Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać

Naruto Shippuden: Ultimate Ninja Storm 4 Recenzja gry

Recenzja gry 11 lutego 2016, 14:27

Recenzja gry Naruto Shippuden: Ultimate Ninja Storm 4 - kotlet odgrzany

To już szóste spotkanie z serią Ultimate Ninja Storm. Czy tym razem ekipa CyberConnect2 stanęła na wysokości zadania i dostarczyła grę, którą można uznać jako godne zwieńczenie cyklu?

Recenzja powstała na bazie wersji PS4. Dotyczy również wersji XONE

PLUSY:
  1. mnóstwo postaci;
  2. liczne smaczki dla fanów oraz nawiązania do serialu;
  3. widowiskowe walki pełne sekwencji QTE, które rozmachem zawstydzają nawet takie produkcje jak Asura’s Wrath;
  4. świetna cel-shadingowa grafika;
  5. starzy wyjadacze poczują się jak w domu...
MINUSY:
  1. ...ale mogą też równie szybko zacząć ziewać;
  2. brak większych nowości w mechanice;
  3. nierówna jakość polonizacji;
  4. zmarnowany potencjał trybu przygody.

Manga autorstwa Masashiego Kishimoto o perypetiach nastoletniego ninja wreszcie, po niemal 15 latach, została doprowadzona do szczęśliwego końca. Tak jak w przypadku kultowego u nas Dragon Balla i tym razem nie obyło się jednak bez setek gadżetów, licznych filmów kinowych i serialu osadzonego w popularnym uniwersum. Jednym z takich właśnie produktów jest kolejna gra z cyklu Naruto Shippuuden: Ultimate Ninja Storm. Mimo że komercyjne gnioty na licencji nauczyły nas, żeby zabierać się za tego typu tytułu z pewną dozą sceptycyzmu, seria Ultimate Ninja częściej zachwycała, niż rozczarowywała. Deweloper CyberConnect2 nie od wczoraj zajmuje się Naruto, a jego szósta gra z cyklu Ultimate Ninja Storm zapowiadana była jako huczne pożegnanie tej marki. Czy jest to pożegnanie godne upartego ninja?

Już w pierwszej walce trudno nadążyć za tym, co się dzieje.

Tysiąc siewek i wirująca sfera ogoniastego

Jedną z największych zalet serii Ultimate Ninja Storm zawsze były widowiskowe walki w trybie fabularnym i w czwartej numerycznej odsłonie cyklu nie jest inaczej. Tym razem jednak, zamiast zapychać czas między potyczkami, zabawą w kuriera i innymi trywialnymi czynnościami, deweloper zdecydował się na wprowadzenie dwóch trybów: fabularnego i przygody. Ten pierwszy oferuje decydujące starcia z czwartej wojny Shinobi, zaś akcja tego drugiego toczy się już po wydarzeniach z komiksu i opiera się na zwiedzaniu lokacji z oryginału i prostych zadaniach pobocznych. Jest to świetna decyzja, jako że wątek wojny ninja nie pozwala na zbyt wiele dowolności w kontekście rozgrywki i podejmowanych czynności – co dawało się już we znaki w późniejszych etapach Ultimate Ninja Storm 3. Zamiast tego mamy pełen wrażeń tryb fabularny dla tych, którzy chcą przeżyć widowiskowy finał komiksu, i drugi dla największych fanów, którzy muszą zdobyć wszystkie trofea.

Jeśli chodzi o widowiskowość, to nowy Naruto zostawia konkurencję daleko w tyle.

Już w pierwszej walce w trybie fabularnym raczeni jesteśmy spektakularną retrospekcją z rozstania dwójki legendarnych wojowników świata Naruto: Madary Uchihy i Hashiramy Senju, pierwszego wodza wioski Konohagakure. Dość standardowa potyczka szybko zmienia się w piekło: wojownicy przywołują potężne bestie, ekran zalewają jaskrawe eksplozje sięgające po horyzont, a w powietrzu lata pył i gruz. Kiedy robi się poważnie, a wojownicy uciekają się do technik ninja masowego zniszczenia, kontrolujemy ich za pomocą sekwencji Quick Time Event. Sprowadza się to do maniakalnego kręcenia gałką pada lub jak najszybszego wciskania przycisków, by nasz mangowy zabijaka szybciej ładował swój atak. Obok oszałamiającego prologu (który obecny jest też w demie gry) w trakcie całej historii trafia się jeszcze kilka innych zaskoczeń. Fani serialu będą wniebowzięci – momentami walki wyglądają nawet lepiej niż w oryginale, a studiu CyberConnect2 udało się przyćmić widowisko, jakim było Asura’s Wrath.

Jordan Dębowski

Jordan Dębowski

W 2012 r. pisał felietony i recenzje dla gameonly.pl. Z wykształcenia japonista. W 2013 r. rozpoczął pracę jako redaktor tvgry.pl. W latach 2014-2018 współprowadził i tworzył treści na kanał GamePressure na YouTube. Od 2020 r. prowadzi profil tvgry na instagramie, a od 2022, profil tvgry na TikToku. Od 2022 r. zastępca redaktora prowadzącego tvgry. W strukturach GRY-OnLine i tvgry zajmuje się planowaniem, tworzeniem oraz publikacją materiałów wideo. Planuje strategię oraz publikuje treści na profilach kanału w mediach społecznościowych. Bierze udział w streamach i komunikuje się ze społecznością. Pomaga wdrażać nowych pracowników w struktury firmy. Choć stara się śledzić ogół branży growej, szczególnie interesuje się grami niezależnymi, grami RPG, horrorami oraz szeroko-pojętym retro. Poza pracą dużo jeździ na rowerze, czyta reportaże, gotuje i zajmuje się swoim kotem – Jagą.

więcej

Recenzja gry Mortal Kombat 11 – przyczajony smok, ukryty grind
Recenzja gry Mortal Kombat 11 – przyczajony smok, ukryty grind

Recenzja gry

Od Mortal Kombat 11 dostałem to, czego chciałem – świetny dobór postaci, efektowny tryb fabularny, przyjemny system walki i krwistą oprawę wizualną. W gratisie niestety podarowano mi też promujący grind i momentami frustrujący system progresji.

Recenzja gry Soulcalibur VI – reanimacja skończona, legenda ożyła
Recenzja gry Soulcalibur VI – reanimacja skończona, legenda ożyła

Recenzja gry

Największym przeciwnikiem twórców Soulcalibura VI był mocno ograniczony budżet. Widać jednak, że zrobili oni co mogli, by wycisnąć z niego jak najwięcej, tworząc najlepszą odsłonę cyklu od lat.

Recenzja gry Dragon Ball FighterZ – „Smocze Kule” doczekały się niezłej bijatyki
Recenzja gry Dragon Ball FighterZ – „Smocze Kule” doczekały się niezłej bijatyki

Recenzja gry

FighterZ spełni wszystkie marzenia fanów Dragon Balla, oferując przepiękne, świetnie wyglądające walki, przystępny system walki i tony fanserwisu oraz nawiązań do kultowego anime.