Filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon TvFilmy
Filmy i seriale 20 listopada 2021, 09:30

autor: Jan Tracz

10 głośnych filmów popsutych przez zakończenia

Tym razem przygotowaliśmy zestawienie dziesięciu tak fatalnych zakończeń, że zaburzyły one postrzeganie naprawdę świetnych filmów.

Glass

  1. Reżyser: M. Night Shyamalan
  2. Rok produkcji: 2019
  3. Gdzie obejrzeć: Chili, iTunes Store

Ha! Nie spodziewaliście się tutaj Shyamalana po raz kolejny. A jednak! Jak to mówią: do trzech razy sztuka. W każdym razie Glass to film, który wieńczy superbohaterską trylogię zapoczątkowaną przez wspominanego wcześniej Niezniszczalnego. Druga część, czyli całkiem niezły Split, kontynuowała tematykę „niekonwencjonalnych” supermocy, a końcowa scena pokazywała, że akcja filmu toczy się w tym samym uniwersum co poprzedniego dzieła tego reżysera – z udziałem Bruce’a Willisa. Chociaż Split postawił na klimaty bliższe horrorowi, a James McAvoy nieco powielał swoją rolę z filmu Brud, obraz ten i tak wydawał się powrotem reżysera do formy. Właśnie, „wydawał się”.

Koncepcja Glassa na papierze jest znakomita – Shyamalan zbiera trójkę bohaterów z poprzednich filmów (Bruce Willis, James McAvoy i Samuel L. Jackson, główny antagonista z pierwszej odsłony serii), by następnie zakwestionować ich supermoce. W końcu nasi „herosi” trafiają do szpitala psychiatrycznego! Czy zdolności, którymi operują, mają swoje podłoże w chorobie psychicznej? A może to wszystko sobie wymyślili? Produkcja ta świetnie stara się zmienić wydźwięk wydarzeń, które obserwowaliśmy we wcześniejszych częściach, a widz zaczyna się zastanawiać, co jest tu prawdą, a co fikcją.

I to działa do momentu, kiedy dowiadujemy się, że ów szpital prowadzony jest przez jakąś losową tajną organizację, do zadań której należy tropienie ludzi o wyjątkowych uzdolnieniach. Nasi bohaterowie zostają na koniec zabici, a my czujemy się oszukani. Przecież Niezniszczalny był tak zniewalającym obrazem, a tutaj otrzymujemy alternatywną rzeczywistość, która w ogóle nie jest kompatybilna ze światem przedstawionym w dwóch poprzednich częściach...

OD AUTORA

Do większości tych filmów mam mniejszy lub większy sentyment (pomijając okropne Gwiezdne wojny), więc jeśli dotrwaliście do końca tego tekstu i a) pominęliście spoilery albo b) chcecie wyrobić sobie własną opinię na temat opisanych tu dzieł, zachęcam, by w wolnej chwili je po prostu obejrzeć. Nawet jeśli dany tytuł nie przypadnie Wam do gustu, zawsze może stanowić temat rozmowy na spotkaniu towarzyskim. Wierzcie lub nie, ale odbieramy filmy na tysiące różnych sposobów. Czas rozpocząć dyskusję!

Jan Tracz