Gothic [PC]

Pierwsza część znakomitej serii cRPG stworzonej przez niemieckie studio Piranha Bytes. Gracze wcielają się w rolę Bezimiennego, wysłannika boga Innosa i muszą stawić czoła siłom zła, którymi kieruje potężny demon.

wersja językowa:
pełna polska wersja

Gothic data premiery gry na PC:

15 marca 2001 ( światowa data premiery )

28 marca 2002 ( data wydania w Polsce )

15 marca 2001 ( premiera w USA )

gry podobne do Gothic:

Frontiers
Ultima IX: Ascension
Severance: Blade of Darkness

RPG akcji, TPP, fantasy

Gothic to pierwsza gra w dorobku firmy Piranha Bytes utworzonej w 1997 roku przez piątkę byłych pracowników studia Greenwood Entertainment. Prace nad nią rozpoczęły się jednak rok wcześniej. Projekt oparty został w całości na autorskich rozwiązaniach technologicznych, w tym silniku graficznym ZenGin.

Akcja gry przenosi graczy do fantastycznego Królestwa Myrtany, którym rządzi król Rhobar II. Wcielając się w postać Bezimienngo trafiają oni do kolonii karnej na wyspie Khorinis. Otacza ją magiczna, przenikalna jedynie z zewnątrz bariera, którą stworzyli arcymagowie. Niestety, w trakcie inkantacji wydarzyło się coś niespodziewanego. Zasięg zaklęcia okazał się większy niż przewidywano i bariera otoczyła cały obszar Górniczej Doliny, więżąc także magów.

Główny bohater to jeden ze skazańców strąconych do kolonii karnej. Wkrótce jednak okazuje się, że nie jest zwykłym więźniem, a wysłannikiem boga Innosa, który pokonać ma zło czające się we wnętrzu magicznej kopuły...

Fabuła Gothic, choć linearna, odznacza się rozmachem i dynamicznymi zwrotami akcji. Świat gry nie jest zbyt rozległy, ale obejmuje dosyć zróżnicowane lokacje jak Stary i Nowy Obóz, Obóz Sekty, Obóz Bandytów, kilka kopalń, a nawet wioskę orków. W trakcie swoich przygód Bezimienny może napotkać ponad 200 postaci niezależnych i dołączyć do kilkunastu gildii (np. Kopacze, Cienie, Szkodnicy, Strażnicy Świątynni, Najemnicy), z których każda kieruje się nieco innymi motywami działań. Na jego drodze staje także kilkadziesiąt rodzajów potworów - od chrząszczy i ścierwojadów, poprzez szkielety a na demonach skończywszy.

Jak przystało na tytuł łączący elementy gry akcji i cRPG, ważną rolę w Gothicu odgrywa walka. Arsenał broni, pancerzy i artefaktów (amulety i medaliony) jest spory, choć dostęp do niektórych przedmiotów bywa ściśle limitowany (można je tylko wykonać samemu lub zdobyć pokonując przeciwnika). Zależnie od upodobań gracza, Bezimienny może władać mieczami jedno i dwuręcznymi, toporami, maczugami, młotami, kuszami lub łukami.

W grze zastosowany został prosty system współczynników i umiejętności. Postać głównego bohatera opisana jest przez atrybuty: siły, zręczności oraz maksymalnego zdrowia i many. Po awansie na kolejny poziom doświadczenia Bezimienny otrzymuje 10 punktów, które gracz może przeznaczyć na podniesienie współczynników, bądź nauczenie się nowych umiejętności. Są to zarówno biegłości bojowe (władanie bronią jedno i dwuręczną) i magiczne, ale też użyteczne w codziennym życiu (np. otwieranie zamków, skradanie się, skórowanie zwierząt). Nauka i doskonalenie już posiadanych umiejętności możliwe są jedynie po znalezieniu odpowiedniego nauczyciela.

Gra wyróżnia się poziomem oprawy audio-wizualnej. Silnik graficzny ZenGin generuje obfitujący w detale, wysokiej jakości (jak na swoje czasy) obraz. Klimatu dodaje zmieniające się w cyklach dnia i nocy oświetlenie. Animacje postaci głównego bohatera, którego poczynania gracze obserwują z perspektywy trzeciej osoby, wyglądają płynnie i naturalnie.

Firma CD Projekt zadbała o pełną polską wersję językową gry. Bezimiennemu głosu użyczył Jacek Mikołajczak. W pozostałych rolach wystąpili: Tomasz Marzecki, Adam Bauman, Piotr Bąk, Paweł Iwanicki, Paweł Szczesny, Przemysław Nikiel, Jarosław Domin, Agata Gawrońska-Bauman, Jacek Kopczyński, Łukasz Nowicki, Marek Obertyn, Andrzej Tomecki, Robert Tondera, Janusz Wituch, Mirosław Zbrojewicz i Jacek Sołtysiak.

Tryb gry: single player   Nośnik: 2 CD  
Ocena gry 8.2 / 10 na podstawie 20750 ocen czytelników.  

wymagania sprzętowe:

Pentium II 350MHz, 64MB RAM, akcelerator 3D

Gothic - recenzja gry

Gothic - recenzja gry (PC)

"Można uznać, że Gothic jest niezwykle udanym debiutem panów z Piranha Byte. Przemyślana fabułą i skomplikowane reguły rządzące tym światem tworzą zamkniętą całość, do której ciężko byłoby się przyczepić. Wykreowany świat nie jest co prawda zbyt wielki: zaledwie trzy centra cywilizacji, kilka podziemnych labiryntów, a wszystko w odległości przysłowiowego rzutu kamieniem. Czujemy się jak na mapie o pomniejszonej skali, gdzie wszystkie odległości uległy radykalnemu skróceniu. Spowodowało to jeszcze jeden niekoniecznie zamierzony efekt. Większość postaci NPC rozmieszczonych zostało gęsto na niewielkiej powierzchni, więc co krok spotykamy nowych mieszkańców pragnących po prostu porozmawiać czy też zlecających nam koleje zadania. Jest to z początku strasznie męczące, gdyż pierwsze kilka godzin gry trzeba poświęcić prawie wyłącznie na niekończące się rozmowy. Na dodatek te same dialogi można powtarzać w nieskończoność, co przyprawia niekiedy o ból głowy. Najgorzej poradzono sobie z nieistotnymi postaciami NPC (takimi bez imienia), którzy do znudzenia powtarzali te same kwestie, aż w końcu przestałem z nimi rozmawiać."  więcej

Gramy w Gothic - powrót do klasyki RPG!

Gramy w Gothic - powrót do klasyki RPG! [22:59]

Archaiczna i toporna, a jednak gra ponadczasowa! Sięgamy z pomocą UV-a do gry która rozpoczęła całą sagę kultowych gier RPG. Mimo kilkunastu lat na karku, dzieło Piranha Bytes trzyma się dobrze i nadal jest wstanie niemiłosiernie wciągnąć. Udana polska wersja językowa, otwarty świat, wysoki poziom trudności - oto Gothic.

komentarze czytelników (1004)


9.0

Szymon_1904  2014-08-26 - 12:41

Nasz dobry, stary Gothic. Już tyle lat ma, a nadal jest hitem, ale nie takim jak kiedyś. Grafika jak na tamte lata dobra, fabuła też, łezka w oku się kręci wspominając, jak to z emocjami szło się do starego obozu. Naprawdę dobra gra, polecam.

SerwusX  2014-08-27 - 18:32

Większość twórców gier RPG powinna się uczyć, jak należy zrobić bogaty, otwarty i przede wszystkim wiarygodny świat. A nie tylko kopiuj-wklej i wielkie, puste lokacje oraz szczątkowa fabuła. Szkoda, że w najnowszych produkcjach nawet twórcy Gothica o tym zapomnieli. :(

5.5

P4triqo  2014-09-01 - 22:12

@Merqury, podzielam Twoje zdanie. Kiedyś się nią zachwycałem, ale gdy nadrobiłem zaległości w postaci Morrowind, Baldur's Gate, i najważniejsze - Planescape: Torment... to Gothic wypada niestety przeciętnie.

10

Kasaj  2014-09-05 - 18:31

Najlepszy RPG wszechrzeczasów nie licząc rizena i skyrima polecam ta grę przejść od 1 az do 4

daro7557  2014-09-07 - 22:23

Gra kultowa. Przechodzę ją kilka razy w roku. Mimo widocznych niedoróbek, braków i bugów grę można ukończyć. Naprawdę człowiek się cieszy grając w tę grę, bo czuje się jak w prawdziwym świecie. Za każdym razem gdy przechodzę ją od początku odkrywam coś nowego, czasami buga z dialogami a czasami ukryty napój. Seria Gothic(pomijając Arcanię i Updaek Setariff) to najlepsza seria gier cRPG. Pierwsza część Risena też jest fajna, tylko zdecydowanie za krótka i nie ma dubbingu. Polecam

9.5

Mopet  2014-09-10 - 21:51

Gra jest toporna, zbugowana, system walki jest mega drewniany...ale cóż z tego? Gra pomimo swoich niezaprzeczalnych wad urzeka mnie do dzisiaj. Co rok regularnie wracam do dwóch pierwszych części serii i co roku bawię się wyśmienicie mimo iż obie gry znam na pamięć. Świetny klimat, świetny świat, charakterystyczne i charakterne postacie, interakcja, ach... jedne z najważniejszych dla mnie gier,gry w których zatracam się zupełnie, gry przez pryzmat których, oceniam dzisiaj inne tytuły, absolutne legendy i klasyki. Szkoda że losy tej serii potoczyły się tak jak się potoczyły i pewnie nie doczekamy się już nigdy kolejnego, solidnego Gothica.

P4triqo  2014-09-30 - 20:57

Bo ma średnią fabułę... nie jest ani epicka czy oszałamiająca, ani też do dupy. Średnia.

9.0

HyperGames  2014-10-03 - 18:25

Ogólnie gothic 1 Zasługuje jak dla mnie Na ocenę 9.0|10

Gumb3k  2014-10-03 - 23:25

Moim zdaniem gra przełomowa w dziedzinie RPG-ów, poza oczywiście takimi tytułami jak Baldur's Gate czy Morrowind (które jednak w moim wypadku grają rolę drugoplanową). Świetny klimat, sporo questów, system umiejętności, nauki itp., oczywiście fabuła, "rzeczywisty" świat, który odgrywa bardzo ważną rolę; wielkość świata, który pomimo swej skali nie jest ogromny, ale nasze wrażenie jest zupełnie inne podczas eksplorowania więziennej "krainy"; na duży + moim zdaniem zasługuje dubbing, według mnie wspaniale oddający klimat mrocznej rozgrywki osadzonej w negatywnie nastawionej do nas Kolonii :) Istnieje sporo błędów, ale czymże są one pośród tylu godzin wspaniałej rozgrywki ;) Nie ma gier idealnych dlatego też jak dla mnie 9,5, gorąco polecam każdemu z fanów RPG-ów :P

9.5

Gumb3k  2014-10-04 - 11:00

Gorące 9,5 :P

10

przemwoj  2014-10-11 - 00:38

Według mnie najlepszy RPG osadzony w średniowiecznym świecie fantasy jaki powstał. Skyrim ze swoją grafiką i latami przewagi mu nie dorównuje. Świetna fabuła, genialny klimat i coś czego mi w dzisiejszych grach tego typu najbardziej brakuje czyli rozwinięty system czarów i możliwość grania magiem bez używania miecza.

sebogothic  2014-10-13 - 13:27

@P4triqo - W Morrowinda grałem niedługo później niż w Gothica, czyli jakieś 10 lat temu. Ok, złożoność, ogrom świata, praktycznie nieograniczone możliwości z początku powalały, ale później zaczyna się dostrzegać, że świat jest pustawy, NPCe stoją w miastach niczym słupy soli i jedyne co robią to chodzą pięć kroków w te i wewte. Traci trochę na tym klimat, choć nadal uważam, że Morrowind to bardzo dobra gra. Spędziłem w niej, łącznie z dodatkami setki godzin, ale nadal dużo bardziej cenię Gothica. Do tej gry chce się wracać cały czas dla klimatu Górniczej Doliny, bo tam świat żyje. Kilka razy próbowałem powrócić do Morrowinda, ale nigdy to się nie udawało. Dawny klimat tej gry gdzieś prysł, pewnie za kilka lat gdy przynajmniej parę zaległych tytułów nadrobię, spróbuję powrócić. Co do Planescape'a to nie porównywałbym tej gry do Gothica i jakiegokolwiek erpega, gdyż jest to tytuł jedyny w swoim rodzaju. Gameplayowo jakoś rewelacyjnie nie wypada, ale za to fabuła porusza wątki filozoficzno-egzystencjalne, co nawet najciekawszą fabułę fantasy pozostawia daleko w tyle. A taką fabułę Gothic posiadał. To nie jest tradycyjne fantasy w stylu: "uratuj cały świat". Na początku zresztą nie wi ...

10

szymon_majewski  2014-10-13 - 13:30

DOBIJAMY DO TYSIONCA ! DAJE JEDENASTKE !

10

messias  2014-10-13 - 14:48

10 i ode mnie ! Zdecydowanie najlepsze rpg w jakie gralem.

9.5

MasterOfSecrets  2014-10-14 - 14:05

Jak dla mnie, prawdopodobnie najlepszy RPG, jakie w ogóle powstało. Świetny dubbing, muzyka, grafika niezła jak na tamte czasy, charakterystyczne teksty mówią same za siebie. Zresztą Gothic (jeśli się nie mylę) stał się wśród społeczności polskich graczy grą kultową. Mnie zastanawia tylko jedno - jakim cudem Xardas w drugiej części nas wyciągnął z tej świątyni Śniącego, skoro on sam przed naszą walką z "awatarem Beliara" (Śniący to najsilniejszy i "najwyższy rangą" demon Beliara) zemdlał?

Szaku  2014-10-14 - 14:28

Tysiąc :D. Najlepszy cRPG moim zdaniem ze względu na oddanie klimatu i przedstawienie tego co w tych grach jest najlepsze, czyli od zera do bohatera.

guziut  2014-10-18 - 09:57

Jedna z najlepszych gier w jaką grałem.Dobry klimat ,fajna fabuła,muza,dialogi,postacie.Ogólnie mocne 9.0/10.

10

tadan  2014-10-21 - 12:01

ZAJEBISTEEEEEEEEEEEEEEE

10

Arczanderek  2014-10-21 - 19:27

Stary dobry gothic ;)

Andromedanin  2014-10-22 - 18:42

Dla mnie najlepszy...