych w ramach misji nie obciąży znacząco bohatera.

Skaner bardzo ułatwia odnajdywanie interaktywnych obiektów i lootu...

Skaner terenu ma praktycznie same zalety i żadnych wad - Porady na start do Death Stranding - Death Stranding - poradnik do gry

Skaner terenu ma praktycznie same zalety i żadnych wad. "Gadżet" ten jest dostępny od samego początku gry i można go używać bez ograniczeń. Nie musisz obawiać się tego, że wykonanie skanowania zużyje jakieś surowce, czy że zostaniesz wykryty przez przeciwników. Ze skanera możesz ponadto korzystać praktycznie w każdej sytuacji, także podczas używania pojazdów i eksploracji niebezpiecznych lokacji.

Polecamy wyrobić sobie nawyk i aktywować skaner po przejściu kilkuset metrów lub po tym jak upłynie kilkadziesiąt sekund. Skaner może wynajdywać różne typy obiektów i najbardziej interesuj się:

 1. Materiałami do craftingu - Mogą to być kryształki chilorium czy skrzynki z materiałami nadającymi się do przetworzenia.
 2. Pojemnikami z lootem - Mogą to być np. różnego rodzaju bronie, gadżety, czy ładunki nadające się do przetransportowania do wskazanej lokacji. Duża część tego typu znalezisk to obiekty z wrogich obozowisk (np. zajmowanych przez MUŁ-y) oraz przedmioty pozostawione lub porzucone przez innych graczy.
 3. Interaktywnymi konstrukcjami - Mogą to być obiekty postawione przez NPC-ów, konstrukcje, które sam wcześniej wybudowałeś, oraz konstrukcje postawione przez innych graczy. Każda z nich może okazać się bardzo pomocna (np. w zregenerowaniu baterii akumulatora czy skryciu się przez opadem temporalnym).
 4. Rozstawionymi drabinami i zaczepami wspinaczkowymi - W dużej mierze są to przedmioty rozstawione przez innych graczy, a więc pojawiają się tylko w trybie online. Docieranie do "gotowych" drabin i zaczepów pozwala od razu kontynuować przeprawę bez konieczności wyjmowania własnych tego typu przedmiotów z inwentarza.

...a także umożliwia lokalizowanie tzw. wynurzonych (BTs)

Dla przypomnienia wynurzeni to niewidzialne potwory, na które można natrafiać w trakcie przemierzania świata gry - Porady na start do Death Stranding - Death Stranding - poradnik do gry

Dla przypomnienia wynurzeni to niewidzialne potwory, na które można natrafiać w trakcie przemierzania świata gry. Skaner automatycznie załącza się po zbliżeniu do wynurzonych. Zmienia się także znacząco jego działanie - nie musisz wysyłać "impulsów". Zamiast tego antena zwraca się w stronę najbliższego potwora. Możesz dzięki temu ustalać rozmieszczenie kreatur po to żeby je skuteczniej omijać lub przepędzać (z wykorzystaniem granatów).

Warto zaznaczyć, że po znalezieniu się w niewielkiej odległości od wynurzonego kolor antenki zmieni się na pomarańczowy. Pojawi się też sylwetka lewitującego potwora, dzięki czemu przestanie on być całkowicie niewidzialny dla Sama.

Nie próbuj początkowo walczyć z wynurzonymi

Po zlokalizowaniu jakiegoś wynurzonego możesz zapragnąć zaatakować potwora, ale Sam jest początkowo na przegranej pozycji, gdyż jest bezbronny - Porady na start do Death Stranding - Death Stranding - poradnik do gry

Po zlokalizowaniu jakiegoś wynurzonego możesz zapragnąć zaatakować potwora, ale Sam jest początkowo na przegranej pozycji, gdyż jest bezbronny. Nie możesz zadawać wynurzonym obrażeń w walce wręcz i początkowo nie dysponujesz żadnymi gadżetami, które mogą im realnie zaszkodzić. Jak najwięcej skradaj się i omijaj wynurzonych zachowując bezpieczną odległość. Jeżeli zostaniesz wykryty, to próbuj uciekać i bądź gotowy do oswobodzenia się w przypadku złapania przez potwory z mazi.

Pierwszy przedmiot (spośród kilku odblokowywanych na przestrzeni całej gry), który pozwala na neutralizowanie wynurzonych, to hematogranaty. Dopiero od momentu zdobycia tego gadżetu nie musisz wyłącznie skradać się i uciekać. Możesz rzucać granatami w potwory żeby się ich pozbywać i przy okazji zbierać pozostawiane przez nie kryształki.

Sprawdzaj głębokość rzeki przed wejściem do niej

W Death Stranding bardzo często od celu podróży oddziela cię rzeka, ale nigdy nie powinieneś śpieszyć się z wejściem do niej - Porady na start do Death Stranding - Death Stranding - poradnik do gry

W Death Stranding bardzo często od celu podróży oddziela cię rzeka, ale nigdy nie powinieneś śpieszyć się z wejściem do niej. Użyj skanera żeby przebadać głębokość koryta rzeki. Niebieski kolor oznacza bezpieczną głębokość. Żółty kolor oznacza, że Sam częściowo zanurzy się i że w trakcie przeprawy trzeba będzie walczyć z nurtem rzeki (miej przytrzymane przyciski L2 i R2 i zatrzymuj się po zużyciu dużej części paska wytrzymałości).

Czerwony kolor oznacza, że jest za głęboko. Jeśli wejdziesz do rzeki w takim miejscu, to główny bohater utraci kontakt z dnem i zostanie porwany przez nurt. Będzie to oznaczało konieczność pogodzenia się z utratą części ładunków lub koniecznością wyłowienia ich po tym jak spłyną w dół rzeki.

Zamiast wejścia do rzeki możesz użyć drabiny lub mostu

Wejście do rzeki nie jest na szczęście nigdy obowiązkowym krokiem - Porady na start do Death Stranding - Death Stranding - poradnik do gry

Wejście do rzeki nie jest na szczęście nigdy obowiązkowym krokiem. Oprócz poszukania zupełnie innej drogi do celu możesz też pomóc sobie rozstawieniem drabiny lub wybudowaniem mostu nad rzeką. Drabina to lepszy wariant do pokonywania mniejszych rzek. Postawienie mostu opłaca się tylko w przypadku większych rzek.

Istotną podpowiedzią jest to, że możesz często natrafiać na drabiny i mosty postawione przez NPC-ów lub innych graczy. Zdecydowanie warto korzystać z nich i nie marnować w ten sposób własnych asemblerów ani surowców (do skonstruowania pełnego mostu).

Uważaj na przepaście, szczególnie podczas jazdy motocyklem

W Death Stranding odwiedza się dużo terenów górzystych i oznacza to, że oprócz długich wspinaczek bohater musi też uważać na miejsca, w których można zaliczyć upadek z dużej wysokości - Porady na start do Death Stranding - Death Stranding - poradnik do gry

W Death Stranding odwiedza się dużo terenów górzystych i oznacza to, że oprócz długich wspinaczek bohater musi też uważać na miejsca, w których można zaliczyć upadek z dużej wysokości. Może on zakończyć się śmiercią Sama lub w najlepszym wypadku utratą lub poważnym uszkodzeniem ładunku. W szczególności uważaj na rozpadliny podobne do tej z powyższego obrazka. Mogą one nagle pojawiać się na terenach, które wyglądają na względnie płaskie. Generalnie z opcji biegu oraz dopalacza pojazdu powinieneś korzystać tylko jeśli masz stuprocentową pewność, że w okolicy nie ma żadnej przepaści czy dziury, do której można przez przypadek wpaść.

Jeśli używasz motocykla, to może pojawić się zachęta do przeskoczenia nad przepaścią czy rozpadliną. Skoki często kończą się niepowodzeniem, bo motocykl nawet po użyciu dopalacza bardzo wyraźnie nie przyśpieszy. Radzimy próbować tylko jeśli "skocznia" jest wyraźnie wyżej od zaplanowanego miejsca lądowania i jeśli do przeskoczenia jest niewielka dziura. We wszystkich pozostałych przypadkach szukaj drogi okrężnej oraz rozglądaj się za mostami.

Na niektórych pojazdach możesz umieszczać transportowany sprzęt

Po tym jak dzięki postępom w głównej fabule odblokujesz motocykle i inne pojazdy (w tym czterokołowe) będziesz mógł używać ich nie tylko do szybszego podróżowania po świecie gry, ale również do odciążania głównego bohatera - Porady na start do Death Stranding - Death Stranding - poradnik do gry

Po tym jak dzięki postępom w głównej fabule odblokujesz motocykle i inne pojazdy (w tym czterokołowe) będziesz mógł używać ich nie tylko do szybszego podróżowania po świecie gry, ale również do odciążania głównego bohatera. Gra pozwala na umieszczanie transportowanych ładunków na pojazdach.

Opisywana mechanika nie jest niestety pozbawiona wad - niektóre motocykle nie mają miejsca na pojemniki, gdyż zamiast tego wyposażone są np. w dodatkowe akumulatory. Pojazdy również posiadają limit udźwigu - przekroczenie go może zwiększyć znacząco zużycie baterii lub w skrajnych przypadkach unieruchomić maszynę.

Obserwuj wskaźniki zdrowia (krwi) oraz kondycji Sama

Oba te wskaźniki są bardzo istotne - Porady na start do Death Stranding - Death Stranding - poradnik do gry

Oba te wskaźniki są bardzo istotne. Jeżeli pasek krwi spadnie do zera to Sam umrze. Jeżeli pasek kondycji spadnie do zera to Sam całkowicie opadnie z sił. W przypadku kondycji negatywne efekty odnotujesz już wcześniej. W miarę wyczerpywania się paska coraz wolniej będziesz poruszał się i coraz łatwiej będzie o utratę równowagi i upadek. Warto zaznaczyć, że pasek kondycji może samoczynnie skracać się. W celu odnowienia go do pełnego stanu trzeba będzie odwiedzić opisaną poniżej kryjówkę.

Zdrowie najłatwiej regenerować zjadając kryptobioty (małe żyjątka odnajdywane w świecie gry) oraz dzięki workom z krwią (gra odblokuje je razem z hematogranatami). Kondycję najłatwiej regenerować wypijając wodę z manierki oraz zatrzymując się i kucając po to żeby odpocząć. Po przykucnięciu dodatkowo możesz wybrać opcje rozciągnięcia mięśni i zdrzemnięcia się żeby usprawnić proces regeneracji.

Powracaj co jakiś czas do prywatnej kwatery

Dla przypomnienia prywatną kwaterę znajdziesz pod każdą większą sojuszniczą lokacją, tzn - Porady na start do Death Stranding - Death Stranding - poradnik do gry

Dla przypomnienia prywatną kwaterę znajdziesz pod każdą większą sojuszniczą lokacją, tzn. taką, która wyposażona jest w windę podróżującą do podziemnych pomieszczeń. W dalszej części gry będziesz także mógł stawiać lub odnajdywać kryjówki oferujące tę samą "atrakcję".

Główną zaletą powrotu do prywatnej kwatery jest pełny odpoczynek, a więc maksymalnie odnowią się zdrowie oraz kondycja. Wizyta w kryjówce ma też jednak inne zalety i część z nich daje o sobie znać dopiero w miarę przechodzenia gry - możesz m.in. automatycznie zapisać grę, wyleczyć ŁD (Łącznikowe Dziecko) z autotoksemii, uaktywnić opcję szybkiej podróży oraz zdobyć specjalne granaty dzięki skorzystaniu z prysznica i WC.

Miej zawsze trochę zapasów w inwentarzu

W Death Stranding niektóre zlecenia mogą zająć nawet kilkadziesiąt minut - wpływ na to mogą mieć takie czynniki jak trudny teren czy duży dystans do pokonania - Porady na start do Death Stranding - Death Stranding - poradnik do gry

W Death Stranding niektóre zlecenia mogą zająć nawet kilkadziesiąt minut - wpływ na to mogą mieć takie czynniki jak trudny teren czy duży dystans do pokonania. Ponadto Sam zawsze może znaleźć się w nagłych kłopotach i konieczne okaże się udzielenie mu pomocy. Poniżej zestawiliśmy kilka najważniejszych rzeczy, które warto mieć ze sobą:

 1. Kryptobioty oraz worki z krwią - Będziesz mógł dzięki nim przywracać bohatera do pełni zdrowia.
 2. Drabina oraz zaczep wspinaczkowy - Pomogą ci one gdy natrafisz np. na ścianę do wspinaczki i nie odnajdziesz w pobliżu żadnych tego typu obiektów rozstawionych przez innych graczy.
 3. Asembler - Przyda ci się on na wypadek konieczności postawienia jakiegoś większego obiektu, np. generatora.
 4. Bronie / gadżety do walki z MUŁ-ami - MUŁ-om teoretycznie łatwo można uciekać (szczególnie podczas podróżowania pojazdem oraz używania egzoszkieletu), ale mimo wszystko mogą cię zaskoczyć lub przebywać w obszarze powiązanym z celem misji.
 5. Bronie / gadżety do neutralizowania wynurzonych - Mowa tu przede wszystkim o hematogranatach, aczkolwiek w dalszej fazie kampanii zdobędziesz inne "gadżety" pomocne w rozprawianiu się z potworami.
 6. Spray naprawczy do pojemników - Dobrze jest mieć co najmniej 1 sztukę. Jeśli pojemnik z przedmiotami questowymi zostanie mocno uszkodzone np. w wyniku upadku czy opadu temporalnego, to będziesz mógł je naprawić.
 7. Buty - Zawsze wyposażaj Sama w jak najlepsze obuwie i staraj się, żeby nie było zużyte więcej niż w 50 procentach.

Zapisuj stan gry przed każdym trudniejszym fragmentem misji

Death Stranding nie jest grą, w której często się ginie, ale mimo wszystko warto zabezpieczać się i często zapisywać swoje postępy - Porady na start do Death Stranding - Death Stranding - poradnik do gry

Death Stranding nie jest grą, w której często się ginie, ale mimo wszystko warto zabezpieczać się i często zapisywać swoje postępy. Zapisywanie stanu gry jest nieograniczone, aczkolwiek gra nie pozwoli na utworzenie sejwa, jeśli Sam znajduje się w bezpośrednim niebezpieczeństwie lub korzysta aktualnie z jakiegoś pojazdu (musisz z niego zejść / wysiąść). Nowe sejwy radzimy tworzyć:

 1. Przed wkroczeniem do lokacji z wynurzonymi - Bardzo łatwo można popełnić błąd podczas skradania się i zostać niepotrzebnie wykrytym. Jeżeli za daleko zaszedłeś i załączyła się "antenka" to wycofaj się na chwilę z lokacji z potworami, żeby gra odblokowała ponownie możliwość zapisania stanu gry.
 2. Przed zbliżeniem się do obozu MUŁ-ów - Nie zawsze można z łatwością ustalić, że w okolicy przebywają MUŁ-y, ale jeśli masz taką możliwość, to dodatkowy zapis się przyda np. na wypadek gdyby udało im się zatrzymać prowadzony przez ciebie pojazd czy powalić Sama w walce wręcz.
 3. Przed rozpoczęciem trudniejszej wspinaczki - Łatwo jest o popełnienie jakiegoś błędu i np. ześlizgnięcie się z półki, przewrócenie się, wpadnięcie do rwącej rzeki czy, w najgorszym wypadku, spadnięcie w przepaść.
 4. Przed przystąpieniem do starcia z bossem - Konfrontacje z większymi i silniejszymi przeciwnikami omówiliśmy w rozdziale Bossowie oraz w naszym opisie przejścia. Jeżeli wiesz, że zbliża się walka z bossem, to oprócz zapisania stanu gry warto odłożyć do szafki niepotrzebne rzeczy, które mogłyby ulec zniszczeniu, oraz wyposażyć się w jak najwięcej przedmiotów (granatów, broni itp.) do osłabiania bossa.

Staraj się dostarczać ładunki w jak najlepszym stanie

W Death Stranding nie transportuje się tak po prostu ładunków z punktu A do punktu B - Porady na start do Death Stranding - Death Stranding - poradnik do gry

W Death Stranding nie transportuje się tak po prostu ładunków z punktu A do punktu B. Warto zawsze dbać o to żeby ładunek został dostarczony do miejsca docelowego w możliwie jak najlepszym stanie. O konieczności szczególnego zadbania o ładunek możesz dowiedzieć się już w momencie przyjmowania zlecenia. Nadawca może poprosić o dostarczenie sprzętu w dobrym stanie - w przykładzie z powyższego obrazka można dowiedzieć się, że ładunek jest wrażliwy na uszkodzenia i że jego ewentualne uszkodzenia nie powinny przekroczyć 50% paska energii.

W trakcie podróży unikaj przede wszystkim upadków, bo to one mogą w największym stopniu uszkodzić ładunek. Każdy przenoszony ładunek opisany jest w inwentarzu dwoma paskami energii. Oprócz paska ładunku jest dodatkowo pasek pojemnika, w którym jest on składowany. Pojemniki możesz naprawiać dzięki korzystaniu ze sprayu naprawczego i pozwala to zmniejszyć ryzyko uszkodzenia przenoszonej rzeczy. Spray niestety zawsze naprawia jedynie pojemnik, nigdy nie naprawisz w ten sposób właściwego ładunku. Warto dodać, że przekroczenie wartości uszkodzeń z opisu zlecenia (w naszym przykładzie 50%) nie musisz oznaczać automatycznego zawalenia misji. W dalszym ciągu możesz dostarczyć ładunek, ale w nagrodę otrzymasz po prostu mniej lajków. Misję zawalisz dopiero gdy ładunek uszkodzi się w 100%.

W miarę możliwości pozostawaj przez cały czas w trybie online

Death Stranding nie jest grą z wymuszonym trybem multiplayer, ale granie w trybie online ma mnóstwo zalet - Porady na start do Death Stranding - Death Stranding - poradnik do gry

Death Stranding nie jest grą z wymuszonym trybem multiplayer, ale granie w trybie online ma mnóstwo zalet. Jeśli masz tylko taką możliwość, to zawsze pozostawaj w trybie online. W przypadku utraty połączenia z serwerami gry podejmij próbę ponownego połączenia - można tego dokonać z poziomu menu pauzy (zakładka System).

W trybie online gracze mogą wzajemnie obdarowywać się lajkami. Im więcej lajków zostanie wymienionych, tym częściej obiekty i przedmioty ze świata pierwszego gracza będą pojawiały się w świecie drugiego gracza. Możesz dzięki temu gromadzić więcej lootu oraz natrafiać na konstrukcje przydatne np. do zaliczenia wspinaczki (mosty, zaczepy, drabiny itp.) czy odnowienia sił (kryjówki, schrony temporalne, generatory itp.).