Filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon TvFilmy
Filmy i seriale 20 listopada 2021, 09:30

autor: Jan Tracz

10 głośnych filmów popsutych przez zakończenia

Tym razem przygotowaliśmy zestawienie dziesięciu tak fatalnych zakończeń, że zaburzyły one postrzeganie naprawdę świetnych filmów.

Mroczny Rycerz powstaje (The Dark Knight Rises)

  1. Reżyser: Christopher Nolan
  2. Rok produkcji: 2012
  3. Gdzie obejrzeć: Netflix, Chili, iTunes Store, HBO GO

Oczekiwania wobec tego filmu były przeogromne. Mroczny Rycerz okazał się czymś w rodzaju „obiektywnego arcydzieła”, bo krytyków tego obrazu pewnie można policzyć na palcach jednej ręki. Co więcej, obstawiam, że żaden z późniejszych filmów superbohaterskich (niezależnie, czy mówimy o Marvelu, czy o DC) nie zbliżył się poziomem do tego, co zafundował nam Christopher Nolan w 2008 roku. Kiedy w 2012 premierę miało Mroczny Rycerz powstaje, jedna połowa widzów chciała powtórki z rozrywki, a druga liczyła na produkt tak świeży, że wręcz okaże się jakościowo lepszy od drugiej części trylogii.

Reżyser skupił się tam na konflikcie Batmana z Bane’em, w którego wcielił się charyzmatyczny Tom Hardy. Mam wrażenie, że aktor ten miał po prostu pecha: zagrał wyśmienicie, ale w ówczesnej świadomości widzów nic nie mogło przebić tego, co pokazał Heath Ledger cztery lata wcześniej. Do tego Batmanowi zaczęła towarzyszyć Anne Hathaway jako Kobieta-Kot, co także było pewnym powiewem świeżości.

Swego czasu widzom nie przypadło do gustu zakończenie, w którym – według powszechnej interpretacji zdarzeń – Bruce Wayne przeżył wybuch bomby. Dla jednych było to przekombinowane, dla drugich słabo zgrywało się z mrokiem całej trylogii. Uważam jednak, że Nolan z godnością zakończył swoją serię. Bruce Wayne doświadczył w tym uniwersum wystarczająco wiele cierpienia, a śmierć nie jest w tym przypadku jakimkolwiek wybawieniem – odrobina wypoczynku po prostu mu się należała.