Filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon TvFilmy
Filmy i seriale 20 listopada 2021, 09:30

autor: Jan Tracz

10 głośnych filmów popsutych przez zakończenia

Tym razem przygotowaliśmy zestawienie dziesięciu tak fatalnych zakończeń, że zaburzyły one postrzeganie naprawdę świetnych filmów.

Wojna światów (War of the Worlds)

  1. Reżyser: Steven Spielberg
  2. Rok produkcji: 2005
  3. Gdzie obejrzeć: Amazon Prime, Chili, iTunes Store

Kolejne widowiskowe science fiction i przy okazji kolejny film Stevena Spielberga. Wojna światów jest adaptacją popularnej powieści brytyjskiego autora H.G. Wellsa o tym samym tytule. Obraz nie skupia się jednak na kolektywnym strachu w obliczu tajemniczego zagrożenia, bowiem Spielberg postanawia śledzić losy rodziny Ferrierów, w skład której wchodzą Ray (Tom Cruise), jego mała córeczka Rachel (Dakota Fanning) i synek Robbie (Justin Chatwin), którzy tworzą naprawdę zgraną ekipę (aktorską również). Wojna światów opowiada o wielu elementach związanych z samym procesem przetrwania. Czy najlepszą drogą ucieczki będzie samochód, czy może statek? Czy warto przeczekać w bunkrze, czy lepiej jechać dalej, zakładając, że w innych miejscach jest bezpiecznie?

Przedstawiane wydarzenia mrożą krew w żyłach, ponieważ obrazują sytuacje, które mogłyby wydarzyć się każdemu z nas. Ray Ferrier jest zwykłym facetem, który pragnie uratować własną rodzinę; nie myśli o pokonaniu kosmitów, nie jest to kolejny Dzień Niepodległości, tutaj jego „nadzieję” łatwo może zniweczyć śmierć, która czyha tuż za rogiem. Dlatego tym bardziej zaskakuje nas zakończenie, tak mocno czerpiące z samej książki. Kosmici umierają, ponieważ Pan Bóg pozostawił na świecie mikroby mające bronić ludzkości przed nieznanymi formami życia. Ich układ odpornościowy nie wytrzymał walki z nimi! I nie chodzi o to, że taki finał jest zły, po prostu w najbardziej nieoczekiwanym momencie psuje narzuconą przez Spielberga dynamikę. Niemniej ten film to doświadczenie, które warto mieć na koncie.

Swoją drogą niedawno premierę miał miniserial o tym samym tytule, który odrzuca obraz Ameryki pokazanej przez Spielberga na rzecz wiktoriańskiej Anglii. Tym samym produkcji tej o wiele bliżej do literackiego oryginału. Może nie jest ona tak samo spektakularna jak Wojna światów z 2005 roku, ale posiada swój intrygujący, własny klimat. Fanów powieści gorąco zachęcam do obejrzenia!