Black & White [PC]

Nietypowa strategia, w której wcielamy się w bóstwo wpływające na losy plemienia. W tej grze stworzonej przez autora Populousa kontrolujemy też potężnego chowańca. Podczas zabawy musimy rzucać czary i wchodzić w interakcję z otoczeniem, aby pokonać przeciwne frakcje. Cechą charakterystyczną gry jest to, że wygląd królestwa i chowańca jest określany na podstawie podejmowanych decyzji – możemy prowadzić rządy dobre lub wykreować tyrana.

wersja językowa:
pełna polska wersja

Black & White data premiery gry na PC:

28 marca 2001 ( światowa data premiery )

06 kwietnia 2001 ( data wydania w Polsce )

gry podobne do Black & White:

Black & White 2
ParaWorld
Lithic

Strategiczne, fantasy, RTS, zabawa w boga

Black and White to dzieło legendarnej już postaci komputerowego świata – Petera Molyneux. Gatunkowo gra stanowi połączenie najlepszych elementów strategii i cRPG. Akcja przenosi nas do świata zwanego Edenem, tj. wyspy położonej z dala od jakiejkolwiek cywilizacji, posiadającej różnorodnie ukształtowaną powierzchnię, pełną łańcuchów górskich, zalesionych terenów nizinnych. Zamieszkała jest ona przez ludzi, którzy żyją w ścisłej harmonii i równowadze z naturą. Jednak równowagę tę zakłóca pojawienie się licznych bogów, którzy swoją obecnością i potrzebami wywołują wśród plemion dążenie do indywidualności oraz odmiennych celów. Z tego powodu żyjący dawniej w harmonii ludzie zaczynają toczyć ze sobą wojny, palić wioski oraz niszczyć plony, tylko po to by zaspokoić żądze władzy bogów.

W grze wcielamy się właśnie w jednego z tych wielkich bogów. Od tej pory będziemy musieli nauczać naszych wyznawców, szkolić ich w boju oraz wychowywać wielką kreaturę, tzw. chowańca, która w przyszłości pomoże nam w walkach i panowaniu nad plemieniem. Możemy stać się bogiem dobrym, kochanym przez lud za wspaniałomyślność i miłosierdzie lub też złym, który swą tyranią będzie zmuszał ludzi do uległości. Podobnie od tego czy będziemy dobrzy czy źli zależeć będzie wychowanie naszego chowańca. Możemy stworzyć z niego iście nieziemskiego potwora lub dobrego pupilka, który będzie walczył jedynie w naszej obronie. Podczas całej rozgrywki towarzyszyć nam będzie sumienie, uosabiane przez dwie karzełkowate istoty, które w sytuacji spornej będą podpowiadać skrajne rozwiązania. To czy wybierzesz dobro lub zło zależy tyko od Ciebie. Więc wciel się w wszechmogącego boga, poznaj bogatą fabułę gry, używając potężnych zaklęć pokonaj inne bóstwa i stań się najwspanialszym bogiem świata.

  • Nowa unikalna fabuła gry role-playing legendarnego już Petera Molyneux.
  • Do wyboru ponad dziesięć magicznych postaci, których osobowość, zdolności i umiejętności zależą od ich pochodzenia i warunków w jakich przyszło im egzystować.
  • Jeżeli tylko chcesz możesz otrzymać poradę od mentora, który pomoże Ci podjąć właściwą decyzję – oczywiście w zależności od strony po której walczysz.
  • Uwikłasz się zapewne w niezliczone ilości potyczek i wyzwań, w których rozwiązaniu pomoże Ci zestaw czterech narzędzi.
  • Do wyboru pokaźna ilość zaklęć. Podnoszą swoją moc, gdy gromadzisz wiernych wyznawców Twojej wiary.

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer: Internet / sieć lokalna   Liczba graczy: 1 - 8   Nośnik: 1 CD  
Ocena gry 9.1 / 10 na podstawie 4716 ocen czytelników.   Cena gry w dniu premiery: 119 PLN

wymagania sprzętowe

Rekomendowane: Pentium III 500MHz, 128MB RAM, akcelerator 3D

Black & White - recenzja gry

Black & White - recenzja gry (PC)

"Sposobów na zdobycie wiernych jest jeszcze więcej. Można np. wziąć do ręki mieszkańca i dosłownie rzucić nim, tak by inni to widzieli, tudzież podnieść ogromny głaz i rozbić parę domów. To też ingerencja boża. Nieprawdaż? Nie jest to może dobre zachowanie, ale paru tubylców na pewno pokorniej będzie się wyrażało o tobie."  więcej

komentarze czytelników (60)


Guauld  2009-04-25 - 09:19

II część w porównaniu z I jest imo słabsza niż słaba :P ...

DuńŃka  2009-05-23 - 10:41

gra ma mnóstwo błędów ale i tak nie mogę się od niej oderwać :D świetna jest

Bialy-3  2010-03-09 - 15:34

To genialna i nowatorska gra, takich pomysłów nie spotkałem nigdzie wcześniej. Pamiętam jak pierwszy raz ją zainstalowałem na kompie (musiałem lecieć po nowsza grafe do sklepu bo stara nie dawała rady:) ) Ma niepowtarzalny klimat i na prawdę wciąga:)

a2t1  2010-03-27 - 15:33

GRA wspaniała. Przeszedłem całą (z lekką pomocą kodów ;p) .Moja ocena 10/10. Bardzo polecam też drugą część tej niesamowitej gry pt. "Black & White 2".

Guauld  2010-04-12 - 19:50

"Przeszedłem całą (z lekką pomocą kodów ;p)" ...

micmur13  2010-07-01 - 21:12

7/10 - świetna ale na krótki dystans...

Los_Emilos  2010-08-29 - 00:32

Czy ktoś jeszcze gra w tą grę? Może jest ktoś zainteresowany graniem w multi przez hamachi? W razie czego pisać na gg: 8883465.

nadolle  2010-09-14 - 22:18

Dla mnie ta gra jest zbyt... ambitna. Gra ma (jak na swoje czasy) ponadczasową technologię, ładna grafika, świetna fizyka(do dziś robi wrażenie), interakcja i AI. Niby wszystko na najwyższym poziomie, ale dla mnie brakuje tej jednej i najważniejszej rzeczy, a mianowicie grywalności! Gra początkowo zachwyca, ale jak już mamy zajmować się poddanymi, tresurą chowańca i zdobywaniem wyznawców to gra z czasem przestaje rajcować. Wyznawcy są leniwi i wiecznie głodni, przez co nigdy nie udało mi się ostatecznie doprowadzić jakie kol wiek miasto do porządku(a to głód, przeludnienie itd), chowaniec potrafi być strasznie upierdliwy i nie lada problemem było nauczenie go jakiejś pożytecznej czynności i największą i najbardziej wnerwiającą rzeczą jaką kiedy kol wiek miałem styczność to "ŚMIERĆ!!!", czyli w chwili kiedy jakiś wieśniak umiera to jakaś baba mi drze się mówiąc "ŚMIERĆ!!!", no ludzie to ludzie, a takich sporo w wioskach więc często ktoś ginie z przyczyn naturalnych. Moja ocena: 7

Camizi  2011-06-27 - 09:13

@nadolle - bo to jest właśnie przekleństwo gier robionych dzisiaj - są dziecinne. B&W co by nie mówić... byle dzieciak tego nie ogarnie. Dzisiaj jak włączam jakąś strategie to poziom hard jest jak easy albo medium kiedyś :D ...

xKoweKx [stalker.pl]  2011-07-01 - 12:37

Wg mnie jedna z najlepszych gier w historii. Bardzo oryginalna, świetna fizyka i grafika (do dzisiaj wszystko naprawdę ładnie wygląda!). Mimo, że jej nie ukończyłem - gdy grałem miałem 12 lat - to i tak gierkę niesamowicie wspominam... i ta, wg mnie, świetna polska wersja, choć głos "śmieeeerć" mnie wkurzał. ;)

Player nr 94  2012-06-04 - 23:02

Hej, nie miałby ktoś oryginalnego B&W i/lub Creature Island (oba w polskiej wersji) do sprzedania ? Jak co, to mój e-mail to Fester942@gmail.com

Player nr 94  2012-06-17 - 17:46

Ta gra to arcydzieło

Guauld  2012-08-12 - 16:56

Nadolle, każdy, kto grał w B&W miał na początku problem z potrzebami wyznawców i pogodzeniem ich z chowańcem, ale zawsze myślałem, że większość ogarnie po czasie jak sobie z tym poradzić. Aby zapobiec przeludnieniu należy nie robić więcej jak 3 rozpłodników na początku, koniecznie facetów. Sami dadzą sobie radę "obrobić" wszystkie kobiety w wiosce, a pozostałch wsioków należy dać na farmerów i rybaków. Koniecznie jak najszybciej postawić ile się da pól uprawnych zaraz przy spichlerzu dla wydajności. W ten sposób problem głodu również zostaje rozwiązany (oczywiście z czasem należy tych rozpłodników uzupełniać i pomału powiększać ich ilość, ale trzeba być ostrożnym). Gdy ma się Wikingów to w ogóle jest łatwo, bo 2 wielkie monumenty wybudowane na wzniesieniach dają niezłego kopa do cudu jedzenia i drewna i w sumie drwale stają się zbędni. A jak jednak i to będzie za mało, to chowaniec szybko uzupełni niedobór. W pewnym momencie rozwoju wioski nie warto też sobie robić niepotrzebnej roboty i rozwijać ją do tego stopnia, że się nie zapanuje nad tyloma wyznawcami i najlepiej po prostu stawiać tyle monumentów ile się zmieści, bo nic innego nie będzie miało sensu. A głos "śmierć" został na ...

SunriX  2012-10-07 - 16:54

Zainteresowany wysoką oceną zainstalowałem grę i się zawiodłem. Być może dlatego że oczekiwałem, że jako Bóg będę się zajmował czymś innym niż wyprowadzaniem zwierzaka na spacer, czy szukaniu zaginionych owieczek. Kolejną rzeczą która mnie męczy w tej grze to wolna fabuła, wszystkie dialogi się dłużą, doradcy cały czas mi przeszkadzają, wyskakują i gadają jakieś nieistotne rzeczy zamiast pozwolić mi grać. Liczyłem też na strategie w której będę musiał pogłówkować a tutaj lektor od kilku godzin prowadzi mnie za rękę niczym dziecko przez ulice, czasem nawet odbiera mi panowanie nad myszką i pokazuje w jaki sposób nią poruszać aby coś zrobić, niby to ja jestem Bogiem a czuję się jak pachołek - zrób to, zrób tamto, kliknij tam, nakarm chowańca etc. Może potem się rozkręca ale ja mówię po 5 godzinach gry - pass, czuję się totalnie odmóżdżony po tej grze i nie chcę do niej wracać.

snopek9  2012-10-07 - 16:58

Pierwsza wyspa to tutorial. Druga do polowy rowniez. Dopiero 3 wyspa zmusi Cie do kombinowania jak rozwinac wioske dostatecznie szybko i przejac jak najszybciej inne wlosci :) edit: dlaczego problemem jest przeludnienie? Przeciez w tej grze chodzi glownie o liczbe ludnosci. Im jest ich wiecej tym mamy wieksze pole manewru...

pawlo112  2013-02-22 - 20:36

Gdzie można pobrać lub kupić ???

Weberex  2013-04-07 - 22:04

Witam grałem w tą gre w przeszłości ale już jej nie mam wie ktoś może gdzie można ją zdobyć ;p

mały_gamer  2013-05-06 - 16:24

Też kiedyś w to grałem, bardzo miło wspominam. Polecam.

Gajowa  2014-01-31 - 11:24

Bardzo polecam - gra stara, ale super!

Reflo  2014-08-26 - 12:37

Posiada ktoś działający trainer do polskiej wersji 1.2? (Głównie chodzi mi o nieskończoną ilość drewna i jedzenia). Z góry dzięki!