Gothic [PC]

Pierwsza część znakomitej serii cRPG stworzonej przez niemieckie studio Piranha Bytes. Gracze wcielają się w rolę Bezimiennego, wysłannika boga Innosa i muszą stawić czoła siłom zła, którymi kieruje potężny demon.

wersja językowa:
pełna polska wersja

Gothic data premiery gry na PC:

15 marca 2001 ( światowa data premiery )

28 marca 2002 ( data wydania w Polsce )

15 marca 2001 ( premiera w USA )

gry podobne do Gothic:

Frontiers
Ultima IX: Ascension
Severance: Blade of Darkness

RPG akcji, TPP, fantasy

Gothic to pierwsza gra w dorobku firmy Piranha Bytes utworzonej w 1997 roku przez piątkę byłych pracowników studia Greenwood Entertainment. Prace nad nią rozpoczęły się jednak rok wcześniej. Projekt oparty został w całości na autorskich rozwiązaniach technologicznych, w tym silniku graficznym ZenGin.

Akcja gry przenosi graczy do fantastycznego Królestwa Myrtany, którym rządzi król Rhobar II. Wcielając się w postać Bezimienngo trafiają oni do kolonii karnej na wyspie Khorinis. Otacza ją magiczna, przenikalna jedynie z zewnątrz bariera, którą stworzyli arcymagowie. Niestety, w trakcie inkantacji wydarzyło się coś niespodziewanego. Zasięg zaklęcia okazał się większy niż przewidywano i bariera otoczyła cały obszar Górniczej Doliny, więżąc także magów.

Główny bohater to jeden ze skazańców strąconych do kolonii karnej. Wkrótce jednak okazuje się, że nie jest zwykłym więźniem, a wysłannikiem boga Innosa, który pokonać ma zło czające się we wnętrzu magicznej kopuły...

Fabuła Gothic, choć linearna, odznacza się rozmachem i dynamicznymi zwrotami akcji. Świat gry nie jest zbyt rozległy, ale obejmuje dosyć zróżnicowane lokacje jak Stary i Nowy Obóz, Obóz Sekty, Obóz Bandytów, kilka kopalń, a nawet wioskę orków. W trakcie swoich przygód Bezimienny może napotkać ponad 200 postaci niezależnych i dołączyć do kilkunastu gildii (np. Kopacze, Cienie, Szkodnicy, Strażnicy Świątynni, Najemnicy), z których każda kieruje się nieco innymi motywami działań. Na jego drodze staje także kilkadziesiąt rodzajów potworów - od chrząszczy i ścierwojadów, poprzez szkielety a na demonach skończywszy.

Jak przystało na tytuł łączący elementy gry akcji i cRPG, ważną rolę w Gothicu odgrywa walka. Arsenał broni, pancerzy i artefaktów (amulety i medaliony) jest spory, choć dostęp do niektórych przedmiotów bywa ściśle limitowany (można je tylko wykonać samemu lub zdobyć pokonując przeciwnika). Zależnie od upodobań gracza, Bezimienny może władać mieczami jedno i dwuręcznymi, toporami, maczugami, młotami, kuszami lub łukami.

W grze zastosowany został prosty system współczynników i umiejętności. Postać głównego bohatera opisana jest przez atrybuty: siły, zręczności oraz maksymalnego zdrowia i many. Po awansie na kolejny poziom doświadczenia Bezimienny otrzymuje 10 punktów, które gracz może przeznaczyć na podniesienie współczynników, bądź nauczenie się nowych umiejętności. Są to zarówno biegłości bojowe (władanie bronią jedno i dwuręczną) i magiczne, ale też użyteczne w codziennym życiu (np. otwieranie zamków, skradanie się, skórowanie zwierząt). Nauka i doskonalenie już posiadanych umiejętności możliwe są jedynie po znalezieniu odpowiedniego nauczyciela.

Gra wyróżnia się poziomem oprawy audio-wizualnej. Silnik graficzny ZenGin generuje obfitujący w detale, wysokiej jakości (jak na swoje czasy) obraz. Klimatu dodaje zmieniające się w cyklach dnia i nocy oświetlenie. Animacje postaci głównego bohatera, którego poczynania gracze obserwują z perspektywy trzeciej osoby, wyglądają płynnie i naturalnie.

Firma CD Projekt zadbała o pełną polską wersję językową gry. Bezimiennemu głosu użyczył Jacek Mikołajczak. W pozostałych rolach wystąpili: Tomasz Marzecki, Adam Bauman, Piotr Bąk, Paweł Iwanicki, Paweł Szczesny, Przemysław Nikiel, Jarosław Domin, Agata Gawrońska-Bauman, Jacek Kopczyński, Łukasz Nowicki, Marek Obertyn, Andrzej Tomecki, Robert Tondera, Janusz Wituch, Mirosław Zbrojewicz i Jacek Sołtysiak.

Tryb gry: single player   Nośnik: 2 CD  
Ocena gry 8.2 / 10 na podstawie 20687 ocen czytelników.  

wymagania sprzętowe:

Pentium II 350MHz, 64MB RAM, akcelerator 3D

Gothic - recenzja gry

Gothic - recenzja gry (PC)

"Można uznać, że Gothic jest niezwykle udanym debiutem panów z Piranha Byte. Przemyślana fabułą i skomplikowane reguły rządzące tym światem tworzą zamkniętą całość, do której ciężko byłoby się przyczepić. Wykreowany świat nie jest co prawda zbyt wielki: zaledwie trzy centra cywilizacji, kilka podziemnych labiryntów, a wszystko w odległości przysłowiowego rzutu kamieniem. Czujemy się jak na mapie o pomniejszonej skali, gdzie wszystkie odległości uległy radykalnemu skróceniu. Spowodowało to jeszcze jeden niekoniecznie zamierzony efekt. Większość postaci NPC rozmieszczonych zostało gęsto na niewielkiej powierzchni, więc co krok spotykamy nowych mieszkańców pragnących po prostu porozmawiać czy też zlecających nam koleje zadania. Jest to z początku strasznie męczące, gdyż pierwsze kilka godzin gry trzeba poświęcić prawie wyłącznie na niekończące się rozmowy. Na dodatek te same dialogi można powtarzać w nieskończoność, co przyprawia niekiedy o ból głowy. Najgorzej poradzono sobie z nieistotnymi postaciami NPC (takimi bez imienia), którzy do znudzenia powtarzali te same kwestie, aż w końcu przestałem z nimi rozmawiać."  więcej

Gramy w Gothic - powrót do klasyki RPG!

Gramy w Gothic - powrót do klasyki RPG! [22:59]

Archaiczna i toporna, a jednak gra ponadczasowa! Sięgamy z pomocą UV-a do gry która rozpoczęła całą sagę kultowych gier RPG. Mimo kilkunastu lat na karku, dzieło Piranha Bytes trzyma się dobrze i nadal jest wstanie niemiłosiernie wciągnąć. Udana polska wersja językowa, otwarty świat, wysoki poziom trudności - oto Gothic.

komentarze czytelników (990)


8.5

SharkH4L  2014-07-10 - 21:43

Jestem wielkim fanem seri gothic i jedynka według mnie jest świetnym klasykiem. Serdecznie polecam.

10

jakubkaczmarek50  2014-07-23 - 15:12

Moja ulubiona gra i według mnie najlepszy RPG jaki kiedykolwiek powstał. Polecam tą grę każdemu, 10/10.

jakubkaczmarek50  2014-07-23 - 15:13

@Merqury Pamiętaj że to gra z 2001 roku.

WałekprzezW  2014-07-23 - 15:17

Nie no coty

PlaneFan  2014-08-04 - 13:29

Piękna gra ,Polecam !

foxhound511  2014-08-06 - 03:10

Merqury jeśli gothic 1 ma średnio ciekawą fabułę to ja Ci szczerze współczuję

Plokmijn  2014-08-06 - 03:12

Na pewno nie najlepszy RPG wszechczasow (nawet gothic nie dorowna takiemu Baldur's Gate czy Morrowindowi) ale na pewno w scislej TOP 10

Drakar_149  2014-08-07 - 14:11

Niezapomniana gra, jedna z lepszych które powstały w dawnych czasach. Niezapomniany klimat, więziennictwo, ciągłą obawa o życie w niebezpiecznym miejscu... mimo oprawy graficznej, ta gra jest moim faworytem. Dlatego też, daję najwyższą notę. Gra dosłownie bez wad.

8.5

kropla40  2014-08-07 - 14:27

Genialna fabuła. Najlepsza z całej serii. Klimat również niesamowity. Niestety gra jest pełna błędów, walka na dysyć niskim poziomie a sterowanie bardzo toporne.

dirnis1  2014-08-09 - 20:42

według mnie redakcja powinna dokonywać weryfikacji niektórych ocen ponieważ 7/10 dla jednej z najgenialniejszych gier to czysty skandal

demon92  2014-08-10 - 03:12

@dirnis1: A dla mnie redakcja powinna dokonywać weryfikacji IQ przy rejestracji i z góry usuwać konta takich "znafców" jak ty. To, że dla Ciebie czy dla mnie Gothic jest genialny to nie znaczy, że dla każdego. Dla kogoś Gothic może być kupą, a nawet każda gra RPG może być kupą.

9.0

RaceyPL  2014-08-18 - 21:20

Pierwszy rozdział odstaje od reszty gry i może zniechęcic. Ale jeśli się go przejdzie gra naprawdę potrafi wciągnąc. Na pewno Gothic nie przechodzi się sam. Misje często są dośc trudne, a system walki wymaga praktyki. Po za tym mamy wielką swobode. Możemy okraśc lub obrabowac dowolnego NPCa i szlajac się po wszystkich obozach do woli. Gdyby nie pierwszy rozdział i parę bugów myślę, że można by tej grze spokojnie dac 10.

9.5

Mazoch  2014-08-22 - 14:09

"demon92 2014-08-10 - 03:12 @dirnis1: A dla mnie redakcja powinna dokonywać weryfikacji IQ przy rejestracji i z góry usuwać konta takich "znafców" jak ty. To, że dla Ciebie czy dla mnie Gothic jest genialny to nie znaczy, że dla każdego. Dla kogoś Gothic może być kupą, a nawet każda gra RPG może być kupą."-------------------------------------------------No i dlatego redakcja nie powinna oceniać gry bo jeden debil który coś sobie umyśli powie inaczej

KrzychWu  2014-08-22 - 14:36

Kupiłem cyfrową wersję Gothic Universe i mam z nią problem. Otóż wyskakuje mi komunikat, że do zainstalowania gry potrzebuję 4096GB!!! Mam wolne na partycji ponad 200GB i oczywiście instalacja nie chce ruszyć, chociaż ewidentnie chodzi o pomyłkę i powinno być 4096MB. Co można z tym zrobić?

9.0

Szymon_1904  2014-08-26 - 12:41

Nasz dobry, stary Gothic. Już tyle lat ma, a nadal jest hitem, ale nie takim jak kiedyś. Grafika jak na tamte lata dobra, fabuła też, łezka w oku się kręci wspominając, jak to z emocjami szło się do starego obozu. Naprawdę dobra gra, polecam.

SerwusX  2014-08-27 - 18:32

Większość twórców gier RPG powinna się uczyć, jak należy zrobić bogaty, otwarty i przede wszystkim wiarygodny świat. A nie tylko kopiuj-wklej i wielkie, puste lokacje oraz szczątkowa fabuła. Szkoda, że w najnowszych produkcjach nawet twórcy Gothica o tym zapomnieli. :(

5.5

P4triqo  2014-09-01 - 22:12

@Merqury, podzielam Twoje zdanie. Kiedyś się nią zachwycałem, ale gdy nadrobiłem zaległości w postaci Morrowind, Baldur's Gate, i najważniejsze - Planescape: Torment... to Gothic wypada niestety przeciętnie.

10

Kasaj  2014-09-05 - 18:31

Najlepszy RPG wszechrzeczasów nie licząc rizena i skyrima polecam ta grę przejść od 1 az do 4

daro7557  2014-09-07 - 22:23

Gra kultowa. Przechodzę ją kilka razy w roku. Mimo widocznych niedoróbek, braków i bugów grę można ukończyć. Naprawdę człowiek się cieszy grając w tę grę, bo czuje się jak w prawdziwym świecie. Za każdym razem gdy przechodzę ją od początku odkrywam coś nowego, czasami buga z dialogami a czasami ukryty napój. Seria Gothic(pomijając Arcanię i Updaek Setariff) to najlepsza seria gier cRPG. Pierwsza część Risena też jest fajna, tylko zdecydowanie za krótka i nie ma dubbingu. Polecam

9.5

Mopet  2014-09-10 - 21:51

Gra jest toporna, zbugowana, system walki jest mega drewniany...ale cóż z tego? Gra pomimo swoich niezaprzeczalnych wad urzeka mnie do dzisiaj. Co rok regularnie wracam do dwóch pierwszych części serii i co roku bawię się wyśmienicie mimo iż obie gry znam na pamięć. Świetny klimat, świetny świat, charakterystyczne i charakterne postacie, interakcja, ach... jedne z najważniejszych dla mnie gier,gry w których zatracam się zupełnie, gry przez pryzmat których, oceniam dzisiaj inne tytuły, absolutne legendy i klasyki. Szkoda że losy tej serii potoczyły się tak jak się potoczyły i pewnie nie doczekamy się już nigdy kolejnego, solidnego Gothica.