Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać

LEGO Marvel Super Heroes Recenzja gry

Recenzja gry 23 listopada 2013, 12:29

autor: Maciej "Czarny" Kozłowski

Recenzja gry LEGO Marvel Super Heroes - komiksowi bohaterowie o dużych klockach

Traveller's Tales po raz kolejny dostarcza uroczą i udaną grę w realiach klocków LEGO. Niestety, pewne rozwiązania w Marvel Super Heroes mogą fanom nie przypaść do gustu.

Recenzja powstała na bazie wersji PC. Dotyczy również wersji PS4, XONE, X360, PS3

PLUSY:
  • dobrze wykorzystana licencja Marvela;
  • ponad 150 kultowych postaci do odblokowania;
  • mnóstwo znajdziek, bonusowych misji i innych dodatków;
  • ulepszony system walki;
  • przyjemna zabawa, zwłaszcza w kooperacji;
  • duża przystępność;
MINUSY:
  • mniej zróżnicowana rozgrywka (w porównaniu z poprzednimi odsłonami serii);
  • niewielka ilość elementów humorystycznych;
  • zdarzają się błędy;
  • dublowanie treści, zagadek i rozwiązań mechanicznych.

Firma Traveller’s Tales od kilku lat wykorzystuje markę LEGO, aby tworzyć bliźniaczo do siebie podobne tytuły. Bynajmniej nie jest to zarzut wobec tego dystrybutora – już dawno znalazł złoty środek, który eksploatuje z korzyścią dla graczy, stopniowo wprowadzając do niego kolejne ulepszenia. Powoli da się jednak odczuć, że kura znosząca złote jajka czuje się już trochę podstarzała i zaczyna marzyć o menopauzie. Każda formuła musi się przecież wyczerpać – prędzej czy później.

LEGO Marvel Super Heroes to kontynuacja znanego cyklu, tym razem wykorzystująca licencję na superbohaterskie uniwersum Marvela. I chociaż nadal jest zabawna, sprawia masę frajdy i perfekcyjnie wykorzystuje znaną markę, to jednak brakuje w niej tej iskry geniuszu, która była obecna chociażby w LEGO Władca Pierścieni. Niewielka skala nowości może razić weteranów serii, ale gracze nieobeznani z cyklem zanurzą się w zabawie, nie zauważając nawet, że mogliby oczekiwać czegoś więcej.

Wielka moc to wielka odpowiedzialność

Tym, co odróżnia najnowszą odsłonę od jej poprzedniczek, jest uniwersum. Kolorowy i efektowny świat Marvela aż prosi się o tego typu adaptację – herosi tacy jak Iron Man, Hulk, Spider-Man czy Wolverine doskonale pasują do gier platformowych, w których proste zagadki przenikają się z efektownymi walkami. W czasie zabawy można odblokować ponad 150 kultowych postaci, z których większość jest powszechnie znana z kart komiksów, z filmów czy seriali (dotyczy to nie tylko superbohaterów, ale także arcyłotrów). W czasie umiarkowanie długiej kampanii możemy pokierować losami mutantów, półbogów, bogatych filantropów lub wyjątkowo uzdolnionych żołnierzy, wykorzystując przy tym ich nadzwyczajne umiejętności. Poszczególne plansze zostały przygotowane w taki sposób, aby maksymalnie wykorzystać predyspozycje poszczególnych herosów, a przejście do następnej lokacji zwykle wiąże się z prostą zagadką logiczną albo przestrzenną (polegającą zwykle na właściwym użyciu konkretnej zdolności). Jak zawsze gra została przygotowana z myślą o kooperacji pomiędzy dwoma graczami, ale sprawia sporo frajdy także podczas samotnej rozgrywki.

Każdy bohater pełni inną rolę. - 2013-11-22
Każdy bohater pełni inną rolę.

Tradycyjnie dla cyklu, każdy etap można przechodzić wielokrotnie, odkrywając na nim nowe znajdźki, skórki, modyfikatory czy postaci. Pewną nowością jest natomiast to, że każdy poziom kończy się walką z bossem – ta nie jest jednak zbyt wymagająca i na ogół polega na powtarzaniu określonej sekwencji ruchów (np. psuciu kolejnych urządzeń lub budowaniu nowych). Zauważalne jest także to, że większy akcent położono tutaj na akcję, niż na zagadki – przeciwników jest zdecydowanie więcej niż w poprzednich odsłonach cyklu, a bitwy toczy się praktycznie co chwilę. Takie przesunięcie punktu ciężkości nie każdemu musi się spodobać, ale warto wspomnieć, że system zadawania ciosów został rozwinięty i ulepszony, przez co sprawia znacznie więcej radości i lepiej nagradza gracza (np. dając bonusy za ilość wrogów pokonanych w jednej serii). Zaznaczyć trzeba, że LEGO Marvel nie wymaga zbytniego myślenia, stawia natomiast na zręczne palce i szybki refleks – jest przez to najbardziej efektowną, ale najmniej wymagającą częścią serii.

Na ekranie dzieje się naprawdę wiele. - 2013-11-22
Na ekranie dzieje się naprawdę wiele.
Recenzja gry LEGO Skywalker Saga - beztroska rozrywka na trudne czasy
Recenzja gry LEGO Skywalker Saga - beztroska rozrywka na trudne czasy

Recenzja gry

LEGO Star Wars Skywalker Saga, choć nieidealne, dostarcza na rynek cenny ładunek, którego chyba wszyscy teraz potrzebujemy: czystą rozrywkę pozbawioną ciężkiej fabuły i trudnych emocji. Suchy humor, ulubione uniwersum i tysiące znajdziek.

Recenzja gry Psychonauts 2 - mózg rozwalony
Recenzja gry Psychonauts 2 - mózg rozwalony

Recenzja gry

Psychonauts 2 miesza w głowie wieloma stylistyczno-narracyjnymi dziwnościami, chwyta za gardło masą zwrotów akcji i pomysłów na siebie, a na sam koniec łapie za serce ciepłem i morałem snutej opowieści. Psychodeliczny szał ciał, ot co.

Recenzja gry Kirby and the Forgotten Land - kula próbuje, ale nie daje fula
Recenzja gry Kirby and the Forgotten Land - kula próbuje, ale nie daje fula

Recenzja gry

Kirby and the Forgotten Land to żywy dowód na to, że Nintendo nawet z postapokaliptycznych motywów potrafi stworzyć cukierkową platformówkę. Ta iście eksperymentalna mieszanka eksploduje kreatywnością, choć została uwarzona wedle prostego przepisu.