Filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon TvFilmy
Filmy i seriale 20 listopada 2021, 09:30

autor: Jan Tracz

10 głośnych filmów popsutych przez zakończenia

Tym razem przygotowaliśmy zestawienie dziesięciu tak fatalnych zakończeń, że zaburzyły one postrzeganie naprawdę świetnych filmów.

A.I. Sztuczna inteligencja (Artificial Intelligence: AI)

  1. Reżyser: Steven Spielberg
  2. Rok produkcji: 2001
  3. Gdzie obejrzeć: iTunes Store, dość często w TV

A.I. Sztuczna inteligencja to bardzo ciekawy projekt, który zaczął planować już w poprzednim stuleciu... sam Stanley Kubrick. Zmagał się on zarówno ze scenariuszem, jak i problemami technologicznymi – nie wierzył, że kino jest w stanie w pełni przekazać jego wizję. Film został dokończony przez Stevena Spielberga, który zastosował sporo uproszczeń, co czuć chociażby w końcowej części tego dzieła.

Ziemi grozi zakłada, a David, mały chłopiec android, który jest (nie)szczęśliwym posiadaczem sztucznej inteligencji, rusza na wyprawę, by dowiedzieć, czy ma w sobie jakikolwiek pierwiastek człowieczeństwa. To opowieść bazująca na opowiadaniu Briana Aldissa z 1969 roku (nie bez podstaw nazywa się go wizjonerem science fiction).

Sam bardzo lubię to filozoficzne zakończenie, chociaż to kwestia własnej interpretacji. Przez widzów na całym świecie zostało ono jednak znienawidzone, w głównej mierze przez to, że było na swój sposób szczęśliwe. Ziemia upadła, zamarzła, a przetrwały jedynie stworzenia, które znajdują chłopca i jego człowieczą matkę. Zainteresowane gatunkiem, jakim byli ludzie, rozmrażają ich, by pozwolić matce pożyć dzień dłużej, aby mogła spędzić jeszcze parę szczęśliwych chwil z Davidem. Zakończenie jest naciągane i zbyt hollywoodzkie? Być może, ale całość ma w sobie coś z Pinokia. Takie niewidzialne „coś”, co zostaje z nami jeszcze na długo po seansie.