Gothic [PC]

Pierwsza część znakomitej serii cRPG stworzonej przez niemieckie studio Piranha Bytes. Gracze wcielają się w rolę Bezimiennego, wysłannika boga Innosa i muszą stawić czoła siłom zła, którymi kieruje potężny demon.

wersja językowa:
pełna polska wersja

Gothic data premiery gry na PC:

15 marca 2001 ( światowa data premiery )

28 marca 2002 ( data wydania w Polsce )

15 marca 2001 ( premiera w USA )

gry podobne do Gothic:

Frontiers
The Elder Scrolls Adventures: Redguard
Severance: Blade of Darkness

RPG akcji, TPP, fantasy

Gothic to pierwsza gra w dorobku firmy Piranha Bytes utworzonej w 1997 roku przez piątkę byłych pracowników studia Greenwood Entertainment. Prace nad nią rozpoczęły się jednak rok wcześniej. Projekt oparty został w całości na autorskich rozwiązaniach technologicznych, w tym silniku graficznym ZenGin.

Akcja gry przenosi graczy do fantastycznego Królestwa Myrtany, którym rządzi król Rhobar II. Wcielając się w postać Bezimienngo trafiają oni do kolonii karnej na wyspie Khorinis. Otacza ją magiczna, przenikalna jedynie z zewnątrz bariera, którą stworzyli arcymagowie. Niestety, w trakcie inkantacji wydarzyło się coś niespodziewanego. Zasięg zaklęcia okazał się większy niż przewidywano i bariera otoczyła cały obszar Górniczej Doliny, więżąc także magów.

Główny bohater to jeden ze skazańców strąconych do kolonii karnej. Wkrótce jednak okazuje się, że nie jest zwykłym więźniem, a wysłannikiem boga Innosa, który pokonać ma zło czające się we wnętrzu magicznej kopuły...

Fabuła Gothic, choć linearna, odznacza się rozmachem i dynamicznymi zwrotami akcji. Świat gry nie jest zbyt rozległy, ale obejmuje dosyć zróżnicowane lokacje jak Stary i Nowy Obóz, Obóz Sekty, Obóz Bandytów, kilka kopalń, a nawet wioskę orków. W trakcie swoich przygód Bezimienny może napotkać ponad 200 postaci niezależnych i dołączyć do kilkunastu gildii (np. Kopacze, Cienie, Szkodnicy, Strażnicy Świątynni, Najemnicy), z których każda kieruje się nieco innymi motywami działań. Na jego drodze staje także kilkadziesiąt rodzajów potworów - od chrząszczy i ścierwojadów, poprzez szkielety a na demonach skończywszy.

Jak przystało na tytuł łączący elementy gry akcji i cRPG, ważną rolę w Gothicu odgrywa walka. Arsenał broni, pancerzy i artefaktów (amulety i medaliony) jest spory, choć dostęp do niektórych przedmiotów bywa ściśle limitowany (można je tylko wykonać samemu lub zdobyć pokonując przeciwnika). Zależnie od upodobań gracza, Bezimienny może władać mieczami jedno i dwuręcznymi, toporami, maczugami, młotami, kuszami lub łukami.

W grze zastosowany został prosty system współczynników i umiejętności. Postać głównego bohatera opisana jest przez atrybuty: siły, zręczności oraz maksymalnego zdrowia i many. Po awansie na kolejny poziom doświadczenia Bezimienny otrzymuje 10 punktów, które gracz może przeznaczyć na podniesienie współczynników, bądź nauczenie się nowych umiejętności. Są to zarówno biegłości bojowe (władanie bronią jedno i dwuręczną) i magiczne, ale też użyteczne w codziennym życiu (np. otwieranie zamków, skradanie się, skórowanie zwierząt). Nauka i doskonalenie już posiadanych umiejętności możliwe są jedynie po znalezieniu odpowiedniego nauczyciela.

Gra wyróżnia się poziomem oprawy audio-wizualnej. Silnik graficzny ZenGin generuje obfitujący w detale, wysokiej jakości (jak na swoje czasy) obraz. Klimatu dodaje zmieniające się w cyklach dnia i nocy oświetlenie. Animacje postaci głównego bohatera, którego poczynania gracze obserwują z perspektywy trzeciej osoby, wyglądają płynnie i naturalnie.

Firma CD Projekt zadbała o pełną polską wersję językową gry. Bezimiennemu głosu użyczył Jacek Mikołajczak. W pozostałych rolach wystąpili: Tomasz Marzecki, Adam Bauman, Piotr Bąk, Paweł Iwanicki, Paweł Szczesny, Przemysław Nikiel, Jarosław Domin, Agata Gawrońska-Bauman, Jacek Kopczyński, Łukasz Nowicki, Marek Obertyn, Andrzej Tomecki, Robert Tondera, Janusz Wituch, Mirosław Zbrojewicz i Jacek Sołtysiak.

Tryb gry: single player   Nośnik: 2 CD  
Ocena gry 8.2 / 10 na podstawie 20181 ocen czytelników.  

wymagania sprzętowe:

Pentium II 350MHz, 64MB RAM, akcelerator 3D

Gothic - recenzja gry

Gothic - recenzja gry (PC)

"Można uznać, że Gothic jest niezwykle udanym debiutem panów z Piranha Byte. Przemyślana fabułą i skomplikowane reguły rządzące tym światem tworzą zamkniętą całość, do której ciężko byłoby się przyczepić. Wykreowany świat nie jest co prawda zbyt wielki: zaledwie trzy centra cywilizacji, kilka podziemnych labiryntów, a wszystko w odległości przysłowiowego rzutu kamieniem. Czujemy się jak na mapie o pomniejszonej skali, gdzie wszystkie odległości uległy radykalnemu skróceniu. Spowodowało to jeszcze jeden niekoniecznie zamierzony efekt. Większość postaci NPC rozmieszczonych zostało gęsto na niewielkiej powierzchni, więc co krok spotykamy nowych mieszkańców pragnących po prostu porozmawiać czy też zlecających nam koleje zadania. Jest to z początku strasznie męczące, gdyż pierwsze kilka godzin gry trzeba poświęcić prawie wyłącznie na niekończące się rozmowy. Na dodatek te same dialogi można powtarzać w nieskończoność, co przyprawia niekiedy o ból głowy. Najgorzej poradzono sobie z nieistotnymi postaciami NPC (takimi bez imienia), którzy do znudzenia powtarzali te same kwestie, aż w końcu przestałem z nimi rozmawiać."  więcej

Gramy w Gothic - powrót do klasyki RPG!

Gramy w Gothic - powrót do klasyki RPG! [22:59]

Archaiczna i toporna, a jednak gra ponadczasowa! Sięgamy z pomocą UV-a do gry która rozpoczęła całą sagę kultowych gier RPG. Mimo kilkunastu lat na karku, dzieło Piranha Bytes trzyma się dobrze i nadal jest wstanie niemiłosiernie wciągnąć. Udana polska wersja językowa, otwarty świat, wysoki poziom trudności - oto Gothic.

komentarze czytelników (955)


dawidos0601  2014-01-16 - 16:03

Jest to najlepsza jak i zarazem najłatwiejsza część serii (nie uznaje zmierzchu bogów i arcania). Gram w tą grę do dziś.

9.5

Humalien  2014-01-21 - 12:05

Mnie trochę boli tylko schemat Gothica który Ciągnie się od 1 części: 1) Stary Obóz, Strażnicy Khorinis, Buntownicy. 2) Nowy Obóz, Najemnicy Onara, Najemnicy Orków 3) I tak zostaniesz magiem... w 1,2 czy 3 części... 4) Mimo wszystko ja zawsze na zgreda walczyłem tylko orężem :D Mimo rangi czy klasy... :P Po za tym Fabuła miodzio... ale Misje w 3 trochę nudnawe... idź tam zabij tego i zabierz od niego tamto... No i co się stało z Walką Dużym orężem... dlaczego nie trzyma Miecza tak jak w 1 toż to tam było widać moc takiego miecza... Ale mimo wszystko raz na 2 lata odpalam całą trylogie i przechodzę na 10siatki różnych sposobów... Mało która gra tak wciąga Mnie... Nie dałem rady tylko przejść DLC do 3jki ze względu na bugi w misjach... nie mogłem ukończyć gry zawsze gdzieś albo misja nie zaklepała się albo skrypt nie odpalił i wszystko w piach idzie ;/ a szkoda... :(

Fallout545  2014-01-27 - 17:10

Moja pierwsza gra w którą grałem na moim komputerze :D

9.5

diaboł  2014-01-27 - 17:38

Przydałby się mod graficzny bo gra się zestarzała ostro :) Kiedyś się w to grało ostro, genialna gra.

Fallout545  2014-01-28 - 01:02

@diablo albo mod który łączy wszystkie lokację z wszystkich części gry :)

9.0

Kamil532  2014-01-28 - 19:35

Żadna inna gra nie ma tak wspaniałego klimatu jak pierwsze dwie części Gothica i mimo kilku wad gra zasługuje na wysoką ocenę

9.5

WoJoRGW  2014-01-29 - 10:45

a ja nie chciałem w to grać jak byłem mały... wszyscy moi koledzy o tym gadali a ja nie wiedziałem o co chodzi - teraz już wiem co straciłem :P

kiddo18  2014-01-29 - 17:20

Gothic 1 i 2 miażdy. Zjada wszystkie inne gry na śniadanie. 3 jest słabsza... dłuży się, miejscami nie wiadomo o co chodzi i trzeba za dużo biegać.

sebogothic  2014-02-09 - 10:20

@WoJoRGW - Najważniejsze, że nadrobiłeś, bo Gothic wielki jest ;P

10

ZioRPg  2014-02-09 - 12:05

Super gra 10/10 fabuła świat

sebogothic  2014-02-12 - 11:11

WTF?! Co to ma być? Kiedy wchodzę na stronę Gry z Serii w karcie gry widzę coś takiego: Seria Arcania: A Gothic Tale A wystarczyło napisać seria Gothic, tym bardziej, że twórcy nie uznają gier z serii, których nie stworzyli.

soap12318  2014-02-13 - 20:50

A kogo to obchodzi XDD

10

SilentShy  2014-02-16 - 14:47

Przed chwilą skończyłem Gothic'a... To była wspaniała historia, która porwała mnie na 28 godzin. W Gothic'u można poczuć co to KLIMAT/FABUŁA/GRYWALNOŚĆ które są na bardzo wysokim poziomie. Grafika to nie wszystko! Nie zamierzam kończyć z Gothic'em, a nawet nie chcę! Tyle Modów istnieje do tej wspaniałej gry, że sam nie wiem kiedy zacznę grać w dwójkę. Moja ocena to 10/10 Klimat...Fabuła...Grywalność...

ArcyGracz  2014-03-02 - 23:06

Super gra ! Grałem w nią długo...Nawet pare razy :D Wszystko rozwinięte i bez modów ani kodów... Jak mi się nudzi to odpalam komputer i chodze po świecie... Istnieje mało takich gier. Istnieją za 200 zł typu Gta V ale ja wole powrócić to starych gier pikselowych i typu gothic... Fabuła 10/10,Grafika 10/10, Pozdrawiam ArcyGracz.

Aranir  2014-03-04 - 22:10

@theBAGUL - Gothic też był moim pierwszym RPG, więc każdą grę porównywałem do niego. Pierwszy grał mój ojciec, siedział wieczorami do 23:00 (a komputer mieliśmy dopiero od roku). Zdziwiło mnie czemu na pocątku gry miecz trzymało się w dwóch rękach. Najlepsza gra w moim życiu.

SheerGhar20  2014-03-17 - 22:19

Moje pierwsza gra .. Ehh to były czasy

drenz  2014-03-21 - 19:16

Moja gra życia. Nie jest to najlepszy RPG, ale jest to po prostu najwspanialsza przygoda, jaką przeżyłem w grze video. Klimat, który się wręcz wylewa - podkreśla go zresztą doskonały soundtrack. Dialogi, dubbing, historia - wymieniać można wszystko. Jedynie na początku miałem problemy ze sterowaniem, ale później już nawet nie zwracałem na to uwagi - świat tak wciągnął i pochłonął bez reszty niczym czarna dziura ;). Zresztą nadal można wsiąknąć. Ilekroć słyszę muzykę z tj gry lub gdzieś na jakiejś stronie widzę cokolwiek związanego z ta grą od razu chce się kolejny raz instalować to arcydzieło Piranii.

XBlasterPro  2014-03-23 - 22:03

Eh, piękne czasy i piękna gierka:) Teraz niestety już takich gier nie robią i chyba już nigdy takiego klimatu w grach RPG nie będzie:( Szkoda i to wielka:( Prawda jest taka że kiedyś to robili gry porządnie z myślą o graczach i o dobrej zabawie. Teraz niestety robią wszystko na "odpierdol" i w dodatku dla kasy byle tylko wydać jakiś tytuł i wypuścić go na rynek gier a jakie to ma efekty? A takie że dzieci z podstawówki w dzisiejszych czasach jarają się zajebistą grafiką gier typu najnowsze Call of Duty a tak naprawdę nie mają pojęcia czym jest porządna, klimatyczna gra. Pokaż w dzisiejszych czasach dzieciakom z podstawówki starego, dobrego Gothica I albo II to od razu z tekstem wyjadą że grafika do dupy a tak naprawdę nie znają się na dobrych tytułach (tak wiem powtarzam się). W każdym razie dla mnie Gothic I i II oraz II z dodatkiem "Noc Kruka" to świetne gry, bardzo klimatyczne do których dzisiejsze RPG w ogóle nie dorównuje. Pozdrawiam fanów Gothica.

10

Po prostu Gram  2014-04-08 - 23:15

Piekna gra! Polecam całą serię!!! I love Gothic!

zylka1818  2014-04-12 - 08:58

Ej mam problem, bo poszedłem go Gomeza pogadać z nim aby zostać cieniem ale przypadkowo nacisnąłem zły tekst no i zaczął mnie bić i teraz ciągle mnie bije co mam zrobić aby przestał i żebym znowu mógł z nim pogadać ?