Poradniki do gier Kody i trainery Nowe poradniki Popularne Współpraca Nielimitowany dostęp
Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks

Red Dead Redemption 2 - poradnik do gry

Red Dead Redemption 2 - poradnik do gry

Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks
SPIS TREŚCI

Red Dead Redemption 2: Porady na start Red Dead Redemption 2 poradnik, solucja

Zapoznanie się z poradami na start z naszego poradnika do Red Dead Redemption 2 ułatwi Wam przeżycie oraz eksplorację świata. Są to podpowiedzi m.in. na temat eksploracji, konfrontacji z przeciwnikami i interakcjami z otoczeniem.

Ostatnia aktualizacja: 8 września 2022

Na niniejszej stronie zestawiliśmy różnorakie porady do gry Red Dead Redemption 2. Dotyczą one wielu ważnych elementów gry, między innymi eksploracji świata, zaliczania misji, zarządzania obozem czy staczania walk. Dzięki naszym poradom na start łatwiej będzie odnaleźć się w świecie gry i podjąć pierwsze decyzje, przy czym niektóre z nich ostrzegają także o ważnych wydarzeniach i zmianach, do których dochodzi w dalszej części gry. Część z wymienionych poniżej tematów szerzej opisaliśmy w osobnych rozdziałach poradnika.

Eksploracja

1 - Red Dead Redemption 2: Porady na start - Red Dead Redemption 2 - poradnik do gry
 1. Podczas zaliczania misji pierwszego rozdziału gry nie możesz swobodnie eksplorować świata gry ani zajmować się dodatkowymi aktywnościami. Pierwszy rozdział to wprowadzenie do fabuły gry, aczkolwiek część misji z tego rozdziału pełni również rolę samouczków dotyczących m.in. staczania walk czy polowań na dziką zwierzynę.
 2. Świat gry otwiera się w drugim rozdziale, czyli po opuszczeniu obozu w górach i dotarciu do obozowiska przy Horseshoe Overlook. Od tego momentu Arthur Morgan ma dostęp do wszystkich obszarów dostępnych w głównym wątku fabularnym, z wyłączeniem stanu New Austin (regionu znanego z pierwszego Red Dead Redemption).
 3. Próba przedwczesnego wjechania na teren stanu New Austin oznacza szybką śmierć bohatera. Stan ten staje się dostępny dopiero w trakcie rozgrywania długiego epilogu gry, po wykonaniu kilku wchodzących w jego skład misji.
 4. Szybka podróż na początku dostępna jest wyłącznie w formie podróży pociągiem i dyliżansem - cel wyznacza się po kupnie biletu w odpowiednim przybytku. Darmowa szybka podróż stanie się też dostępna w obozie po wykupieniu dwóch ulepszeń w księdze obozowej (ulepszenie namiotu Dutcha i mapa do planowania podróży). Ta mapa automatycznie zostanie przeniesiona też do Twojego domu po ukończeniu głównego wątku fabularnego.
 5. Nie we wszystkich lokacjach w świecie gry możesz się czuć bezpiecznie. Oprócz wspomnianego stanu New Austin unikaj badania lokacji oznaczonych na czerwono, do których nieupoważnione osoby nie mają prawa wstępu. Niebezpieczne są też kryjówki gangów. Arthur zostanie zaatakowany po wkroczeniu do takiego obozowiska. Warto je jednak atakować, gdyż w kryjówkach gangów jest dużo wartościowych przedmiotów.

Misje

2 - Red Dead Redemption 2: Porady na start - Red Dead Redemption 2 - poradnik do gry
 1. Rodzaje misji możesz rozpoznawać po znacznikach na mapie świata. Żółte znaczniki to zleceniodawcy misji głównego wątku fabularnego. Białe znaczniki to zleceniodawcy pobocznych zadań - do momentu odkrycia osoby zlecającej zadanie na mapie może być widoczny jedynie duży pytajnik (przykład na powyższym obrazku). Małe białe kropki to losowe zdarzenia załączające się podczas podróżowania po świecie gry.
 2. Większość misji pobocznych, których nie uda nam się wykonać podczas zaliczania głównego wątku fabularnego, jest dostępna po jego ukończeniu. Jednym z wyjątków jest druga misja od Mary, która dostępna jest w Saint Denis (marker pojawi się po przeczytaniu listu, który przyjdzie do obozu). Dobrą praktyką jest zaliczanie misji pobocznych równolegle do głównych misji.
 3. Gra oferuje możliwość tworzenia manualnych sejwów - z menu pauzy należy wybrać opcję (Story). Jest to bardzo pomocne, gdyż w wielu misjach dokonuje się wyborów. Warto tworzyć manualne sejwy przed rozpoczęciem każdej większej misji. Misje fabularne możesz także powtarzać wybierając je z poziomu menu pauzy - Postępy (Progress) i następnie Tryb fabularny (Story Mode). To dobry sposób jeśli chcesz zdobyć złoty medal. Niestety gra nie zapamiętuje w ten sposób wyborów. Jeśli pragniesz żeby zostały utrwalone to załaduj manualnego sejwa sprzed rozpoczęcia misji i dopiero wtedy ją rozegraj.
 4. Misje lichwarskie Leopolda Straussa należy ukończyć najpóżniej w szóstym rozdziale, gdyż w epilogu nie będą już dostępne.
 5. Oprócz zajmowania się główymi i pobocznymi misjami pamiętaj także o wyzwaniach. Warto na bieżąco wykonywać powiązane z nimi czynności (np. oskórowanie kilku jeleni, odnalezienie skarbu z mapy). Pozwoli ci to otrzymać powiązane z nimi nagrody (np. nowa broń lub inny element wyposażenia), a także odblokować kolejne wyzwania z tych samych kategorii.

Obozy

3 - Red Dead Redemption 2: Porady na start - Red Dead Redemption 2 - poradnik do gry
 1. Obóz gangu staje się po raz pierwszy dostępny po awansowaniu do drugiego rozdziału gry. Nie wszystkie jego "atrakcje" są od razu odblokowane. Konieczne może okazać się dalsze awansowanie w głównej fabule lub sfinansowanie zakupu stosownych ulepszeń.
 2. Do obozu powraca sie przede wszystkim po to żeby go ulepszyć, odebrać nowe zadania, odpocząć oraz uzupełnić zapasy. W trakcie pobytu w obozie możesz także zaprzyjaźniać się z innymi członkami gangu oraz uzyskiwać od nich informacje np. o nowych potencjalnych zleceniach czy miejscach nadających się do okradzenia.
 3. Ulepszanie obozu polega na finansowaniu "projektów" jego rozbudowy i potrzebna jest do tego gotówka. Choć często będziesz otrzymywał informacje o podziale łupów, pieniądze te nie będą trafiać na konto obozu. O stan finansów bandy musisz zatroszczyć się sam, przekazując cenniejsze przedmioty lub po prostu ofiarując gotówkę (warto przede wszystkim upłynniać biżuterię, zegarki itd.). Nie zasilaj obozu dolarami ponad miarę, bo nie ma to żadnego sensu. Dokładaj do puli tyle pieniędzy, żeby wykupić niezbędne ulepszenia. Wszystkie upgrade'y kosmetyczne to wyrzucanie pieniędzy w błoto. W piątym i szóstym rozdziale możliwość dokładania się do puli zostanie całkowicie zablokowana, dlatego nie wahaj się wykupić wszystkich interesujących Cię ulepszeń wcześniej.
4 - Red Dead Redemption 2: Porady na start - Red Dead Redemption 2 - poradnik do gry
 1. Priorytetowa grupa ulepszeń obozu to Kwatery (Lodging). Zakup ulepszenie namiotu Dutcha za 220 dolarów oraz mapę do planowania podróży za 325 dolarów. Pozyskanie obu tych ulepszeń odblokowuje opcję szybkiej podróży. Niedaleko łóżka Arthura w obozi gangu znajdziesz mapę, dzięki której możesz szybko przenosić się do wybranych innych lokacji świata gry.
 2. Możliwość uzupełniania zapasów w obozie to miły dodatek, ale lepiej po prostu udać się do sklepu i zakupić tyle amunicji, ile faktycznie potrzebujesz. Zakupienie amunicji nie jest ogromnym wydatkiem.
 3. Możesz pomagać w codziennych obowiązkach w obozie na przykład poprzez przenoszenie ciężkich worków. Tego typu czynności nagradzane są dodatnimi punktami honoru oraz mogą także przyśpieszać proces podnoszenia statystyk bohatera.
5 - Red Dead Redemption 2: Porady na start - Red Dead Redemption 2 - poradnik do gry
 1. W trakcie podróżowania po świecie gry możesz rozstawiać przenośne obozowiska. Pozwalają one np. coś ugotować czy odpocząć. Stworzenie przenośnego obozowiska zawsze teleportuje w nasze pobliże konia, zakładając, że znajduje się on w zasięgu gwizdu. Opcja ta przydaje się, kiedy koń utknie na skale, do której nie mamy łatwego dostępu lub w innym miejscu oddzielającym go od Arthura.
 2. Nie musisz przynosić jedzenia do obozu, choć członkowie bandy będą Cię o to prosić. Gang nigdy nie umrze z głodu.
 3. Podczas pobytu w obozie możesz zmienić ubiór dzięki wejściu w interakcję ze skrzynią obok namiotu bohatera. Zmiana ubioru nie jest jedynie zmianą czysto kosmetyczną. Gra premiuje dopasowanie stroju do aktualnych warunków pogodowych. W początkowych rozdziałach gry przemierza się zimniejsze lokacje, ale po zawitaniu do obszarów z panującą wyższą temperaturą warto założyć coś lżejszego. W skrzyni na ubrania zawsze możesz odnaleźć posiadane kapelusze jeśli jakiś zgubisz w świecie gry. Nowe elementy ubioru możesz kupować w sklepach.
 4. Korzystaj z łóżka w obozie jeśli zależy ci na szybkiej zmianie pory dnia. Niektóre czynności łatwiej wykonuje się za dnia, inne (np. zakradanie się do wrogich lokacji) z kolei lepiej wykonywać po zapadnięciu zmroku.

Pieniądze

6 - Red Dead Redemption 2: Porady na start - Red Dead Redemption 2 - poradnik do gry
 1. W grze nie ma problemu z dostępnością pieniędzy, choć oczywiście na początku można odczuć brak gotówki. Pieniądze, jakie Arthur Morgan będzie zarabiać w głównym wątku fabularnym w zupełności wystarczają, żeby zatroszczyć się o wszystkie ulepszenia obozu. Po ukończeniu głównego wątku na koncie bohatera będzie ponad 20 tysięcy dolarów, z którymi generalnie nie ma co zrobić, dlatego nie wahaj się wydawać pieniędzy w trakcie gry.
 2. Nie wszystkie dodatkowe aktywności w grze są opłacalne. Dla przykładu listy gończe to z pewnością interesujące misje pod względem rozgrywki, ale dla finansów nie mają tak dużego znaczenia, bo nagrody za złapanie złoczyńców są śmiesznie niskie. To samo tyczy się np. okradania sklepów. Możesz zdobyć w ten sposób stosunkowo niewiele gotówki i wpędzić się w niepotrzebne kłopoty z prawem.
 3. O ile jest to możliwe, przeszukuj ciała zabitych wrogów. Zawierają one nie tylko pieniądze, ale również cenne przedmioty (błyskotki), które można upłynnić w obozie. Staraj się jednak nie przeszukiwać zwłok na widoku, bo możesz zostać posądzony o kradzież.
 4. Oprócz przeszukiwania ciał przeciwników dobrze jest także przeszukiwać budynki i zaglądać do wszystkich interaktywnych pojemników. Pozwoli ci to zdobywać gotówkę i wartościowe przedmioty, aczkolwiek także i w tym przypadku pilnuj się żeby nie zostać przyłapanym na gorącym uczynku.
 5. Zdobywaną biżuterię możesz sprzedawać po to żeby od razu się wzbogacić lub alternatywnie zostawiać ją sobie na później. Ten drugi wariant sprawi, że wolniej się będziesz wzbogacał, ale za to będziesz mógł wykorzystać błyskotki w dalszej części gry. Są one jednym ze składników do wytwarzania potężnych talizmanów oferujących permanentne premie do statystyk bohatera. W opisie przedmiotu powinna być zawarta informacja, czy może on zostać wykorzystany w craftingu.
 6. Możesz łatwo wzbogacać się z tytułu polowań na dzikie zwierzęta. Do zabijania dzikiej zwierzyny najlepiej używać łuku, dzięki czemu skóra zwierzęcia nie ulegnie uszkodzeniu. Możesz także poczynić dodatkowe starania żeby zdobyć cenniejsze skóry lepszej jakości. Używaj lornetki żeby "skanować" zwierzęta oraz odpowiednich strzał, które jak najmniej uszkadzają skóry. Skóry wysokiej jakości możesz sprzedawać albo pozostawiać w inwentarzu na potrzeby craftingu. Perfekcyjne skóry są potrzebne np. do wytwarzania pojemniejszej torby na przedmioty.

Konie

7 - Red Dead Redemption 2: Porady na start - Red Dead Redemption 2 - poradnik do gry
 1. W Red Dead Redemption 2 nie posiada się jednego tego samego konia przez całą grę. Co więcej możesz stać się właścicielem kilku różnych wierzchowców i dobierać je w zależności od własnych preferencji oraz ich statystyk.
 2. Dobrze jest mieć przy sobie środek otrzeźwiający konia (Horse Reviver), który można zakupić za niecałych 10 dolarów w sklepie. Rumak może paść w bardzo dziwnych i nieprzewidzianych sytuacjach, np. podczas zderzenia ze drzewem w pełnym galopie czy upadku z większej wysokości. Środek otrzeźwiający pozwala wyleczyć konia jeśli odniósł obrażenia i nadal żyje. Brak takiego środka pozostawia tylko opcję dobicia ciężko rannego zwierzęcia. Jego ewentualna strata jest nie tylko bolesna, ale i kłopotliwa.
 3. Mniejsze zderzenia podczas podróżowania na koniu niekoniecznie oznaczają kłopoty. Co więcej możesz dzięki nim coś zyskać jeśli np. galopujący koń uderzy królika czy odlatującego ptaka. Pozwoli ci to pozyskać mięso, pióra i inne inne składniki do gotowania/craftingu bez konieczności osobistego upolowania danej zwierzyny. Obserwuj wskazania radaru, na którym zaznaczane są martwe zwierzęta.
 4. Z każdym kolejnym koniem stającym się własnością głównego bohatera więź trzeba nawiązywać od nowa. Najłatwiej robić to, wykonując proste czynności, jak czesanie, poklepywanie i karmienie rumaka. Awansowanie na kolejne poziomy więzi odblokuje nowe ruchy podczas jazdy konnej.
 5. Gra pozwala na przypisywanie elementów ubioru do konia - podczas przeglądania ich w skrzyni bohatera wystarczy nacisnąć stosowny przycisk. Postaraj się przypisać jeden zimowy i jeden letni ubiór do konia. Zagwarantuje ci to możliwość łatwej podmiany ubioru wybierając się w góry czy odwiedzając cieplesze lokacje (bez konieczności powracania do obozu gangu żeby się przebrać). W podobny sposób możesz też przypisać do konia kapelusz, by w razie jego utraty łatwo go ponownie założyć.

Walka

8 - Red Dead Redemption 2: Porady na start - Red Dead Redemption 2 - poradnik do gry
 1. Jeśli trzymasz w ręku broń palną, to wciśnięcie przycisku odpowiedzialnego za strzał (prawy trigger) w bezpośrednim sąsiedztwie przeciwnika spowoduje, że Morgan wykona szybkiego finiszera, np. strzelając rywalowi w głowę. Wykończenia różnią się w zależności od posiadanej pukawki, warto o nich pamiętać, kiedy nasza postać jest otoczona przez wrogów.
 2. Gra zawsze poinformuje Cię, kiedy dana broń wymaga czyszczenia. Niezbędny do tego procesu olej na ogół można znaleźć przy ciałach zabitych przeciwników - da się go również kupić w sklepach. Kara za użycie zardzewiałego/brudnego pistoletu czy karabinu nie jest zbyt duża (nieznacznie obniżane są ich statystyki), ale mimo wszystko warto raz na jakiś czas sprawdzić, czy nasz oręż jest w pełni gotowy do walki. Powyższy obrazek prezentuje przykładową broń po wyczyszczeniu.
 3. Zabójczy instynkt (Dead Eye) można wykorzystywać nie tylko do oznaczania przeciwników w zwolnionym tempie, ale po prostu jako spowolnienie czasu. Jest to bardzo pomocne w trakcie walki na koniu gdy bardzo trudno jest wycelować dokładnie w przeciwnika, albo np. w tych misjach, w których zalicza się wyzwania dotyczące zabijania wrogów trafieniami w głowę.
9 - Red Dead Redemption 2: Porady na start - Red Dead Redemption 2 - poradnik do gry
 1. W sklepach dostępne są inne typy amunicji. Warto zainteresować się zwłaszcza pociskami typu "express", które zwiększają obrażenia pukawek. Przydatne są także strzały do łuku ściśle przystosowane do polowań. Pozwalają one na pozyskiwanie skór zwierząt o wyższej jakości - można je sprzedać za lepszą cenę czy wykorzystać na potrzeby craftingu (np. ulepszenie torby na przedmioty). Rodzaj amunicji zmienia się bezpośrednio na kole wyboru broni.
 2. Sklepy wystawiają również nowe bronie na sprzedaż. Kupowanie ich nie jest jednak dobrym pomysłem, gdyż bronie możesz pozyskać np. w trakcie zaliczania misji. Ponadto najlepsze pukawki są początkowo niedostępne do zakupu i musisz dostatecznie awansować w grze żeby móc stać się ich właścicielem. Inne ciekawe przedmioty do zakupienia w sklepie z bronią to permanentne ulepszenia wyposażenia bohatera. Przykładowo po zakupieniu lepszego pasa na broń możesz przenosić więcej amunicji.
 3. Wciśnięcie klawiszu odpowiedzialnego za skok (kwadrat na PlayStation 4) podczas mierzenia broni, że Morgan wykona skok w przód, przypominający ikoniczny ruch Maksa Payne'a. Rzucenie się do przodu można połączyć ze spowolnieniem czasu.
 4. Jeśli nie chcesz kogoś zastrzelić, a jedynie zmusić np. do poddania się w trakcie pościgu, to możesz oddać strzał ostrzegawczy. Podczas celowania z użyciem broni wciśnij górny kierunek na krzyżaku pada żeby wycelować broń w powietrze. Możesz wtedy wcisnąć przycisk strzału, dzięki czemu Arthur wykona strzał ostrzegawczy.
 5. Inne dobre sposoby na wyeliminowanie jakiejś osoby bez zabijania jej to walka wręcz oraz użycie lassa. W przypadku walki wręcz koniecznie polegaj na przycisku pozwalającym na wyprowadzanie uników i bloków. Zmniejszy to ryzyko otrzymania obrażeń od przeciwnika i przegrania walki. Lasso przydaje się z kolei wtedy gdy np. ścigasz kogoś na koniu i chcesz doprowadzić do szybkiego zakończenia pościgu

Skradanie się

10 - Red Dead Redemption 2: Porady na start - Red Dead Redemption 2 - poradnik do gry
 1. Podczas skradania się można nie tylko obezwładniać ofiary, ale również po cichu je zabijać. Aby to zrobić, należy uzbroić się w dowolną broń białą w kole wyboru broni, np. nóż. Zabójstwa maczetami, choć bardzo brutalne, również uważane są za ciche unieszkodliwienia.
 2. W prowadzeniu działań z ukrycia pomocna jest lornetka, którą bohater zawsze dysponuje. Możesz z jej pomocą rozejrzeć się po okolicy i ustalić gdzie przebywają przeciwnicy.
 3. Jeśli zbliżenie się do jakiegoś przeciwnika jest zbyt ryzykowne to rozważ skorzystanie z przedmiotów do rzucania (np. noży) lub łuku. Podczas używania broni dystansowych zawsze celuj w głowę przeciwnika, dzięki czemu powinien on zginąć na miejscu i nie zdąży zaalarmować kolegów.

Kłopoty z prawem

11 - Red Dead Redemption 2: Porady na start - Red Dead Redemption 2 - poradnik do gry
 1. W kłopoty z prawem możesz popaść jeśli popełnisz jakieś przestępstwo w miejscu w publicznym, np. gdy kogoś uderzysz, zamordujesz czy okradniesz (dotyczy to nie tylko napadnięcia na sklep, ale też okradzenia zwłok czy wyjęcia przedmiotów ze skrzyni). Gra w niektórych przypadkach pozwala na powstrzymanie świadków zbrodni. Musisz się wtedy śpieszyć żeby nie zdążyli z dotarciem do lokalnych stróżów prawa.
 2. Nie zapomnij o zakładaniu bandany za każdym razem gdy masz w planach np. okradzenie sklepu czy zaatakowanie grupy osób przebywających w miejscu publicznym. Utrudni to stróżom prawa zidentyfikowanie Arthura jako sprawcy przestępstwa.
 3. Przed popełnieniem przestępstwa warto poczynić przygotowania (oprócz założenia bandany). Jeśli chcesz napaść na dyliżans to upewnij się, że nie ma w okolicy nikogo innego. Przed napadnięciem na sklep warto wykonać zwiad. Na tyłach sklepu może znajdować się ukryty biznes. Tak jest np. w przypadku apteki w Valentine. Możesz zmusić aptekarza do odblokowania przejścia na zaplecze i po wymordowaniu przebywających tam osób zebrać lepsze skarby (m.in. unikalny rewolwer).
12 - Red Dead Redemption 2: Porady na start - Red Dead Redemption 2 - poradnik do gry
 1. Zawsze staraj się szybko wydostać czerwonego okręgu na mapie, bo to w nim stróże prawa polują na bohatera. Warto odnotować, że pomyślne opuszczenie okręgu nie kasuje popełnionych przestępstw ani nagrody wyznaczonej za złapanie bohatera. Pozwala to jedynie uniknąć w danym momencie bezpośredniej konfrontacji.
 2. Jeśli masz wystarczająco dużo pieniędzy na koncie to nie warto zwlekać z opłaceniem kary za popełnione przestępstwa. Wraz z popełnianiem kolejnych przestępstw będzie ona nadal rosła i możesz mieć jeszcze większe kłopoty z unikaniem stróżów prawa oraz łowców nagród. Karę możesz zapłacić odwiedzając dowolną placówkę pocztową.
 3. Pilnuj się podczas podróżowania po miastach takich jak Valentine, Strawberry czy Saint Denis. Korzystanie z konia w tego typu lokacjach wiąże się ze sporym ryzykiem potrącenia przechodnia. Możesz w wyniku takiej czynności znaleźć się od razu na celowniku stróżów prawa i dodatkowo niechcący zwiększyć wysokość nagrody przewidzianej za złapanie bohatera. Wolniej poruszaj się na koniu i obserwuj przechadzające się osoby, bo mogą one nagle wejść na ulicę.