Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać

Felietony

Felietony 21 maja 2019, 13:32

autor: Czarny Wilk

Bez umiaru pożre gry oraz filmy, nie pogardzi też soczystym komiksem albo dobrze upieczonym serialem.

Gra o tron – wielki finał był... nudny. Nasza opinia

Wojna o żelazny tron dobiegła końca i wiemy już, kto na nim zasiadł. Prawdziwe pytanie brzmi jednak – czy finał Gry o tron jest faktycznie aż tak słaby, żeby znienawidzić z jego powodu GoT jako całość?

20 maja 2019 roku to data, która w kalendarzu popkulturowym zamyka pewną epokę. I nie jest to jakieś górnolotne hiperbolizowanie, do którego mamy w dzisiejszych czasach tendencje, zwłaszcza w internecie. Serial Gra o tron to fenomen, który zmienił oblicze fantastyki. Wprowadził ją na salony, pokazując dotąd kompletnie niezainteresowanym tym gatunkiem osobom, że nie chodzi w nim tylko o smoki, rycerzy i magię, że elementy paranormalne często stanowią jedynie tło dla kompleksowo zarysowanych krajobrazów politycznych, intryg dworskich, wiarygodnie nakreślonych i rozwijających się często w nieprzewidywalny sposób w trakcie kolejnych wydarzeń bohaterów oraz ciekawych interakcji między postaciami.

Warto pamiętać o tych zasługach Gry o tron i oceniać ją przez pryzmat całości, a nie wyłącznie jej ostatnich dwóch sezonów. O tym, jak daliśmy się nabrać, że to Ned Stark jest głównym bohaterem tego serialu. Jak przez osiem lat dzieciaki Starków dorastały na naszych oczach. Jak Daenerys ze stłamszonej przez brata dziewczynki zmieniła się w prawdziwą królową. Jak w finale pierwszego sezonu z trzech ogarniętych przez ogień jaj wykluła się magia, która powróciła nie tylko do Westeros i Essos, ale także do naszych serc.

TEN TEKST NIE ZAWIERA SPOILERÓW

Choć wspominamy tu o emocjach, jakie wzbudził finał serialu, i o tym, jak zmieniały się tendencje w budowie scenariusza, nie dowiecie się, kto zginął, kto przeżył i czy ktoś w końcu zasiadł na Żelaznym Tronie. Jeśli jeszcze nie widzieliście finału, nie popsujemy go Wam.

Pamiętacie, jak myśleliście, że to o nim jest ten serial? Albo że w ogóle będzie w tym serialu? - 2019-05-21
Pamiętacie, jak myśleliście, że to o nim jest ten serial? Albo że w ogóle będzie w tym serialu?

Nieważne, jak zaczynasz, tylko jak kończysz

Warto o tym pamiętać, przełykając gorzkie rozczarowanie, jakim okazał się finałowy sezon. Rozczarowanie, którego mogliśmy się tak naprawdę spodziewać. Już w siódmej serii natężenie absurdów, idiotycznie zamykanych wątków czy taniego efekciarstwa było niebotycznie wysokie. Że wspomnę tylko o całym wątku w Winterfell, którego rozwijanie wymagało skrajnego ogłupienia Littlefingera, Sansy i Aryi; o operacji pozyskiwania żywego trupa za murem, która bardziej przypominała campowe przygody Drużyny A niż Grę o tron; czy o sposobie, w jaki zamknięto wątek Żmii.

Ja się na pewno spodziewałem i odpowiednio przytemperowałem swoje oczekiwania. Dzięki temu przez większość ósmego sezonu bawiłem się umiarkowanie dobrze, przyjmując ze stoicyzmem kolejne głupoty i nie do końca rozumiejąc, czemu wiadra pomyj wylały się w sieci dopiero teraz, a nie dwa lata wcześniej, gdy poziom wcale nie był lepszy. W końcu jednak, przy piątym odcinku, i moje granice tolerancji zostały przekroczone. Całe przygotowanie mentalne szlag trafił, gdy przy kolejnym poprowadzonym skrajnie idiotycznie wątku wysiadłem, musząc aż przerwać seans w połowie i rozchodzić żenadę. Oraz napisać prawie trzy tysiące słów narzekań na bzdury, jakimi raczyli nas scenarzyści. Ósmy sezon na tym etapie był porażką spektakularną i nie widziałem sposobu, żeby ostatni odcinek mógł jeszcze uratować tego uparcie lecącego w dół, pozbawionego skrzydeł smoka przed marnym końcem.

I faktycznie finałowy odcinek finałowego sezonu nie zapobiegł katastrofie. Niestety, twórcy rozegrali otrzymane karty w najgorszy możliwy sposób i serial, który przez pierwsze sezony zachwycał łamaniem zasad oraz brutalnością, z jaką traktował swoich bohaterów, ostatecznie zaoferował wyjęte z najtańszych czytadeł, cukierkowo szczęśliwe zakończenie. Szkoda...

Gdyby połowę uwagi, jaką przeznaczono na dopieszczanie smoków, poświęcono scenariuszowi, być może nie moglibyśmy do dziś przestać piać z zachwytu. - 2019-05-21
Gdyby połowę uwagi, jaką przeznaczono na dopieszczanie smoków, poświęcono scenariuszowi, być może nie moglibyśmy do dziś przestać piać z zachwytu.

Zło zostało pokonane, wojny i konflikty zażegnane. Złoczyńcy zginęli, bohaterowie za swą szlachetność otrzymali nagrodę – jeśli nie taką, jakiej jawnie pragnęli w danej chwili, to taką, która – znając ich charakter – zapewni im najszczęśliwsze kolejne lata życia. W odcinku pojawiła się tylko jedna scena, która miała potencjał rozedrzeć serca fanów śledzących od ośmiu lat wędrówkę Smoczej Królowej. Jednak z powodu skrajnie nieudolnego prowadzenia postaci w tym sezonie oraz sztampowej egzekucji również i ona nie zdołała zrobić odpowiedniego wrażenia i jej ładunek emocjonalny całkowicie się rozmył.

Ładne? Ładne. Miało sens? Ni cholery. I tak z całym sezonem. - 2019-05-21
Ładne? Ładne. Miało sens? Ni cholery. I tak z całym sezonem.

W efekcie, po ośmiu latach najpierw zachwycania się, a potem irytowania i denerwowania, ostatecznie otrzymaliśmy finał, który roztrwonił całe nasze zaangażowanie. Oglądając lubiane postacie (bo te nielubiane zostały przecież co do jednej pozabijane, aby przypadkiem nie stanęły na drodze do nowego raju), z którymi zżyłem się, przez osiem lat śledząc ich porażki i zwycięstwa, chwile szczęścia i trwogi, będąc w pełni świadom, że to nasze ostatnie spotkanie – nie czułem kompletnie nic. To jest mój najważniejszy zarzut wobec ósmego sezonu Gry o tron. Nie głupoty, skróty fabularne, traktowanie widza jak śliniącego się na widok smoków i niemyślącego idioty. To, że zdołał zniszczyć całą emocjonalną więź, jaką odczuwałem z Westeros oraz jego wybranymi mieszkańcami przez prawie dekadę życia.

ZGNIŁE POMIDORY

W serwisie rottentomatoes.com Gra o tron jako całość ma średnią ocenę 90%. Przy kolejnych sezonach widnieją naprawdę wysokie liczby, od 91% dla pierwszego do 97% dla czwartego. Sezony od piątego do siódmego wciąż zgarniały fenomenalne noty, po kolei 93%, 94% i znowu 93%. Tąpnięcie w odbiorze nastąpiło dopiero w sezonie ósmym, kiedy ocena „zjechała” do 67%. Także wewnątrz samego ósmego sezonu oceny spadały z czasem. Pierwszy odcinek dostał 92%, a ostatni już tylko 48%.

TWOIM ZDANIEM

Jak oceniasz ostatni sezon Gry o Tron?

To najgorszy sezon od samego początku
77,6%
Jest dobry
11,5%
Jest słaby
8%
To najlepszy sezon ze wszystkich
2,9%
Zobacz inne ankiety
Gra o tron – największe absurdy w 8. sezonie GoT
Gra o tron – największe absurdy w 8. sezonie GoT

Najnowszy sezon Gry o Tron budzi ogromne wątpliwości fanów. Czy scenarzyści faktycznie stracili kontakt ze zdrowym rozsądkiem, czy intryga zgubiła logikę? Przedstawiamy największe absurdy, do jakich doszło ostatnio w Westeros.

Westeros domowej roboty – najciekawsze mody na kanwie Gry o tron
Westeros domowej roboty – najciekawsze mody na kanwie Gry o tron

Mimo szalonej popularności książek i serialu Gra o tron (lub Pieśń Lodu i Ognia) nie jest częstym gościem w grach wideo. Na szczęście pecetowcy mają moderów – dziś przyglądamy się najciekawszym przeróbkom zmieniającym interaktywne światy w Westeros.

Komentarze Czytelników (64)

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze
21.05.2019 17:04
[Gammorin]
odpowiedz
1 odpowiedź
[Gammorin]
27
Centurion

Mnie się generalnie sezon 7 nie podobał... Największymi minusami były walki, w 3 odcinku było zbyt ciemno, a w 5 bez sensu. Przy takim budżecie mogli to zrobić lepiej,a już na pewno bardziej starannie. Chociażby w poprzednich sezonach lepiej im to wychodziło, w bitwie o Królewską Przystań w 2 sezonie, Wojnie bękartów, czy o czarny zamek. Mogłaby walka trwać 30min i mieć sens niż 80 kompletnie bezsensownych scen. To moje zdanie na ten temat.
A co do plusów to podobała mi się scena z Jaimiem, jego miłość i oddanie do Cersei, i to jak Brien opisała jego biografię w księdze rycerskiej. To według mnei jedna z najlepszych postaci w tym serialu, jakoś darzyłem go sympatią od samego początku i też oczywiście Cersei.

21.05.2019 17:27
introniligator0
odpowiedz
2 odpowiedzi
introniligator0
2
Pretorianin

Właśnie skończyłem. Najgorszy sezon że wszystkich seriali jakie oglądałem. Poza tym co pewnie jest wina autora książek zakończenie mi się nie podoba. Nie po to tyle lat im kibicowałam żeby na koniec nie było viktorii.

21.05.2019 17:32
😢
odpowiedz
Ishiki
4
Legionista

Też jestem mocno zawiedziony całym sezonem. Najpierw dwa odcinki tak na prawdę o niczym i o ile pierwszy odcinek mógł taki być żeby zebrać wszystkich do kupy to kolejny był zbędny. Potem ciemna bitwa z głupimi akcjami. Już wolałem bitwy z pierwszych sezonów gdzie nie pokazywano walk. Do tej pory scena ataku Boltona na maszerującego Stannisa robi na mnie większe wrażenie niż cała bitwa o Winterfell. Kolejne odcinki to tylko sklejanie głupich akcji i teleportujących się bohaterów. Tam gdzie się powinna dziać jakaś akcja to pokazywali tylko biegającego ciągle bohatera jak Arya w palącym się mieście albo dziwne sceny z Tyrionem na statku. Urwano masę wątków bez żadnego wyjaśnienia, z bohaterów porobiono idiotów którzy zaprzeczają z odcinka na odcinek zaprzeczają swoim słowom, wszystko co było budowane od początku serialu nagle nic nie znaczy. Kompletna porażka.

post wyedytowany przez Ishiki 2019-05-21 17:33:06
21.05.2019 19:26
kolafon
😢
odpowiedz
5 odpowiedzi
kolafon
32
Abatur

Kurła, oglądając ten ostatni odcinek wzruszyłem się jak dziecko. Jaki był ten sezon, taki był, ale to koniec historii, którą śledziłem przez 8 lat i koniec tej długiej podróży, którą każdy z bohaterów przeżył od pierwszego odcinka aż do finału. Nigdy nie zapomnę "Krwawych Godów".

I przede wszystkim trzeba przypomnieć, że ścisły finał tej historii jest autorstwa Martina. Natomiast sposób w jaki historia został doprowadzona do finału jest dziełem tzw. DeDeków. Po tym jak Martin przestał być konsultantem przy scenariuszu, oddał go w ręce HBO informując jedynie o samym zakończeniu.

21.05.2019 20:31
odpowiedz
slip-stream
28
Legionista

Panom DD (showrunnerom serialu) podobno spieszno do kręcenia Gwiezdnych Wojen. I musze rpzyznać że Disney tutaj trafił w 10!

Myszkowa firma pokazała już jak bardzo rozmija się oczekiwaniami fanów serii, więc panowie DD nadają się do tego idealnie, bo to jak rominęli się z oczekiwaniami fanó GoT zapewne w Disneyu bardzo doceniają...

21.05.2019 20:35
1
odpowiedz
3 odpowiedzi
bluesme
36
Pretorianin

GoT, smartfony, tematy sprzed kilku miesięcy.... chyba pora zmienić serwis.
Kiedyś korzystałem jedynie z encyklopedii i chyba do tego wrócę.

21.05.2019 20:48
Ogame_fan
odpowiedz
2 odpowiedzi
Ogame_fan
100
Days Gone

Największe serialowe rozczarowanie mojego życia. Pospiechem i idiotyxmami przebiła Testera nawet. D&D powinni mieć zakaz dotykania czegokolwiek od tej pory.

21.05.2019 20:52
Avipunk
odpowiedz
1 odpowiedź
Avipunk
43
Pretorianin

Za bardzo się pospieszyli. Ten sezon powinien mieć co najmniej 10 - 12 odcinków. Tyle wątków zawrzeć w miarę logicznie w 6 godzinach, to misja imposibla. Wyszło więc jak wyszło.

post wyedytowany przez Avipunk 2019-05-21 20:54:31
21.05.2019 23:02
Jamminsession
😂
odpowiedz
3 odpowiedzi
Jamminsession
74
Pretorianin

Przypomne tylko ze showrunerzy GOT beda mieli jeszcze okazje spartolic nowe Gwiezdne Wojny :P.

22.05.2019 01:36
YojimboFTW
😐
odpowiedz
YojimboFTW
10
Centurion

Jeden z najgorszych, o ile nie najgorszy z tych 'najlepszych' seriali jakie widziałem - ostatecznie 6/10.

Generalnie mam to w dupie, ale GoT nie powinien mieć już pierwszego miejsca przy okazji Filmweb, z tym że obecnie ciężko będzie na średnią zbudowaną z ponad 300k głosów jakkolwiek wpłynąć.

Dość gładko i wyrozumiale oceniacie na koniec ten serial. 8? 9?
7, 8 to już było przy okazji wcześniejszych ciemności i pierdół z poprzednich sezonów. Sceny, gdzie w gąszczu czarnych pikseli widzę jedynie jaśniejsze piksele pochodzące od jakiejś tam jednej, biednej pochodni wygrywają xd

Końcówka mogła jedynie jeszcze wywindować serial na ewentualne 10, aczkolwiek raczej mocne 9. Tak tutaj jak otrzymujemy coś takiego, to raczej w okolicach 5, 6. O ile nie gorzej lub słabiej.

post wyedytowany przez YojimboFTW 2019-05-22 01:36:50
22.05.2019 04:37
KMDR_Szepord
odpowiedz
1 odpowiedź
KMDR_Szepord
8
Legionista

@do Gryonline Nie jestem do końca pewien ale chyba w żadnych Waszych ostatnich cholernych ankietach nie ma opcji " pośrodku". Sezon był w miarę ok (na tle reszty sezonów to źle wygląda; wiem). Chociaż mam kilka zastrzeżeń co do odcinków 1-5 to jednak w miarę mi się podobały lecz zakończenie całej serii już nie do końca (pewien niedosyt). I jedynie co mogę tu napisać nt. ost. sezonu to ogromnym błędem było przedłużenie odcinków do półtorej godziny i okrojenie serii do 8 sezonów. Z resztą nie ważne. Moim meritum jest to że nie dajecie opcji neutralnej w swoich ankietach.

post wyedytowany przez KMDR_Szepord 2019-05-22 04:39:08
22.05.2019 12:15
odpowiedz
bullgod
41
Centurion

W gruncie rzeczy zgadzam się z autorem artykułu. Serial oglądałem z zainteresowaniem, ale nie czytałem książek, ani nie interesowałem się kulisami jego powstawania, dlatego część informacji jest dla mnie nowością.
Od początku serial pozytywnie mnie zaskoczył i wciągnął.
Podczas oglądania sezonu siódmego zauważyłem, że nie odczuwam już szczególnej ekscytacji i jak poprzednie sezony starałem się oglądać po emisji wszystkie odcinki niemal na raz (czekając najpierw cierpliwie, aż wyemitują wszystkie) , tak w siódmym po zakończeniu odcinka nie zależało mi szczególnie na oglądaniu następnego od razu. Nie analizowałem.
Dopiero w tym sezonie jasno i wyraźnie zobaczyłem jak znędzniał ten serial.
Efekciarstwo i banał. Nuda.

Dostrzegam jeden plus: Zakończenie serialu przyjąłem bez żalu, a wręcz z ulgą.
Oglądając niektóre inne seriale na końcu czułem żal, nostalgię, smutek, że to już koniec. Nie tym razem.

22.05.2019 13:59
odpowiedz
Gieszu
7
Pretorianin

Gdyby dedeki zaakceptowały propozycję HBO i dodali 2 odcinki więcej to może nie lecieli by tak na skróty, bardziej wiarygodnie podeszli do zmian charakterów postaci, nadali lepszy i bardziej.sensowny wydźwięk niektórym wydarzeniom i ogólna ocena tego sezonu ze słabego mogłaby poszybować w kierunku dobrego. Bo ogólny zamysł jak sie to wszystko kończy jest spoko ale przez brak.czasu lub talentu nie mogę wybaczyc tego co zrobili z danką, jonem, jamiem i branem

22.05.2019 15:04
Szyszkłak
2
odpowiedz
Szyszkłak
148
Legend

Całe szczęście że to gunwo się już skończyło.

22.05.2019 16:59
odpowiedz
Sarseth
21
Konsul

Powiem tak, mega serie jak mi sie podobaja, lubie miec na dvd, blueray whatever. Sopranos, Lord of the Rings. Game of Thrones bylo blisko.. ale nie po tym finale. Poprostu jestem zly ze zmarnowalem tak duzo czasu na takie zakonczenie i nie mam zamiaru do tego wracac przez co nie bede potrzebowal kompletu na plytach.
Natomiast zmotywowali mnie do wrocenia do ksiazek bo chyba nieskonczylem i na pewno teraz wyczekuje reszty.

23.05.2019 08:05
eJay
😁
1
odpowiedz
eJay
184
Quaritch

gameplay.pl

DeDeki będą odpowiadać za kolejną trylogię Gwiezdnych Wojen. Powodzenia Disney! ;)

Dobrze, że HBO w międzyczasie zaserwowało nową jakość w postaci Czernobyla - to miniserial, który robi w kwestii horroru, dramatu, polityki robi wszystko lepiej niż 99% filmów czy seriali dedykowanych tamtym czasom. Arcydzieło. I scenariusz do tego pisał gość, którego wcześniejszym jedynym sukcesem jest skrypt do Kac Vegas 3...

post wyedytowany przez eJay 2019-05-23 10:05:58
23.05.2019 08:38
odpowiedz
MadMaxPL
27
Pretorianin

To najbardziej przegadany serial pod słońcem! Dzieje się tylko zawsze coś w ostatnich sekundach końca danego sezonu.

23.05.2019 08:54
Mutant z Krainy OZ
odpowiedz
Mutant z Krainy OZ
192
Farben

Koszmarny zawod, siodmemu sezonowi mozna bylo zarzucic wiele, ale ogolnie dalo sie ogladac bez zażenowania, ósmy to kpina z widza :( Mam nadzieję, ze jesli Martinowi uda sie dokonczyc historie w ksiazkach, to final nie bedzie tak bezdennie glupi.

23.05.2019 10:03
dolek_17
odpowiedz
dolek_17
86
pawian_akrobata

Serio ktoś zagłosował, że to najlepszy sezon? No bez jaj...

23.05.2019 10:08
Rezort
😒
odpowiedz
Rezort
109
Naznaczony

Cały ten serial był nudny.

23.05.2019 12:54
odpowiedz
orhanz
1
Junior

niesamowita historia wszystkich czasów. Oglądałem ten odcinek ponad 10 razy

23.05.2019 13:13
Saed
odpowiedz
Saed
118
Pretorianin

Rozumiem rozczarowanie narastające przez ostatnie dwa sezony (głównie przez totalne spłycenie bohaterów i pośpieszne domykanie wątków), ale - czysto fabularnie - sam finał nie był wcale taki słaby i naprawdę nie wiem jak można go nazwać cukierkowym. To przecież nie jest tak, że w świecie Martina każdy szlachetny bohater to frajer kończący ze sztyletem w plecach i jedynym słusznym zakończeniem jest triumf najgorszych łajdaków. Akurat jestem w stanie uwierzyć, że samo zakończenie było szeroko konsultowane z Martinem i przez niego zaakceptowane. Problemem jest to, że nie udało się przez ostatnie odcinki uwiarygodnić takiego rozwoju wypadków, a to co zrobiono z tak pieczołowicie budowanymi przez kilka sezonów postaciami woła o pomstę do nieba. Wygląda to tak, jakby scenarzyści dostali do ręki gotowe zakończenie i mieli za zadanie rozpisać dojście do niego na dwa serialowe sezony. Wyszło jak wyszło. Cały potencjał poszedł w #@!^#*.
Naprawdę szkoda...

23.05.2019 17:51
odpowiedz
orygny
1
Junior

dobra dla przeciwwagi powiem swoje ale nie tylko dla niej ostatni sezon byl najlepszy cheers

24.05.2019 12:00
TSG-PromaG-XRT
odpowiedz
TSG-PromaG-XRT
34
LordTorrentorOneUltimate

Najlepszy moment ostatniego odcinka to gdy zebrała się rada najznamienitszych rodów i mieli wybrać nowego króla - wtem Damwell Tamry wstaje i mówi że wybrana osoba będzie rządzić nie tylko nimi i powinni zdecydować wszyscy...

A jakiś koleś wyskakuje z : Spytam swego konia i wszyscy parskają śmiechem hahahha łącznie ze mną

post wyedytowany przez TSG-PromaG-XRT 2019-05-24 12:00:13
24.05.2019 15:15
darkpalladinPL
😡
odpowiedz
darkpalladinPL
33
Centurion

Wszystkie odcinki podobały mi się Bardzo jedne były lepsze inne gorsze.
8 sezon a sczególnie 2,3,4 i 5 były na tyle dobre że oglądałem je po kilka razy - każdy był trochę inny i skupiający się na innych aspektach co było na plus ( pomijam te skróty fabularne bo wiadomo ten sezon mógłby mieć 10odcinków i było by mega)

Ale ostatni odcinek to ULTRA NUDAA - naprawdę po raz pierwszy raz chciałem wyłączyć go bo był po prostu nudny i nie dorzeczny .....

Fajny był tylko smok choć zawiodłem się że nie poddał Johna próbie ognia.

24.05.2019 18:36
odpowiedz
szyszak666
60
Centurion

A ja obejrzałem, cały serial w 2 miechy i było to super przeżycie. Polecam tym co nie mieli czasu lub nie chcieli się do tej pory za niego zabrać.

26.05.2019 15:04
dolek_17
😐
odpowiedz
1 odpowiedź
dolek_17
86
pawian_akrobata
Image

ostatnio na FB widziałem cytat z gry o tron idealnie podsumowujący koniec serialu

27.05.2019 19:39
odpowiedz
xittam
108
Konsul

Dobre zakończenie całości nie pozostawiające złudzeń co do sensu kontynuacji tej historii. Jedynie spinoffy mogą się pojawić.

02.06.2019 21:24
n0rbji
odpowiedz
3 odpowiedzi
n0rbji
64
Siedzący Byk

Nie oglądałem żadnego odcinka ale zapytam: WYGRAŁ KTOŚ TEN TRON CZY NIE?

05.06.2019 12:45
Marder
odpowiedz
Marder
191
Generał

Szkoda że Martin nie sprężył się i nie napisał reszty. Teraz nawet jak coś tam znowu nakręcą to będzie to tylko produkt czekoladopodobny jak ósmy sezon.

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze