Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Technologie 26 czerwca 2020, 12:20

autor: rassi

Messenger to najlepsze co zrobił Facebook. Co warto o nim wiedzieć

Kojarzący się z Facebookiem (i z nim powiązany) Messenger dostępny jest m.in. jako apka na Androida i iOS oraz program dla Windows. Pobrać można również jego wersję Lite. Podpowiadamy, czy warto z niego korzystać i jakie funkcje w sobie kryje.

Messenger - Najczęściej zadawane pytania

Najwięcej pytań i wątpliwości mają osoby, które dopiero co zainstalowały komunikator lub planują to zrobić i chcą się o nim jak najwięcej dowiedzieć, zanim zaczną z niego skorzystać. Dlatego też sekcja ta jest przeznaczona głównie na bardzo podstawowe kwestie.

Messenger – co to jest?

Najkrócej pisząc, jest to komunikator stworzony przez Facebooka. Pozwala on zarówno na kontaktowanie się za pomocą czatu tekstowego, jak i prowadzenia rozmów głosowych i wideorozmów.

Czy Messenger to social media?

Facebook, do którego należy Messenger to portal społecznościowy. Messenger to komunikator bardzo mocno zespolony z FB. Przykładem integracji jest konieczność posiadania konta na Facebooku, aby móc korzystać z Messengera. Z poziomu komunikatora można także przejść do profilu FB danej osoby znajdującej się na liście kontaktów. Opierając się na definicji mediów społecznościowych mówiącej o „korzystaniu z internetowych i mobilnych technologii, w celu przekształcenia komunikacji w interaktywny dialog” [Wikipedia] można traktować Messengera jako social media.

Czy Messenger jest bezpłatny?

Tak, korzystanie z komunikatora nie wiąże się z żadnymi obowiązkowymi opłatami.

Czy Messenger jest darmowy za granicą?

Oczywiście, że tak. Z Messengera za darmo można korzystać w każdym zakątku świata, gdzie da się nawiązać połączenie z Internetem.

Ile miejsca zajmuje Messenger?

Po dwóch i pół roku użytkowania komunikator zajmuje w pamięci mojego smartfona 286MB. Znacznie mniej, bo niecałe 50MB przestrzeni wypełnia wersja Lite.

Komunikator od Facebooka nie należy do przesadnie dużych aplikacji, a wersja Lite to już w ogóle chudzina.

Ile Internetu pobiera Messenger?

Samo czatowanie wykorzystuje znikomą ilość danych. Wartość ta znacznie wzrasta w momencie prowadzenia wideorozmów, przesyłania i odtwarzania długich filmów oraz dzielenia się dużą ilością zdjęć.

Czy Messenger działa na laptopie?

Tak, powstała wersja aplikacji dedykowana dla komputerów, zarówno tych stacjonarnych, jak i przenośnych. Możemy też skorzystać z wersji w przeglądarce.

Messenger – co oznacza zielona kropka obok znajomego?

Zielona kropka umieszczona przy znajomych na liście kontaktów oznacza, że są oni aktywni w danym czasie i jeśli mamy do nich jakąś sprawę, warto do nich napisać właśnie w tej chwili, bo prawdopodobnie od razu otrzymamy odpowiedź.

Messenger – co oznacza ptaszek/kółka/dostarczono?

Ptaszki są dwa. Jeden z nich jest wpisany w okręg (niezamalowany), a drugi w koło (zamalowany). Można je znaleźć pod wiadomością wysłaną do znajomego. Niezamalowany ptaszek oznacza, że wiadomość do niego nie dotarła. Jest to równoznaczne z tym, że osoba, do której napisaliśmy, jest offline. Gdy pod czatem pojawi się zamalowany ptaszek, wiadomość została dostarczona do znajomego, ale jeszcze nie została przez niego odczytana. Gdy odbiorca ją przeczyta, ptaszka zastąpi wpisane w koło zdjęcie profilowe osoby, z którą się skontaktowaliśmy.

Czy Messenger jest bezpieczny?

To dobry temat na osobny artykuł o cyberbezpieczeństwie. Zdania się podzielone, Facebook twierdzi oczywiście, że żadnego zagrożenia nie ma, ale jednocześnie zbiera o użytkownikach całą masę informacji.

Czy Messenger zapisuje rozmowy?

Tak, wszystkie rozmowy na czacie tekstowym są zapisywane i przechowywane w archiwum. W każdej chwili można jednak usunąć tę historię.

Po czasie można uzyskać dostęp nie tylko do odbytych rozmów, ale również przesłanych zdjęć i filmów. - Messenger to najlepsze co zrobił Facebook. Co warto o nim wiedzieć - dokument - 2020-06-26
Po czasie można uzyskać dostęp nie tylko do odbytych rozmów, ale również przesłanych zdjęć i filmów.

Czy wiadomości na Messengerze są szyfrowane?

Tak, ale tylko w ramach „tajnej konwersacji”, którą należy włączyć samemu. O tym, jak to zrobić, można przeczytać na podstronie „Kolory czatu, emoji i tajna konwersacja”.

Czemu Messenger psuje jakość zdjęć?

Kompresja zmniejszająca rozmiar przesyłanych zdjęć oraz negatywnie wpływająca na ich jakość ma na celu ograniczenie użycia limitu danych mobilnego Internetu oraz odciążenie serwerów Facebooka.

Ługowik rassi Mateusz

Jakie dane zbiera o nas Facebook, Google i Microsoft
Jakie dane zbiera o nas Facebook, Google i Microsoft

Wielkie (złe?) korporacje przejmują władzę nad światem, ale robią to w sposób, którego nie przewidzieli nawet najwięksi czarnowidzowie i sceptycy technologii. Facebook, Google czy Microsoft podsłuchują, wiedzą o nas wszystko i… co z tym robią?

Jak chronić dziecko na Facebooku?
Jak chronić dziecko na Facebooku?

Czy internet to bezpieczne miejsce dla dziecka? Z jakimi zagrożeniami nasza pociecha może spotkać się na Facebooku i jak się przed nimi uchronić?

Czego lepiej nie publikować na Facebooku?
Czego lepiej nie publikować na Facebooku?

Dlaczego korzystając z Facebooka warto zachować umiar i zdrowy rozsądek? Jak robić to z głową? Podpowiadamy, czego lepiej nie publikować i jakich informacji nie udostępniać.