filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon Disney+ TvFilmy

Filmy i seriale

Filmy i seriale 14 marca 2020, 08:37

Seriale kryminalne, które obejrzysz w 2020 roku na Netflixie

Zbrodnia, kara, pościg. Seriale kryminalne rozwinęły w ostatnich latach skrzydła. Tak się składa, że w 2020 roku Netflix dysponuje sporą gamą opowieści o przestępcach i detektywa. Prezentujemy te najlepsze.

Spis treści

Rojst

  1. Co to? Polski serial kryminalny dziejący się w PRL-u i momentami zerkający w stronę Twin Peaks.
  2. Ile sezonów i odcinków? Jeden sezon, pięć odcinków.
  3. Czy serial jest już zakończony? Tak, to raczej zamknięta historia.

Powoli dochodzimy do momentu, kiedy da się z dystansem mówić o PRL-u. To były ciężkie i podłe czasy – ale można o nich opowiadać interesujące historie. Do takiego wniosku doszedł Jan Holoubek. Stworzył jeden z ciekawszych polskich seriali ostatnich lat (obok Watahy czy Ślepnąc od świateł) – Rojst. To krótka, zwarta opowieść, która przenosi nas do lat 80., do głębokiej komuny.

Fikcyjne, PRL-owskie miasteczko. W lesie nieopodal ginie dziewczyna – prostytutka – oraz jej kochanek. Sprawa wstrząsa miejscowością, gdzie wszyscy się znają. Od uczniaków, przez pracowników nocnego klubu, po partyjnych towarzyszy. W tę smętną i mroczną rzeczywistość pakuje się młody dziennikarz, który wraz z ciężarną żoną przeprowadza się tu z Krakowa. Gdy trafia na trop sprawy, nie potrafi odpuścić. A że sam nie jest święty – lekko mieć nie będzie. Działania nie ułatwia mu też człowiek, który powinien być mentorem, doświadczony Witold Wanycz (rewelacyjny Andrzej Seweryn).

Rojst jest piękny tym brudnym, dekadenckim i zgniłym pięknem, na jakie stać smutne produkcje, w których przyłożono się do budowania nastroju, atmosfery tajemnicy i niepokoju. Żaden inny polski serial poza Gliną nie osiągnął tego z podobnie mocnym rezultatem. Rojst, mimo ciężaru, po prostu dobrze się ogląda. Oczywiście nie mogło być zbyt fajnie, więc ostatni odcinek, niestety, jest słabszy od reszty i niezbyt satysfakcjonujący, ale całość i tak zasługuje na Waszą uwagę, zwłaszcza że epizodów mamy tylko pięć. A cóż to jest wobec wieczności?

Na YouTubie dostępny jest darmowy prolog, w którym możecie przekonać się, z czym macie do czynienia, i posłuchać piosenki Wszystko, czego dziś chcę w nieortodoksyjnym wykonaniu Moniki Brodki.

Hubert Sosnowski

Hubert Sosnowski

Do GRYOnline.pl dołączył w 2017 roku, jako autor tekstów o grach i filmach. Obecnie jest szefem działu filmowego i portalu Filmomaniak.pl. Pisania artykułów uczył się, pracując dla portalu Dzika Banda. Jego teksty publikowano na kawerna.pl, film.onet.pl, zwierciadlo.pl oraz w polskim Playboyu. Opublikował opowiadania w miesięczniku Science Fiction Fantasy i Horror oraz pierwszym tomie Antologii Wolsung. Żyje „kinem środka” i mięsistą rozrywką, ale nie pogardzi ani eksperymentami, ani Szybkimi i wściekłymi. W grach szuka przede wszystkim dobrej historii. Uwielbia Baldur's Gate 2, ale na widok Unreal Tournament, Dooma, czy dobrych wyścigów budzi się w nim dziecko. Rozmiłowany w szopach i thrash-metalu. Od 2012 roku gra i tworzy larpy, zarówno w ramach Białostockiego Klubu Larpowego Żywia, jak i komercyjne przedsięwzięcia w stylu Witcher School.

więcej

TWOIM ZDANIEM

W serialach kibicujesz policjantom czy złodziejom?

31,9%
Policjantom!
68,1%
Złodziejom!
Zobacz inne ankiety