ocena redakcji
7.0
oceń grę
więcej
zobacz więcej

Recenzja gry Warframe - alternatywy dla co-opa z Mass Effect 3

Znudził Wam się co-op z Mass Effecta 3? Sięgnijcie po darmowego Warframe’a, nową produkcję studia Digital Extremes (The Darkness II). Znajdziecie w niej wiele podobnych elementów podanych w bardziej dynamicznej i zwariowanej postaci.

10 kwietnia 2013Hed (gry-online.pl) 7.0/10
• strony: 123
PLUSY:
  • ciekawa stylistyka science fiction – oszczędna, ale wyrazista;
  • przyjemny system walki ze strzelaniem, ciachaniem i akrobacjami;
  • czteroosobowa kooperacja w wielu trybach zabawy;
  • w miarę bezproblemowy system łączenia się z innymi;
  • stosunkowo sporo misji i rozbudowany rozwój postaci oraz sprzętu.
MINUSY:
  • chaotycznie zrealizowany interfejs, pewne błędy graficzne – efekt wciąż trwających prac;
  • system mikropłatności, który wymaga doszlifowania;
  • powtarzalność i monotonia otoczenia.

BioWare skończyło tworzenie dodatków do trybu kooperacji w Mass Effekcie 3, więc domorośli komandosi nie mają co zrobić ze swoim czasem i talentem. A wystarczy ściągnąć grę Warframe studia Digital Extremes, która oferuje podobne atrakcje. Czteroosobowe misje, w których walczy się z zastępami przeróżnych wariantów uzbrojonych po zęby obcych.

Różnica polega na tym, że Warframe jest szybszy, bardziej dynamiczny, zwariowany i nastawiony na powtarzanie w nieskończoność, kojarząc się także z takimi tytułami jak Vanquish (od strony sterowania i ruchów postaci) czy Diablo (w zakresie rozwijania sprzętu i szukania nowych zabawek). Czy warto poświęcić mu uwagę? Odpowiedź na to pytanie znajdziecie na kolejnych stronach tej recenzji, spisanej po posiekaniu na drobne kawałki kilku tysięcy przeciwników.

Podobieństwa do Mass Effect 3 są wyraźne, ale to w Warframe dzieje się więcej.

Podobieństwa do Mass Effect 3 są wyraźne, ale to w Warframe dzieje się więcej. [8:26]

Chłód kosmosu

W Warframie wcielamy się w tak zwanych Tenno, pradawnych wojowników obudzonych z „kriogenicznego snu”. Przywdziewający tytułowe kombinezony bojowe futurystyczne zabijaki muszą ponownie stanąć do walki i obronić wszechświat przed groźnymi rasami obcych. Dalsza analiza fabuły tej produkcji nie jest szczególnie istotna, bo podstawą pozostaje w niej unicestwianie przeciwników. Dla mnie jako odbiorcy ważne jest jednak to, że Warframe może w pewnym sensie intrygować. Głównie za sprawą zimnej, futurystycznej i ciekawej stylistyki oraz minimalistycznej, ale klimatycznej oprawy audiowizualnej. Autorzy ujawnili swego czasu, że jej podstawy stworzyli już podczas prac nas swoim autorskim Dark Sectorem, w którym ostatecznie postawili na trochę inne klimaty. To udana próba zrobienia nieźle wyglądającej gry przy pomocy wyrazistego artystycznie stylu, a nie milionów dolarów na wykończenie każdego modelu, tekstury i animacji.

Jednym z zapożyczeń z Mass Effecta 3 jest chłodna stylistyka, maskująca niedociągnięcia graficzne. - 2013-04-10
Jednym z zapożyczeń z Mass Effecta 3 jest chłodna stylistyka, maskująca niedociągnięcia graficzne.
Recenzja gry Warframe - alternatywy dla co-opa z Mass Effect 3 - ilustracja #3

W Warframie teoretycznie można działać z zaskoczenia – zakraść się za przeciwnika i wykonać zabójczy atak. Uniknięcie wykrycia jest jednak bardzo trudne, szczególnie w grze z innymi osobami. Takie operacje warto przeprowadzać tylko w gronie zaufanych i zdyscyplinowanych znajomych!

Warframe jest kooperacyjną grą akcji, w której połączono strzelanie z walką za pomocą broni białej oraz rozbudowanym wachlarzem ruchów postaci. Podczas misji możemy stosować w zasadzie trzy podejścia: skradanie się, klasyczną metodę spokojnego eliminowania wrogów z dystansu lub wściekłego niszczenia ich mieczem, toporem czy inną z dostępnych zabawek. Drogą do sukcesu jest naturalnie zachowanie rozsądku i odpowiednie wykorzystanie posiadanych zdolności. Te zostały przypisane do tytułowych „warframe’ów”. Zarówno kombinezony, jak i poszczególne rodzaje broni da się modyfikować na kilka sposobów. Mody różnią się jakością i stylem, oferując drobny wzrost jakiejś statystyki lub znaczącą poprawę wydajności. Każda indywidualna broń biała lub dystansowa jest też rozwijana w toku używania – ich kolejne poziomy otwierają między innymi dodatkowe miejsca na ulepszenia. Istotne okazuje się też to, że nowe gadżety możemy dokupić lub wyprodukować. Druga z opcji wymaga jednak znalezienia odpowiednich, dość rzadko wypadających schematów.

Zacząłem nietypowo, bo od opisania systemu rozwoju, żeby pokazać pewien kierunek, jaki obrali producenci z Digital Extremes. Warframe bazuje na systemie, w którym w dłuższej perspektywie powtarza się te same misje, aby zdobyć rzadszy artefakt lub inne przedmioty. Grind modów, schematów, materiałów i poziomów doświadczenia, kojarzący się z Diablo czy tytułami MMO, jest tu obecny, chociaż staje się ważny dopiero po kilkunastu godzinach zabawy. Sądzę, że postawiono na niego z dwóch zasadniczych powodów. Po pierwsze, aby skonstruować jak najdłuższą grę przy ograniczonym budżecie. Druga kwestia to chęć pełnego wykorzystania systemu mikropłatności. Bez owijania w bawełnę powiem, że to najbardziej kontrowersyjny element tej produkcji.

Mikrotransakcje są i trochę przeszkadzają. - 2013-04-10
Mikrotransakcje są i trochę przeszkadzają.
Tekst przygotowany na podstawie wersji PC.
inne
Recenzja BioShock: The Collection – klasyki w nowych szatach

Recenzja BioShock: The Collection – klasyki w nowych szatach

BioShock: The Collection to dla jednych doskonała okazja, by zapoznać się z prawdziwymi arcydziełami sztuki rozrywkowej, dla innych zaś możliwość powrotu do jednych z najlepiej wykreowanych dystopii.  recenzja gry

Recenzja gry GTA V na PC - Los Santos piękne, jak nigdy przedtem

Recenzja gry GTA V na PC - Los Santos piękne, jak nigdy przedtem

Kiedy Grand Theft Auto V debiutowało niemal dwa lata temu, wielu okrzyknęło ją grą praktycznie idealną, ale konwersja na konsole obecnej generacji, pokazała że może być jeszcze lepiej, przynajmniej w kwestii graficznej.  recenzja gry

Recenzja gry Rise of the Tomb Raider na PC - świetna konwersja!

Recenzja gry Rise of the Tomb Raider na PC - świetna konwersja!

Kontynuacja przygód Lary Croft na Xboksie One wypadła znakomicie i udowodniła, że konsola Microsoftu ma w sobie dość mocy, by olśnić oprawą graficzną. Wersja pecetowa pokazuje jeszcze więcej, choć sama rozgrywka nie zmieniła się przecież ani na jotę.  recenzja gry

ocena vs oczekiwania

Gra Warframe w wersji PC pozytywnie zaskoczyła naszych czytelników – aktualna średnia ocena użytkowników jest wyższa niż oczekiwania przed premierą.

9.0

ocena czytelników

535 ocen czytelników

8.7

oczekiwania przed premierą

281 głosów czytelników

Warframe - screen - 2016-06-15 - 324268Warframe - screen - 2016-06-15 - 324267Warframe - screen - 2016-06-15 - 324266Warframe - screen - 2016-06-15 - 324265Warframe - screen - 2016-06-15 - 324264Warframe - screen - 2016-06-15 - 324263Warframe - screen - 2016-04-08 - 319088Warframe - screen - 2016-04-08 - 319087Warframe - screen - 2016-04-08 - 319086Warframe - screen - 2015-05-14 - 299613
Metin2

Metin2

Zagraj za Darmo!

Battlestar Galactica Online

Battlestar Galactica Online

Zagraj za Darmo!

Battlefield 1 PL + BONUS! - PC - 157,50 zł

kup w sklepie

PC 157,50 zł

Mafia III + DLC - PC - 157,90 zł

kup w sklepie

PC 157,90 zł

Shadow Warrior 2 Edycja Premium PL + BONUS! - PC - 99,90 zł

kup w sklepie

PC 99,90 zł

Komentarze Czytelników

Dodaj swój komentarz
Wszystkie komentarze
25.07.2014 10:31
Nolifer
85
The Highest

Gra jest cały czas rozwijana co bardzo mnie cieszy. Oferuje teraz o wiele więcej możliwości i można spokojnie ją traktować jako grę, przy której można usiąść na dłużej niż tylko na godzinną sesyjkę.

25.07.2014 10:38
odpowiedz
.:Jj:.
84
Grammatik Światła Miasta
8.5

system mikropłatności, który wymaga doszlifowania;
Jeśli chodzi o kwiatki typu kredyty za Plat i ich stosunek ilościowy to to ofc żarty.
Jako osoba mająca ~800 (na Steam niecałe ale grałem w wersję poza nim) h mogę spokojnie powiedzieć że jedynymi elementami które trzeba kupić bo nie ma sposobu na zdobycie to sloty na frame'y i bronie. No ale to F2P wiec standard.

A nawet to można przycisnąć i sprzedawać bronie których nie będziemy używać po wymaksowaniu mastery. Spokojnie na tą chwilę można mieć z primary np. tyllko Boltora Prime i Pentę. Choc ofc szkoda sprzedawać inne prime'y. Ja trzymam wszystko. Nawet MK-1.
Cieszy mnie że pojawiła się recenzja.

Nolifer=> grasz aktywnie? :)

21.01.2016 20:04
odpowiedz
FanBoyFrytek
15
Konsul
10

Moje ulubione MMO FPS :) z elementami rpg ^^
Nie wiem jak wyglądała ta gra kiedyś i nie chce mi sie lukać ale gram 2 lata i jest zajebista . Starczy zobaczyć ocenę graczy .

19.02.2016 17:59
odpowiedz
awszerszen
63
Arktus Szerszenikus
8.0

Gdybym oceniał te grę po pierwszym moim zetknięciu z nią na PC kilka lat temu dałbym 2 może 3. Obecnie jest to ocena na poziomie 9 ale daje 8 za koleje solarne a gram na PS i koleje... jest to coś czego brakuje.