Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika

Technologie

Technologie 23 czerwca 2020, 16:25

autor: Aquma

Słuchawki 7.1 – czy warto kupić do gier?

Rozglądając się za nowymi słuchawkami, gracze coraz częściej wybierają modele oferujące dźwięk przestrzenny 7.1. Czy rozwiązania tego typu faktycznie mają sens? Jak przekładają się na wrażenia z rozgrywki oraz wyniki osiągane w grach?

Chcąc zwiększyć swoje szanse w grach komputerowych (albo też wzbogacić czerpane z nich doznania), najczęściej decydujemy się na modernizację komputera pod kątem procesora lub karty graficznej – wszystko po to, by osiągnąć większą płynność, bądź poprawić rozdzielczość lub poziom wyświetlanych detali. To logiczne – jeśli produkcja działa płynniej lub wygląda lepiej, granie sprawia nam więcej frajdy, a rywalizacja staje się łatwiejsza.

W starciu z kinem domowym, słuchawki wydają się stać na straconej pozycji jeśli chodzi o dźwięk przestrzenny. - Słuchawki 7.1 – czy warto kupić do gier? - dokument - 2020-06-23
W starciu z kinem domowym, słuchawki wydają się stać na straconej pozycji jeśli chodzi o dźwięk przestrzenny.

Kłopot w tym, że poprawianie płynności wcale nie jest jedynym sposobem na zdobycie przewagi w rozgrywkach sieciowych, a zwiększanie rozdzielczości i aktywowanie nowych funkcji to nie jedyna możliwość, gdy chodzi nam o poprawienie poziomu immersji w grach. Równie sensownym – a być może nawet sensowniejszym – wyjściem jest zatroszczenie się o drugi kluczowy zmysł: słuch.

Słuchawki z prawdziwym 7.1

Słuchawki oferujące dźwięk 7.1 można podzielić na dwie kategorie. W pierwszej grupie znajdziemy urządzenia, które faktycznie mają po kilka membran w każdym nauszniku, zaś w drugiej zdecydowanie tańsze modele, które do osiągnięcia podobnego efektu wykorzystują jedynie oprogramowanie przetwarzające dźwięk – tym samym jest to tzw. wirtualne 7.1. Jeśli przymierzacie się do zakupu, miejcie na uwadze, że dopłacanie do słuchawek należących do pierwszej kategorii zwyczajnie nie ma sensu – w praktyce nie oferują one wcale lepszego dźwięku, a bywa, że radzą sobie gorzej. Pokazuje to dobitnie test przeprowadzony przez ekspertów z kanału Linus Tech Tips.

Dźwięk 7.1 często kojarzy nam się z drogimi głośnikami, które wymagają odpowiedniego ustawienia i wiercenia dziur w ścianach. Na rynku jest jednak dostępne inne rozwiązanie – słuchawki oferujące wsparcie dla przestrzennego audio. Tylko czy to faktycznie rozsądna opcja? Czy takie urządzenie może zastąpić „prawdziwy” zestaw 7.1? Spróbujmy przyjrzeć się temu problemowi.

Dźwięk 7.1 w słuchawkach – na co zwracać uwagę?

  1. Słuchawki 7.1 – wady i zalety
  2. Wirtualne 7.1 w grach
  3. Headset kontra głośniki 7.1
Niektórzy po prostu wolą głośniki... - Słuchawki 7.1 – czy warto kupić do gier? - dokument - 2020-06-23
Niektórzy po prostu wolą głośniki...
TWOIM ZDANIEM

Na czym najchętniej odtwarzasz dźwięk w grach?

55,5%
Słuchawki / headset
25,5%
Głośniki stereo lub 2.1
10,8%
Zestaw kina domowego
4,1%
Głośniki wbudowane w TV/monitor
4,1%
Soundbar
Zobacz inne ankiety
Najlepsze słuchawki gamingowe | Ranking 2021
Najlepsze słuchawki gamingowe | Ranking 2021

Oto najlepsze zestawy słuchawkowe dla graczy (lub alternatywne zestawy słuchawki plus mikrofon), podzielone na kilka zakresów cenowych. Proponujemy headsety do 100, 200, 300, 400 i 500 zł, a także najlepsze drogie modele dla profesjonalistów.

Soundbar – dobry głośnik do telewizora i komputera
Soundbar – dobry głośnik do telewizora i komputera

OLED, HDR, 4K i 8K – obraz w naszych telewizorach jest coraz lepszy. Inaczej jest w kwestii audio. Dźwięk płynący z coraz cieńszych modeli pozostawia wiele do życzenia. Rozwiązanie: soundbar - co to jest i dla kogo będzie optymalnym wyborem?