Gothic [PC]

Pierwsza część znakomitej serii cRPG stworzonej przez niemieckie studio Piranha Bytes. Gracze wcielają się w rolę Bezimiennego, wysłannika boga Innosa i muszą stawić czoła siłom zła, którymi kieruje potężny demon.

wersja językowa:
pełna polska wersja

Gothic data premiery gry na PC:

15 marca 2001 ( światowa data premiery )

28 marca 2002 ( data wydania w Polsce )

15 marca 2001 ( premiera w USA )

gry podobne do Gothic:

Frontiers
Ultima IX: Ascension
Severance: Blade of Darkness

RPG akcji, TPP, fantasy

Gothic to pierwsza gra w dorobku firmy Piranha Bytes utworzonej w 1997 roku przez piątkę byłych pracowników studia Greenwood Entertainment. Prace nad nią rozpoczęły się jednak rok wcześniej. Projekt oparty został w całości na autorskich rozwiązaniach technologicznych, w tym silniku graficznym ZenGin.

Akcja gry przenosi graczy do fantastycznego Królestwa Myrtany, którym rządzi król Rhobar II. Wcielając się w postać Bezimienngo trafiają oni do kolonii karnej na wyspie Khorinis. Otacza ją magiczna, przenikalna jedynie z zewnątrz bariera, którą stworzyli arcymagowie. Niestety, w trakcie inkantacji wydarzyło się coś niespodziewanego. Zasięg zaklęcia okazał się większy niż przewidywano i bariera otoczyła cały obszar Górniczej Doliny, więżąc także magów.

Główny bohater to jeden ze skazańców strąconych do kolonii karnej. Wkrótce jednak okazuje się, że nie jest zwykłym więźniem, a wysłannikiem boga Innosa, który pokonać ma zło czające się we wnętrzu magicznej kopuły...

Fabuła Gothic, choć linearna, odznacza się rozmachem i dynamicznymi zwrotami akcji. Świat gry nie jest zbyt rozległy, ale obejmuje dosyć zróżnicowane lokacje jak Stary i Nowy Obóz, Obóz Sekty, Obóz Bandytów, kilka kopalń, a nawet wioskę orków. W trakcie swoich przygód Bezimienny może napotkać ponad 200 postaci niezależnych i dołączyć do kilkunastu gildii (np. Kopacze, Cienie, Szkodnicy, Strażnicy Świątynni, Najemnicy), z których każda kieruje się nieco innymi motywami działań. Na jego drodze staje także kilkadziesiąt rodzajów potworów - od chrząszczy i ścierwojadów, poprzez szkielety a na demonach skończywszy.

Jak przystało na tytuł łączący elementy gry akcji i cRPG, ważną rolę w Gothicu odgrywa walka. Arsenał broni, pancerzy i artefaktów (amulety i medaliony) jest spory, choć dostęp do niektórych przedmiotów bywa ściśle limitowany (można je tylko wykonać samemu lub zdobyć pokonując przeciwnika). Zależnie od upodobań gracza, Bezimienny może władać mieczami jedno i dwuręcznymi, toporami, maczugami, młotami, kuszami lub łukami.

W grze zastosowany został prosty system współczynników i umiejętności. Postać głównego bohatera opisana jest przez atrybuty: siły, zręczności oraz maksymalnego zdrowia i many. Po awansie na kolejny poziom doświadczenia Bezimienny otrzymuje 10 punktów, które gracz może przeznaczyć na podniesienie współczynników, bądź nauczenie się nowych umiejętności. Są to zarówno biegłości bojowe (władanie bronią jedno i dwuręczną) i magiczne, ale też użyteczne w codziennym życiu (np. otwieranie zamków, skradanie się, skórowanie zwierząt). Nauka i doskonalenie już posiadanych umiejętności możliwe są jedynie po znalezieniu odpowiedniego nauczyciela.

Gra wyróżnia się poziomem oprawy audio-wizualnej. Silnik graficzny ZenGin generuje obfitujący w detale, wysokiej jakości (jak na swoje czasy) obraz. Klimatu dodaje zmieniające się w cyklach dnia i nocy oświetlenie. Animacje postaci głównego bohatera, którego poczynania gracze obserwują z perspektywy trzeciej osoby, wyglądają płynnie i naturalnie.

Firma CD Projekt zadbała o pełną polską wersję językową gry. Bezimiennemu głosu użyczył Jacek Mikołajczak. W pozostałych rolach wystąpili: Tomasz Marzecki, Adam Bauman, Piotr Bąk, Paweł Iwanicki, Paweł Szczesny, Przemysław Nikiel, Jarosław Domin, Agata Gawrońska-Bauman, Jacek Kopczyński, Łukasz Nowicki, Marek Obertyn, Andrzej Tomecki, Robert Tondera, Janusz Wituch, Mirosław Zbrojewicz i Jacek Sołtysiak.

Tryb gry: single player   Nośnik: 2 CD  
Ocena gry 8.2 / 10 na podstawie 20851 ocen czytelników.  

wymagania sprzętowe

Rekomendowane: Pentium II 350MHz, 64MB RAM, akcelerator 3D

Gothic - recenzja gry

Gothic - recenzja gry (PC)

"Można uznać, że Gothic jest niezwykle udanym debiutem panów z Piranha Byte. Przemyślana fabułą i skomplikowane reguły rządzące tym światem tworzą zamkniętą całość, do której ciężko byłoby się przyczepić. Wykreowany świat nie jest co prawda zbyt wielki: zaledwie trzy centra cywilizacji, kilka podziemnych labiryntów, a wszystko w odległości przysłowiowego rzutu kamieniem. Czujemy się jak na mapie o pomniejszonej skali, gdzie wszystkie odległości uległy radykalnemu skróceniu. Spowodowało to jeszcze jeden niekoniecznie zamierzony efekt. Większość postaci NPC rozmieszczonych zostało gęsto na niewielkiej powierzchni, więc co krok spotykamy nowych mieszkańców pragnących po prostu porozmawiać czy też zlecających nam koleje zadania. Jest to z początku strasznie męczące, gdyż pierwsze kilka godzin gry trzeba poświęcić prawie wyłącznie na niekończące się rozmowy. Na dodatek te same dialogi można powtarzać w nieskończoność, co przyprawia niekiedy o ból głowy. Najgorzej poradzono sobie z nieistotnymi postaciami NPC (takimi bez imienia), którzy do znudzenia powtarzali te same kwestie, aż w końcu przestałem z nimi rozmawiać."  więcej

Gramy w Gothic - powrót do klasyki RPG!

Gramy w Gothic - powrót do klasyki RPG! [22:59]

Archaiczna i toporna, a jednak gra ponadczasowa! Sięgamy z pomocą UV-a do gry która rozpoczęła całą sagę kultowych gier RPG. Mimo kilkunastu lat na karku, dzieło Piranha Bytes trzyma się dobrze i nadal jest wstanie niemiłosiernie wciągnąć. Udana polska wersja językowa, otwarty świat, wysoki poziom trudności - oto Gothic.

komentarze czytelników (1016)


10

szymon_majewski  2014-10-13 - 13:30

DOBIJAMY DO TYSIONCA ! DAJE JEDENASTKE !

10

messias  2014-10-13 - 14:48

10 i ode mnie ! Zdecydowanie najlepsze rpg w jakie gralem.

9.5

MasterOfSecrets  2014-10-14 - 14:05

Jak dla mnie, prawdopodobnie najlepszy RPG, jakie w ogóle powstało. Świetny dubbing, muzyka, grafika niezła jak na tamte czasy, charakterystyczne teksty mówią same za siebie. Zresztą Gothic (jeśli się nie mylę) stał się wśród społeczności polskich graczy grą kultową. Mnie zastanawia tylko jedno - jakim cudem Xardas w drugiej części nas wyciągnął z tej świątyni Śniącego, skoro on sam przed naszą walką z "awatarem Beliara" (Śniący to najsilniejszy i "najwyższy rangą" demon Beliara) zemdlał?

Szaku  2014-10-14 - 14:28

Tysiąc :D. Najlepszy cRPG moim zdaniem ze względu na oddanie klimatu i przedstawienie tego co w tych grach jest najlepsze, czyli od zera do bohatera.

guziut  2014-10-18 - 09:57

Jedna z najlepszych gier w jaką grałem.Dobry klimat ,fajna fabuła,muza,dialogi,postacie.Ogólnie mocne 9.0/10.

10

tadan  2014-10-21 - 12:01

ZAJEBISTEEEEEEEEEEEEEEE

10

Arczanderek  2014-10-21 - 19:27

Stary dobry gothic ;)

Andromedanin  2014-10-22 - 18:42

Dla mnie najlepszy...

Sieper  2014-10-25 - 11:37

Gothic to gra która nigdy się nie znudzi, można powracać do niej i zawsze będzie na was czekała jakaś niespodzianka. Polecam dla tych którzy szukają dobrego, klasycznego RPG.

boy3  2014-11-02 - 16:26

@991 ,,Bo ma średnią fabułę... nie jest ani epicka czy oszałamiająca, ani też do dupy. Średnia.'' I nie wiadomo czy się śmiać, czy płakać

Cohle  2014-11-05 - 10:19

@boy3 - możesz się śmiało popłakać, nad tym śmiesznym Gothiciem nic innego nie da się zrobić.

onciq  2014-11-05 - 10:19

Gra legenda :)

boy3  2014-11-06 - 19:55

Cohle troll czy debil?

10

Nixerek  2014-11-10 - 13:51

Dziesięć, za wszystko. Klimat jest, Fabuła jest, no wszystko jest! 10!

Novalogic  2014-11-15 - 17:36

To trochę przykre jak dzieciaki w dzisiejszych czasach nie potrafią docenić tej legendarnej gry :) Osobiście wolę przejść po raz n-ty Gothica niż siedzieć nad większością nowych tytułów.

ShockWave20  2014-11-16 - 11:32

@boy3 Ty to moze wymien gre z lepsza fabułą niz gothic oprocz wiedzmina do ktorego nie mam zastrzezen to chociaz sie posmiejemy i co najwazniejsze gre w ktora grales a nie oceniasz zapewne po filmiku z yt albo 15 minutach gry ^^

boy3  2014-11-16 - 18:59

@UP Debilu, ja grałem we wszystkie części gothica, i uważam gothica za jedną z najlepszych gier rpg/ akcji. F.A.C.E.P.A.L.M

DSGreatGreyWolf  2014-11-18 - 19:13

Moja ocena to 8,5:) Pozdrawiam!

Dark_X_Angel  2014-11-19 - 14:53

Moim zdaniem to jeden z lepszych RPG w jakie grałem.

Cohle  2014-11-25 - 18:53

@boy3 - Nie lubię Gothica, to od razu debil? W takim razie zastanów się, czy mnie powinieneś tak nazwać, czy siebie. @Novalogic - Nie, nie potrafię docenić Gothica, ale Cię zaskoczę - tak jak Ty, również nie ślęczę nad większością nowych tytułów, bo wolę zagrać w Baldur's Gate, czy Planescape: Torment. @ShockWave20, to nie było do mnie, ale śmiało mogę podać tytuł gry z lepszą fabułą: wyżej wspomniany Torment. Tam występuje prawdziwy i pierwszy "Bezimienny". Tej gry pod względem fabularnym nic nie przebije. Na pewno nie Gothic, który ustępuje wielu, wielu grom, jeśli mówimy o fabule.