Gothic [PC]

Pierwsza część znakomitej serii cRPG stworzonej przez niemieckie studio Piranha Bytes. Gracze wcielają się w rolę Bezimiennego, wysłannika boga Innosa i muszą stawić czoła siłom zła, którymi kieruje potężny demon.

wersja językowa:
pełna polska wersja

Gothic data premiery gry na PC:

15 marca 2001 ( światowa data premiery )

28 marca 2002 ( data wydania w Polsce )

15 marca 2001 ( premiera w USA )

gry podobne do Gothic:

Frontiers
Ultima IX: Ascension
Severance: Blade of Darkness

RPG akcji, TPP, fantasy

Gothic to pierwsza gra w dorobku firmy Piranha Bytes utworzonej w 1997 roku przez piątkę byłych pracowników studia Greenwood Entertainment. Prace nad nią rozpoczęły się jednak rok wcześniej. Projekt oparty został w całości na autorskich rozwiązaniach technologicznych, w tym silniku graficznym ZenGin.

Akcja gry przenosi graczy do fantastycznego Królestwa Myrtany, którym rządzi król Rhobar II. Wcielając się w postać Bezimienngo trafiają oni do kolonii karnej na wyspie Khorinis. Otacza ją magiczna, przenikalna jedynie z zewnątrz bariera, którą stworzyli arcymagowie. Niestety, w trakcie inkantacji wydarzyło się coś niespodziewanego. Zasięg zaklęcia okazał się większy niż przewidywano i bariera otoczyła cały obszar Górniczej Doliny, więżąc także magów.

Główny bohater to jeden ze skazańców strąconych do kolonii karnej. Wkrótce jednak okazuje się, że nie jest zwykłym więźniem, a wysłannikiem boga Innosa, który pokonać ma zło czające się we wnętrzu magicznej kopuły...

Fabuła Gothic, choć linearna, odznacza się rozmachem i dynamicznymi zwrotami akcji. Świat gry nie jest zbyt rozległy, ale obejmuje dosyć zróżnicowane lokacje jak Stary i Nowy Obóz, Obóz Sekty, Obóz Bandytów, kilka kopalń, a nawet wioskę orków. W trakcie swoich przygód Bezimienny może napotkać ponad 200 postaci niezależnych i dołączyć do kilkunastu gildii (np. Kopacze, Cienie, Szkodnicy, Strażnicy Świątynni, Najemnicy), z których każda kieruje się nieco innymi motywami działań. Na jego drodze staje także kilkadziesiąt rodzajów potworów - od chrząszczy i ścierwojadów, poprzez szkielety a na demonach skończywszy.

Jak przystało na tytuł łączący elementy gry akcji i cRPG, ważną rolę w Gothicu odgrywa walka. Arsenał broni, pancerzy i artefaktów (amulety i medaliony) jest spory, choć dostęp do niektórych przedmiotów bywa ściśle limitowany (można je tylko wykonać samemu lub zdobyć pokonując przeciwnika). Zależnie od upodobań gracza, Bezimienny może władać mieczami jedno i dwuręcznymi, toporami, maczugami, młotami, kuszami lub łukami.

W grze zastosowany został prosty system współczynników i umiejętności. Postać głównego bohatera opisana jest przez atrybuty: siły, zręczności oraz maksymalnego zdrowia i many. Po awansie na kolejny poziom doświadczenia Bezimienny otrzymuje 10 punktów, które gracz może przeznaczyć na podniesienie współczynników, bądź nauczenie się nowych umiejętności. Są to zarówno biegłości bojowe (władanie bronią jedno i dwuręczną) i magiczne, ale też użyteczne w codziennym życiu (np. otwieranie zamków, skradanie się, skórowanie zwierząt). Nauka i doskonalenie już posiadanych umiejętności możliwe są jedynie po znalezieniu odpowiedniego nauczyciela.

Gra wyróżnia się poziomem oprawy audio-wizualnej. Silnik graficzny ZenGin generuje obfitujący w detale, wysokiej jakości (jak na swoje czasy) obraz. Klimatu dodaje zmieniające się w cyklach dnia i nocy oświetlenie. Animacje postaci głównego bohatera, którego poczynania gracze obserwują z perspektywy trzeciej osoby, wyglądają płynnie i naturalnie.

Firma CD Projekt zadbała o pełną polską wersję językową gry. Bezimiennemu głosu użyczył Jacek Mikołajczak. W pozostałych rolach wystąpili: Tomasz Marzecki, Adam Bauman, Piotr Bąk, Paweł Iwanicki, Paweł Szczesny, Przemysław Nikiel, Jarosław Domin, Agata Gawrońska-Bauman, Jacek Kopczyński, Łukasz Nowicki, Marek Obertyn, Andrzej Tomecki, Robert Tondera, Janusz Wituch, Mirosław Zbrojewicz i Jacek Sołtysiak.

Tryb gry: single player   Nośnik: 2 CD  
Ocena gry 8.2 / 10 na podstawie 21049 ocen czytelników.  

wymagania sprzętowe

Rekomendowane: Pentium II 350MHz, 64MB RAM, akcelerator 3D

Gothic - recenzja gry

Gothic - recenzja gry (PC)

"Można uznać, że Gothic jest niezwykle udanym debiutem panów z Piranha Byte. Przemyślana fabułą i skomplikowane reguły rządzące tym światem tworzą zamkniętą całość, do której ciężko byłoby się przyczepić. Wykreowany świat nie jest co prawda zbyt wielki: zaledwie trzy centra cywilizacji, kilka podziemnych labiryntów, a wszystko w odległości przysłowiowego rzutu kamieniem. Czujemy się jak na mapie o pomniejszonej skali, gdzie wszystkie odległości uległy radykalnemu skróceniu. Spowodowało to jeszcze jeden niekoniecznie zamierzony efekt. Większość postaci NPC rozmieszczonych zostało gęsto na niewielkiej powierzchni, więc co krok spotykamy nowych mieszkańców pragnących po prostu porozmawiać czy też zlecających nam koleje zadania. Jest to z początku strasznie męczące, gdyż pierwsze kilka godzin gry trzeba poświęcić prawie wyłącznie na niekończące się rozmowy. Na dodatek te same dialogi można powtarzać w nieskończoność, co przyprawia niekiedy o ból głowy. Najgorzej poradzono sobie z nieistotnymi postaciami NPC (takimi bez imienia), którzy do znudzenia powtarzali te same kwestie, aż w końcu przestałem z nimi rozmawiać."  więcej

Gramy w Gothic - powrót do klasyki RPG!

Gramy w Gothic - powrót do klasyki RPG! [22:59]

Archaiczna i toporna, a jednak gra ponadczasowa! Sięgamy z pomocą UV-a do gry która rozpoczęła całą sagę kultowych gier RPG. Mimo kilkunastu lat na karku, dzieło Piranha Bytes trzyma się dobrze i nadal jest wstanie niemiłosiernie wciągnąć. Udana polska wersja językowa, otwarty świat, wysoki poziom trudności - oto Gothic.

komentarze czytelników (1030)


Novalogic  2014-11-15 - 17:36

To trochę przykre jak dzieciaki w dzisiejszych czasach nie potrafią docenić tej legendarnej gry :) Osobiście wolę przejść po raz n-ty Gothica niż siedzieć nad większością nowych tytułów.

ShockWave20  2014-11-16 - 11:32

@boy3 Ty to moze wymien gre z lepsza fabułą niz gothic oprocz wiedzmina do ktorego nie mam zastrzezen to chociaz sie posmiejemy i co najwazniejsze gre w ktora grales a nie oceniasz zapewne po filmiku z yt albo 15 minutach gry ^^

boy3  2014-11-16 - 18:59

@UP Debilu, ja grałem we wszystkie części gothica, i uważam gothica za jedną z najlepszych gier rpg/ akcji. F.A.C.E.P.A.L.M

DSGreatGreyWolf  2014-11-18 - 19:13

Moja ocena to 8,5:) Pozdrawiam!

Dark_X_Angel  2014-11-19 - 14:53

Moim zdaniem to jeden z lepszych RPG w jakie grałem.

Cohle  2014-11-25 - 18:53

@boy3 - Nie lubię Gothica, to od razu debil? W takim razie zastanów się, czy mnie powinieneś tak nazwać, czy siebie. @Novalogic - Nie, nie potrafię docenić Gothica, ale Cię zaskoczę - tak jak Ty, również nie ślęczę nad większością nowych tytułów, bo wolę zagrać w Baldur's Gate, czy Planescape: Torment. @ShockWave20, to nie było do mnie, ale śmiało mogę podać tytuł gry z lepszą fabułą: wyżej wspomniany Torment. Tam występuje prawdziwy i pierwszy "Bezimienny". Tej gry pod względem fabularnym nic nie przebije. Na pewno nie Gothic, który ustępuje wielu, wielu grom, jeśli mówimy o fabule.

boy3  2014-11-26 - 22:18

^ Ale ty w ogóle zdajesz sobie sprawę że gothic to rpg/akcji? Przeszedłem BG, tormenta i uważam za jedne z najlepszych rpg, ale ocenianie i oczekiwanie po gothicu tego co po tormencie, jest debilne.

Cohle  2014-11-27 - 15:02

Ja mówię teraz o fabule, boy.

boy3  2014-11-28 - 11:33

^ A, no chyba że tak. Tylko fabuła BG też nie była jakaś super, nawet fabularnie BG i G1 są na podobnym poziomie jeśli chodzi o fabułę :)

Obywatel95  2014-11-28 - 23:45

Seria mojego dzieciństwa, szczególnie Gothic 1. Na przestrzeni wielu lat przechodziłem ją wiele razy, a kiedy nawet ta sympatia zaczynała się nudzić pojawiły się mody, które to uczucie w pełni na nowo obudziły. Naprawdę szczerzę współczuję osobą, które nie miały okazji grać w to jakieś 10 lat temu, kiedy grafika była rewelacyjna. Dzisiaj nawet ja jako wielki fan mam z tym mały problem. Tak czy owak jedna z najlepszych gier dawnych lat. Na próżno szukać takiego klimatu w nowoczesnych produkcjach. Dla osób, które chcą zagrać a niestety bariera graficzna stanowi pewną barierę polecam poszukać odpowiednich modów, patchy, które ten problem względnie eliminują.

power89  2014-12-01 - 16:32

ktoś lubi gothic der film. to zapraszam do mnie na film Skyrim Gothic der film PL, czyli graficznie odnowionego Gothica w Skyrimie. http://www.youtube.com/watch?v=AC38fR6Kp1k&list=UUImjb9gr2ZoND8f_QVmStbA

boy3  2014-12-01 - 18:18

@UP To co ty wysłałeś w ogóle nie wygląda na gothica -_-

Cohle  2014-12-01 - 20:37

Ano, jak wybierać spośród Baldurów, to chyba drugą część, ze względu na Irenicusa.

Retroskull  2014-12-09 - 23:27

Ekstra klasyk,Ekstra gierka!!!Od 13-tu lat nie schodzi z mojego pulpitu:)Pozdrawiam Serdecznie

10

ShadoW094  2014-12-11 - 18:31

Jakim cudem ta gra nie ma oceny 9.5+ ? Toż to gra legenda.

10

lysy_wujek  2014-12-16 - 14:45

Gra legenda

XxSeba2  2014-12-22 - 20:54

Gdzie JEst Tu Pobierz?!

8.5

ArianT2903  2015-01-15 - 15:43

Pomimo setek glitchów gra posiada to coś, co sprawia że nie zwracamy na to uwagi. Grafika nie jest zadowalająca, może nawet jak na tamte czasy. Ścieżka dźwiękowa to po prostu miód dla uszu. Wiele questów do wykonania od głównych do pobocznych. Gra po prostu cud! Niby brzydka a jednak taka piękna!

9.0

Crod4312  2015-01-22 - 01:22

XxSeba2 --->W sklepie na półce.Idziesz tam bierzesz grę do ręki, idziesz do kasy, wracasz do domu i na pewno Ci się gra zdąży "pobrać". W ogóle jak można piracić takie gry?Gra kosztuje 9.99zł a i tak chcą pobierać z neta.Boże powariowali.

10

Chrigielo  2015-01-22 - 19:29

Novalogic - masz racje , ta dzisiejsza mlodziez to tylko w lola dopier** albo graja w jakies przygodowki bo nie umia ogarnac takich gier jak ta , jak dla mnie gra legenda , pierwszy raz zagralem w wieku 10 lat , teraz mam dwa razy wiecej ale do niej i tak wracam ;3 szkoda ze juz takich gier nie robia;/ dla mnie 11/10