Poradniki do gier Kody i trainery Nowe poradniki Popularne Współpraca Nielimitowany dostęp
Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks

Red Dead Redemption 2 - poradnik do gry

Red Dead Redemption 2 - poradnik do gry

Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks
SPIS TREŚCI

Red Dead Redemption 2: Rdzenie zdrowia, wytrzymałości i zabójczego instynktu Red Dead Redemption 2 poradnik, solucja

Jeśli szukacie informacji na temat rdzeni i Zabójczego instyktu, to znajdziecie je na tej stronie naszego poradnika do RDR2. Opisujemy rdzenie zdrowia i wytrzymałości oraz różnice między nimi.

Ostatnia aktualizacja: 22 września 2022

W grze Red Dead Redemption 2 główny bohater opisany jest trzema atrybutami - zdrowiem, wytrzymałością (staminą) oraz Zabójczym instynktem. Każdy z tych współczynników oprócz tradycyjnego wskaźnika energii posiada również rdzeń. Na tej stronie wyjaśniamy czym są rdzenie i jakie mają zastosowania oraz jak odnawiać atrybuty w RDR2.

Różnice pomiędzy wskaźnikami energii i rdzeniami

Najważniejsza kwestia to rozróżnienie standardowego wskaźnika energii od rdzenia - Red Dead Redemption 2: Rdzenie zdrowia, wytrzymałości i zabójczego instynktu - Red Dead Redemption 2 - poradnik do gry

Najważniejsza kwestia to rozróżnienie standardowego wskaźnika energii od rdzenia. Wskaźniki energii są w kształcie koła i mają biały kolor. Otaczają one ikony serca, błyskawicy i oka. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że ich długość nie jest odgórnie narzucona. W miarę przebiegu kampanii Arthur staje się coraz silniejszy i wskaźniki te są stopniowo wydłużane. Temat ten dokładniej omówiliśmy na stronie Rozwój postaci w naszym poradniku.

Rdzeniami są ikony serca, błyskawicy i oka. Domyślnie są one "pełne", przy czym w miarę upływu czasu stopniowo wyczerpują się. Objawia się to tym, że (wyczerpana) część ikony przybiera ciemniejszy kolor.

Wyczerpywanie się rdzeni oraz ich zastosowania

W momencie wykonania jakiejś czynności, w pierwszej kolejności wyczerpywany jest wskaźnik energii - Red Dead Redemption 2: Rdzenie zdrowia, wytrzymałości i zabójczego instynktu - Red Dead Redemption 2 - poradnik do gry

W momencie wykonania jakiejś czynności, w pierwszej kolejności wyczerpywany jest wskaźnik energii:

  1. Wskaźnik zdrowia wyczerpuje się gdy Arthur otrzymuje obrażenia.
  2. Wskaźnik wytrzymałości wyczerpuje się gdy bohater wykonuje jakieś czynności wymagające wysiłku (np. biega, pływa albo wspina się).
  3. Wskaźnik Zabójczego instynktu wyczerpuje się gdy aktywny jest ten tryb (dla przypomnienia jest to spowolnienie czasu).

Jednym z zastosowań rdzeni jest to, że mogą działać jako dodatkowe wsparcie. Przykładowo jeśli główny bohater wyczerpie cały wskaźnik zdrowia to nie musi to oznaczać jego natychmiastowej śmierci. Gra zacznie pobierać w takiej sytuacji energię z rdzenia zdrowia. Dopiero gdy także i rdzeń zostanie całkowicie wyczerpany to nastąpi nieodwracalna śmierć. Identycznie działa to także z atrybutami wytrzymałości i Zabójczego instynktu.

Inne ważne zastosowanie rdzeni to szybkość odnawiania się wskaźników głównych atrybutów. Jeśli przykładowo rdzeń wytrzymałości ma maksymalną wartość to zużywana przez Arthura stamina będzie najszybciej odnawiała się. Jeśli z kolei rdzeń ten jest wyczerpany to nie możesz liczyć na odnowienie się wytrzymałości po tym jak wyczerpiesz jej wskaźnik.

Ważną informacją jest to, że rdzenie również powoli samoczynnie wyczerpują się nawet wtedy gdy nie są używane. Oprócz tego do przedwczesnego wyczerpania się rdzenia może dochodzić jeśli:

  1. Bohater nie posiada optymalnej wagi ciała, tzn. jeśli ma nadwagę lub jest zbyt chudy.
  2. Bohater nie posiada stroju odpowiedniego do aktualnych warunków pogodowych (używaj zimowych i letnich strojów w zależności od specyfiki regionu).
  3. Bohater ma nałożony jakiś negatywny status, np. został otruty po ukąszeniu węża.

Dodatkowa uwaga - Rdzenie nie wyczerpują się podczas pobytu w obozie gangu. Proces ich wyczerpywania się jest ponadto spowolniony jeśli podróżujesz konno.

Regeneracja wskaźników energii oraz rdzeni

Wskaźniki energii oraz rdzenie możecie regenerować - Red Dead Redemption 2: Rdzenie zdrowia, wytrzymałości i zabójczego instynktu - Red Dead Redemption 2 - poradnik do gry

Wskaźniki energii oraz rdzenie możecie regenerować. Niektóre metody regeneracji są wspólne, niektóre odmienne. Oto zestawienie najważniejszych z nich:

  1. Udanie się na odpoczynek. Możecie skorzystać z łóżka w obozie gangu, rozstawić obozowisko podczas przemierzania świata gry lub odwiedzić hotel.
  2. Wykąpanie bohatera. Pomieszczenie z wanną możecie wynająć po dotarciu do hotelu.
  3. Żywność, alkohole i toniki. Każdy specyfik ma w tym przypadku inne zastosowanie, które jest podane w jego opisie. Różnych przedmiotów używa się do odnawiania wskaźników energii i do odnawiania rdzeni. Co więcej dany przedmiot może wpłynąć na więcej niż jeden parametr. W szczególności uważajcie na specyfiki, które wraz z polepszeniem jakiegoś współczynnika mogą pogorszyć inny. Papierosy z przykładu z obrazka pozwalają odnowić częściowo rdzeń Zabójczego instynktu, ale szkodą rdzeniowi wytrzymałości. Warto się zawsze zastanowić, czy godzicie się na taką zmianę.
  4. Udane zabójstwa. Ta metoda pozwala na odnawianie jedynie paska Zabójczego instynktu.

W przypadku żywności, alkoholi i toników starajcie się przede wszystkim dokładnie przeszukiwać ciała pokonywanych przeciwników oraz badane lokacje. Sprawi to, że zawsze będziecie dysponował dużą ich ilością i z łatwością dokonasz regeneracji tych parametrów, które Was najbardziej interesują. O ile podstawową żywność można tanio zakupić w sklepach, to już toniki i inne zaawansowane medykamenty mogą kosztować nawet kilka dolarów za sztukę.

Fortyfikowanie wskaźników energii i rdzeni

Regeneracja danego parametru to nie jedyna oferowana przez grę możliwość, bo możecie go też dodatkowo ufortyfikować - Red Dead Redemption 2: Rdzenie zdrowia, wytrzymałości i zabójczego instynktu - Red Dead Redemption 2 - poradnik do gry

Regeneracja danego parametru to nie jedyna oferowana przez grę możliwość, bo możecie go też dodatkowo ufortyfikować. Zabezpieczy Was to tymczasowo przed jego wyczerpywaniem się. Nie należy tego traktować jako nieśmiertelności czy nielimitowanej energii, ale możecie w ten sposób ułatwić sobie rozgrywkę. Na fortyfikowanie wskaźników energii oraz rdzeni pozwalają wybrane specyfiki odnajdywane lub kupowane w świecie gry (przykładowy tonik na obrazku). Odkładaj je sobie na trudniejsze bitwy i misje.

Wskaźniki i rdzenie konia

Każdy koń posiada własne wskaźniki energii i własne rdzenie - Red Dead Redemption 2: Rdzenie zdrowia, wytrzymałości i zabójczego instynktu - Red Dead Redemption 2 - poradnik do gry

Każdy koń posiada własne wskaźniki energii i własne rdzenie. W tym przypadku są to wyłącznie atrybuty zdrowia oraz wytrzymałości. Są one zużywane oraz regenerowane na bardzo podobnych samych zasadach, jak ma to miejsce w przypadku Arthura. Wskaźnik zdrowia obniża się jeśli zwierzę odniosło obrażenia, a wskaźnik wytrzymałości jeśli np. koń galopuje przez dłuższy czas.

Parametry konia możecie odnawiać czyszcząc zwierzę (najlepiej używać do tego celu szczotki), a także karmiąc go. Także i w tym przypadku dostępna jest duża różnorodność specyfików do regeneracji wskaźników i rdzeni. Niektóre z tych przedmiotów (np. jabłka) mogą też zostać skonsumowane przez Arthura, ale występują również takie, które są zarezerwowane tylko dla konia (np. siano). Możecie je oczywiście odnajdywać w świecie gry lub kupować u handlarzy (najlepiej w stajni).