Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Technologie 26 czerwca 2020, 12:20

autor: rassi

Messenger to najlepsze co zrobił Facebook. Co warto o nim wiedzieć

Kojarzący się z Facebookiem (i z nim powiązany) Messenger dostępny jest m.in. jako apka na Androida i iOS oraz program dla Windows. Pobrać można również jego wersję Lite. Podpowiadamy, czy warto z niego korzystać i jakie funkcje w sobie kryje.

Messenger Kids Messenger Rooms (Pokoje)

Czas powszechnego pozostawania w domach z powodu pandemii koronawirusa silnie przyczynił się do przyspieszenia prac nad Messenger Rooms, czyli funkcji wzbogacającej komunikator Facebooka o możliwość tworzenia wirtualnego pokoju. W jednym czasie spotkać się w nim może 50 osób jednocześnie. Telekonferencja to dobra okazja do zobaczenia się z dawno nieodwiedzanymi znajomymi, poinstruowania pracowników o nowych zadaniach oraz prowadzenia zdalnych lekcji. Nie ma wątpliwości, że narzędzie pozostanie przydatne również po zakończeniu walki z COVID-19. Inną świeżynką jest Messenger Kids.

Messenger Kids to bezpieczny komunikator dla dzieci

Najtrafniejszym opisem aplikacji jest towarzyszące jej hasło reklamowe. Po polsku brzmiałoby ono zapewne jakoś tak: „stworzona dla dzieci, kontrolowana przez rodziców”. Brzmiałoby, bo w chwili pisania tego zdania Messenger Kids nie jest dostępny w Polsce. Zapewne zmieni się to w niedalekiej przyszłości. Aplikacja działa już w kilkudziesięciu krajach. Już teraz warto dowiedzieć się, czym jest komunikator stworzony z myślą o najmłodszych i być przygotowanym na premierę. Podstawową funkcją jest zapewnienie bezpiecznego kontaktu dziecka z członkami rodziny i rówieśnikami. Oprócz możliwości wysyłania wiadomości tekstowych istnieje opcja prowadzenia rozmów wideo. Najważniejszą cechą wydaje się pełen nadzór rodziców nad sposobem korzystania z Messenger Kids. W tym celu nie muszą oni zakładać konta w aplikacji dla dzieci. Wszystko odbywa się z poziomu posiadanego konta na Facebooku. Za jego pomocą dorośli konfigurują i zarządzają kontem swojej pociechy w Messenger Kids. W praktyce oznacza to kontrolę nad dodawaniem znajomych i wgląd do rozmów. Największymi zmianami w stosunku do podstawowego komunikatora jest znaczne uproszczenie interfejsu i dodanie ogromnej ilości nowych naklejek oraz gifów zaprojektowanych z myślą o najmłodszych. Aplikacja jest w pełni darmowa. Pozbyto się z niej elementów do kupienia za realne pieniądze.

Wygląda jak dobra zabawa dająca całą masę frajdy.
Wygląda jak dobra zabawa dająca całą masę frajdy.

Messenger Rooms – jak uruchomić telekonferencje do nawet 50 osób?

Pytania o to, kiedy Messenger Rooms będą dostępne w Polsce, mogą już ucichnąć. Wielkie zamknięcie świata zachęciło Facebooka nie tylko do przyśpieszenia pracy nad narzędziem do telekonferencji, ale także do szybkiego podzielenia się jej wynikami z jak największą liczbą użytkowników. Sprawiło to, że z funkcji może korzystać już każdy chętny i to z poziomu Messengera. Cieszy fakt, że nie trzeba pobierać kolejnej, dedykowanej aplikacji. Kolejną dobrą wiadomością jest możliwość dodania do pokoju osób, które nie posiadają konta na FB. Zastosowanie Messenger Rooms wydaje się oczywiste. Paczka znajomych, którzy rozjechali się po całej Polsce, może się spotkać i urządzić imprezę online. Inne, znacznie poważniejsze wykorzystanie dotyczy organizowania lekcji na odległość i zebrań pracowników pracujących zdalnie. Rozrywka, zdalna praca, zdalna nauka – co jeszcze? Jedynym ograniczeniem jest ludzka pomysłowość. Z technikaliów warto wspomnieć o braku ograniczeń czasowych trwania konferencji online, możliwości dołączania nowych osób już w trakcie trwania „spotkania”, blokowaniu pojedynczych uczestników i tworzenia konferencji prywatnych oraz publicznych. Jak jest z bezpieczeństwem? Kiepsko, jak to u Facebooka bywa. Treść tego, o czym mówi się podczas telekonferencji, nie jest szyfrowana.

Co się dzieje „In Your Room”? Istniejesz w nim tylko Ty? - Messenger to najlepsze co zrobił Facebook. Co warto o nim wiedzieć - dokument - 2020-06-26
Co się dzieje „In Your Room”? Istniejesz w nim tylko Ty?

Jak stworzyć pokój w Messenger Rooms?

Jest to bardzo proste. Będąc na głównej stronie Messengera, należy przejść do dolnej zakładki „Osoby”. Na górze nowo otwartej strony umieszczono opcję „Utwórz pokój”. Jak zapraszać ludzi? M.in. za pomocą udostępnienia linku. I tu pojawia się kwestia tego, czy chcemy prowadzić konferencję prywatną, tylko dla znajomych, czy publiczną, do której będą mogli dołączyć obcy. W pierwszym przypadku link do pokoju powinien był rozesłany wyłącznie do kolegów i koleżanek za pomocą wiadomości prywatnych. W drugim można go udostępnić na jakiejś grupie lub w innym miejscu dostępnym dla szerszego grona, niekoniecznie znanych nam osób. W każdej chwili istnieje możliwość zamknięcia pokoju i zablokowania dostępu dla kolejnych uczestników.

Jakie dane zbiera o nas Facebook, Google i Microsoft
Jakie dane zbiera o nas Facebook, Google i Microsoft

Wielkie (złe?) korporacje przejmują władzę nad światem, ale robią to w sposób, którego nie przewidzieli nawet najwięksi czarnowidzowie i sceptycy technologii. Facebook, Google czy Microsoft podsłuchują, wiedzą o nas wszystko i… co z tym robią?

Jak chronić dziecko na Facebooku?
Jak chronić dziecko na Facebooku?

Czy internet to bezpieczne miejsce dla dziecka? Z jakimi zagrożeniami nasza pociecha może spotkać się na Facebooku i jak się przed nimi uchronić?

Czego lepiej nie publikować na Facebooku?
Czego lepiej nie publikować na Facebooku?

Dlaczego korzystając z Facebooka warto zachować umiar i zdrowy rozsądek? Jak robić to z głową? Podpowiadamy, czego lepiej nie publikować i jakich informacji nie udostępniać.