futurebeat.pl News Tech Mobile Gaming Nauka Moto Rozrywka Promocje

Technologie

Technologie 25 grudnia 2018, 09:35

autor: Jacek Pindel

Samodzielne składanie komputera - poradnik

Doradzamy, jak złożyć komputer i samemu zbudować działającego peceta.

Zawsze marzyłeś aby samemu złożyć swój komputer, ale bałeś się, że coś pójdzie nie tak i uszkodzisz jakąś cenną część? Z tym poradnikiem zobaczysz, że nie taki dia… pecet straszny jak go malują i jesteś w stanie sam okiełznać tę tajemną wiedzę!

A może komputer w biurku? Takie cudo wymaga „ciut więcej” pracy niż budowa zwykłego PC. - 2018-12-28
A może komputer w biurku? Takie cudo wymaga „ciut więcej” pracy niż budowa zwykłego PC.

Na tworzenie dzieł takich jak to na zdjęciu powyżej przyjdzie czas, w tym poradniku chciałbym się skupić na podstawach dla osób, które nigdy nie zajmowały się składaniem zestawu komputerowego, a bardzo chciałyby spróbować swoich sił na tym polu. Na wstępie chciałbym zaznaczyć, że tekst zawiera ogólne porady dotyczące składania zestawu PC, ze szczególnym zwróceniem uwagi na najbardziej problematyczne aspekty (na podstawie wieloletniego doświadczenia z pracy jako serwisant sprzętu klasy PC), a autor nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne szkody popełnione przez czytelnika, który się nim sugerował.

No to kiedy jesteśmy już po części oficjalnej możemy przejść do konkretów...

Konfigurator PC

Od czego zacząć? Oczywiście od doboru odpowiednich podzespołów. Po ustaleniu budżetu, jakim dysponujemy, skupiamy się na dobraniu komponentów w cenie dla nas akceptowalnej. Jak dobrać komponenty, które będą ze sobą działać i nie będziemy musieli ich wymieniać?

Możemy oczywiście dokładnie sprawdzać specyfikację każdego z podzespołów i analizować czy wartości z opisu na stronach producentów pasują do siebie nawzajem, jednak dla osoby mniej obeznanej będzie to zadanie nudne i czasochłonne, na którego etapie ktoś taki da sobie spokój i zamówi gotowca na allegro. I w tym momencie pojawia się słowo konfigurator. Na stronach większych sklepów (u mniejszych konkurentów również coraz częściej takowe zaczynają się pojawiać) internetowych takich jak x-kom.pl czy komputronik.pl znajdziemy bardzo rozbudowane narzędzia służące do dopasowania sprzętu komputerowego (oczywiście dostępnego w ramach wybranego sklepu). Osobiście polecam konfigurator z morele.net ponieważ jest intuicyjny i raczej trudno popełnić w nim błąd przy doborze sprzętu.

Z pomocą takiego narzędzia skonfigurujesz swój wymarzony zestaw dosłownie w kilka minut. Konfigurator po wybraniu jednego z bazowych elementów ogranicza możliwość wyboru reszty do sprzętu kompatybilnego, więc naprawdę trudno popełnić błąd. Wyjątkiem, na który warto zwrócić uwagę to obudowa i niektóre parametry, takie jak maksymalna długość karty graficznej, maksymalna wysokość chłodzenia na procesorze i ilość kieszeni w zależności od tego, ile dysków chcemy zainstalować i czy będziemy używać napędu DVD lub Blu-ray. Ogólnie obudowę lepiej wybrać ciut droższą niż najtańsze IBOXy i inne tego typu wynalazki, choćby ze względu na większą łatwość montażu podzespołów w lepszych obudowach, jak również wygodną modyfikację zestawu w przyszłości.

Podczas zakupów polecam sprawdzenie tych samych podzespołów w innych sklepach, gdyż często może się wtedy okazać, że zamawiając komponenty od 3 lub 4 różnych dostawców oszczędzimy nawet kilkaset złotych w porównaniu do zamówienia całości w jednym miejscu. Dzięki temu „uzbieramy” nawet kwotę pozwalającą na lepszą kartę graficzną lub mocniejszy procesor niż pierwotnie zakładaliśmy.

Po sprawdzeniu cen pozostaje zamówienie i czekanie na kuriera(ów)…

Czasem kilku spisuje się lepiej niż jeden. - 2018-12-28
Czasem kilku spisuje się lepiej niż jeden.

Przygotowanie miejsca pracy

Kiedy paczka (lub paczki) z podzespołami dotrze, warto sprawdzić w obecności kuriera, czy opakowanie nie jest uszkodzone. Jeśli widzimy jakiekolwiek ślady zniszczenia, to prawdopodobnie wynikły one w trakcie transportu, ale i tak mamy prawo nie odebrać takiej przesyłki, spisując odpowiedni protokół w obecności przedstawiciela firmy transportowej.

Co dalej? Przygotuj miejsce do złożenia komputera. Tutaj chciałbym się na chwilę zatrzymać i obalić pewne kreowane ostatnio w Internecie mity (zwłaszcza na polskim Youtube). Do prawidłowego złożenia zestawu PC nie potrzebujesz stanowiska o powierzchni 20 m2, specjalistycznych mat antystatycznych, ani też tak chętnie używanych przez naszych rodzimych (niektórych) Youtuberów opasek uziemiających na nadgarstek. Do złożenia wymarzonego zestawu w zupełności wystarczą: śrubokręt krzyżakowy, śrubokręt płaski, kombinerki, opaski zaciskowe, stół lub biurko (oczywiście w miarę możliwości puste), na które dla bezpieczeństwa można rozłożyć folię bąbelkową albo piankę do paneli (do kupienia w każdym składzie budowlanym) - zapobiegnie to głównie ewentualnemu porysowaniu blatu oraz naszej nowej obudowy.

Takie akcesoria są często drogie i zapewniam, że zupełnie zbędne. - 2018-12-28
Takie akcesoria są często drogie i zapewniam, że zupełnie zbędne.
O czym musisz pamiętać, składając swój pierwszy komputer
O czym musisz pamiętać, składając swój pierwszy komputer

Wielu powie, że lepiej złożyć własnego peceta niż kupować tzw. gotowca. Powodów jest wiele. Rzecz w tym, że nie każdy wie, jak prawidłowo połączyć ze sobą wszystkie podzespoły.