Dishonored [PC]

Dishonored to dynamiczny FPP akcji z elementami skradanki, osadzony w nietypowym XIX-wiecznym klimacie. Wcielamy się w rolę Corvo Attano, ochroniarza cesarzowej zamordowanej w zamachu stanu. Niesłusznie oskarżony o tę zbrodnię i uprowadzenie następczyni tronu bohater szuka zemsty, czyniąc użytek z szeregu broni i nadprzyrodzonych zdolności. Ciekawostką dla tego typu produkcji jest fakt, iż nasze poczynania wpływają na fabułę i kolejne etapy gry.

wersja językowa:
polska i angielska

Dishonored data premiery gry na PC:

09 października 2012 ( światowa data premiery )

12 października 2012 ( data wydania w Polsce )

09 października 2012 ( premiera w USA )

gry podobne do Dishonored:

We Happy Few
Styx: Master of Shadows
Assassin's Creed III

Akcji, FPP, steampunk, skradanki, strzelanki

Dishonored wydane na platformę PC Windows to innowacyjna mieszanka typowego FPS-a i skradanki, w której dokonywane wybory i preferowany styl gry wpływają na przebieg rozgrywki i otoczenie bohatera. Fikcyjne miasto Dunwall, które zwiedzamy w czasie przygód, czerpie z estetyki steampunka i epoki wiktoriańskiej.

Za produkcję gry odpowiedzialne jest francuskie studio Arkane, założone przez Rafa Colantonio, twórcę takich tytułów jak Arx Fatalis czy Dark Messiah of Might & Magic. Doświadczony zespół Colantonio wspiera także Harvey Smith, współtwórca dwóch pierwszych części Deus Ex, oraz Viktor Antonov, który odpowiadał za projekty City 17 z Half Life 2.

Fabuła

W Dishonored gracz wciela się w postać Corvo Attano, legendarnego Lorda Protektora cesarzowej Jessamine Kaldwin, zamordowanej w zamachu stanu uknutym przez ambitnego Hirama Burrowsa, Lorda Regenta. Ten, aby odwrócić uwagę od przejęcia przez siebie władzy i uprowadzenia małej Emily, dziedziczki tronu, oskarża o obie zbrodnie głównego bohatera. Choć Corvo jest jednym z najniebezpieczniejszych ludzi na świecie, doświadczonym wojownikiem i zabójcą, niechybnie zginąłby w więzieniu, gdyby nie niespodziewana interwencja sojuszników, którzy dostarczają mu środków pozwalających wyrwać się na wolność. Wkrótce potem bohater zostaje naznaczony przez tajemnicze bóstwo o ambiwalentnych zamiarach, znane jako Odmieniec (ang. The Outsider), w wyniku czego zdobywa nadnaturalne zdolności. Przywdziawszy maskę zabójcy, Corvo wyrusza na krwawą vendettę, by odnaleźć Emily i ukarać tych, którzy zabili jej matkę.

Mechanika

Kluczowym elementem rozgrywki w wydanym na PC Windows Dishonored jest wykonywanie starannie zaplanowanych zabójstw. Twórcy zainspirowani serią Thief przygotowali dopracowaną mechanikę skradania, postawili też na swobodę ruchu bohatera, wykorzystanie jego nadludzkich zdolności i gadżetów. Corvo bez problemu potrafi zniknąć z oczu nieprzyjaciół, używając szeregu wymyślnych gadżetów (klucze „hakujące” zabezpieczenia, strzałki usypiające itp.), a dzięki mocom może przenikać wzrokiem ściany, teleportować się na krótki dystans, a nawet na moment zatrzymać czas czy opętać cel, przez moment przebywając w skórze wybranego celu. Mimo tego gra nie wymusza cichego i dyskretnego przechodzenia kolejnych misji – nic nie stoi na przeszkodzie, by każdemu wykonywanemu zadaniu towarzyszyła krwawa jatka, a zniesławiony Lord Protektor siekał wrogów na kawałki mieczem, wysadzał granatami, czy rozrywał na strzępy przy pomocy min z drutu brzytwiastego. Wszystko zależy od preferencji grającego.

Moce bohatera można łączyć z innymi, osiągając rozmaite efekty. Jeśli strażnicy do nas strzelają, możemy na przykład zatrzymać na chwilę czas, a następnie opętać jednego z nich i ustawić go tak, by stanął na torze lotu jego własnej kuli. To tylko jedna z opcji, jakimi dysponujemy – każdy napotkany problem ma wiele rozwiązań i to my decydujemy, które z nich wybrać.

Warto zaznaczyć, że gra śledzi nasze zachowania, badając, jak bardzo jesteśmy agresywni i jak wiele zostawiamy po sobie szkód, ofiar i ogólnego zamieszania. W zależności od wywołanego przez nas chaosu, system ten wpływa w widoczny sposób na świat gry – nie tylko zachowanie postaci niezależnych w stosunku do nas, ale również niektóre zwroty akcji, a nawet liczbę stad roznoszących choroby szczurów, które w przypadku największego poziomu chaosu dosłownie opanowują Dunwall.

Tryb gry: single player   Nośnik: 1 DVD  
Ocena gry 9.2 / 10 na podstawie 4267 ocen czytelników.  
Oczekiwania czytelników przed premierą gry: 9.3 / 10 na podstawie 554 głosów czytelników.   Cena gry w dniu premiery: 129,99 PLN

wymagania sprzętowe

Rekomendowane: Quad Core i5 2.4 GHz, 4 GB RAM, karta grafiki 768 MB (GeForce 8800 GTX lub lepsza), 9 GB HDD, Vista/7

Thief w morderczym wydaniu - recenzja gry Dishonored

Thief w morderczym wydaniu - recenzja gry Dishonored (PC)

"Arkane postawiło na silnik Unreal Engine 3, choć podczas zabawy trudno to dostrzec, gdyż twórcy poszli w stronę lekkiej komiksowości oprawy wizualnej. Pod względem technologicznym gra nie zachwyca, a sporo tekstur ulega rozmazaniu przy oglądaniu z bliska. O tych wszystkich niedostatkach zapomina się jednak dość szybko dzięki przepięknemu stylowi artystycznemu. Steampunkowe uniwersum sprawia wrażenie autentycznego. Nigdy nie miałem tak powszechnego w innych produkcjach wrażenia biegania po ładnych makietach. Zamiast tego zarówno ulice miast, jak i wnętrza budynków wyglądają jak miejsca, gdzie naprawdę żyją i pracują ludzie. Ponadto zaprezentowana przez autorów wizja jest bardzo spójna. Często natykamy się na dość okropne widoki (mój faworyt to stylizowana na martwego noworodka maska jednego z uczestników balu), które jednocześnie wydają się naturalne dla tego świata. Jedyne, do czego można się naprawdę przyczepić, to małe rozmiary poziomów. Często przy wejściu do dużego domu czy na kolejną przecznicę wita nas ekran ładowania. Wczytywanie nowej lokacji nie trwa długo, ale takie pocięcie poziomów na małe kawałki powoduje, że każdy fragment jest odseparowany od pozostałych, a my jesteśmy jedyną postacią potrafiącą się między nimi poruszać. Żeby zgubić pościg, wystarczy więc przejść do miejsca wymagającego załadowania nowych danych. Jednocześnie, gdy to zrobimy, to opuszczana przez nas lokacja ulega zamrożeniu i po powrocie rusza od tego samego momentu, w którym ją zostawiliśmy, niezależnie jak wiele czasu upłynęło. "  więcej

Dishonored - pierwsze wrażenia!

Dishonored - pierwsze wrażenia! [7:30]

O rzesz Corvo! Nareszcie! Dishonored, czyli gra którą porównuje się do System Shocka, Thiefa czy Bioshocka, ma swoją premierę. Zaczynajmy!

1:25

Video Dishonored

Dunwall City Trials DLC trailer

0:38

Video Dishonored

zwiastun Game of the Year Edition

1:23

Video Dishonored

zwiastun na premierę

Star Conflict

Star Conflict

Zagraj za Darmo!

Dragon Knight

Dragon Knight

Zagraj za Darmo!

Deus Ex: Rozłam Ludzkości / Mankind Divided + DLC - PC - 148,90 zł

kup w sklepie

PC 148,90 zł

Return to Castle Wolfenstein  - PC - 21,90 zł

kup w sklepie

PC 21,90 zł

Far Cry Primal - PC - 99,90 zł

promocja

PC 99,90 zł

Komentarze Czytelników (576)

Dodaj swój komentarz
Wszystkie komentarze
16.12.2014 15:33
odpowiedz
kylo19
45
MG do wynajęcia
8.0

Właśnie, niespełna pół godziny temu ukończyłem Dishonored. Jestem zbyt leniwy, aby napisać dłuższą wypowiedź, więc wymienię jedynie plusy i minusy tej gry.
PLUSY:
+ Bardzo duża nieliniowość rozgrywki:wiele dróg dotarcia do celu, wybory w misjach pobocznych, różne sposoby eliminacji głównych przeciwników.
+ Klimat i design graficzny lokacji
+ Ciekawe lore wpływające bezpośrednio na odbiór i immersję gry.
+"Elastyczna" oprawa audio sygnalizująca o zauważeniu, wykryciu, czy też walce.
+ Znakomite wplecenie opcjonalnych aktywności i misji.
+ Animacje Corvo oraz płynny model skradania.
+ System reagowania miasta na poczynania gracza (punkty chaosu, rozmowy strażników, plakaty i listy gończe itp.)
+ System lootu run oraz kościanych amuletów, zachęcający do eksploracji.
+ Możliwość rozwoju umiejętności bohatera oraz upgrade'owania jego ekwipunku.
+ Szeroki wachlarz "gadżetów" (miecz, moce, kusza, pistolet, granaty, pułapki, klucze elektryczne itp.) pozwalający na różnorodne podejście do misji.
MINUSY:
- Zdecydowanie zbyt niski poziom trudności skutecznie umniejszający satysfakcję ze skradania.
- Sztampowa i przewidywalna fabuła.
- Wyprany z charakteru, będący niemową główny bohater- Corvo.
- Zmarnowany potencjał postaci, które są tu pozbawione swoich cech charakterystycznych i charyzmy.
- Błędy sztucznej inteligencji.
- Długość rozgrywki (20-25 godzin, gdy chcemy zaliczyć wszystkie poboczne aktywności oraz unikając walki ; nawet tylko 8 godzin, gdy przechodzimy tnąc i siecząc).
- W miarę chaotyczny, jednak nadal zdecydowanie zbyt prosty system walki.
- System skradania nie uwzględniający rodzaju podłoża oraz cieni, (ciemność nie daje praktycznie nic, chyba że z bardzo daleka) choć to wynika u mnie z fanatyzmu na punkcie Thiefa.

Dishonored uważam za grę bardzo udaną. Niezwykle cieszy przede wszystkim nieliniowość rozgrywki oraz klimat gry. Kuleje niestety fabuła, dialogi i postacie. Ogółem jednak Dishonored posiada bardziej znaczące zalety, które sprawiają, że gra się wyśmienicie. Szkoda tylko, że fabuła, postacie i dialogi kuleją, bo uważam ten element za jeden z najbardziej znaczących w grach. Zawodzi, również poziom trudności, bo walka nawet na "bardzo trudnym", po odblokowaniu mocy nie stanowi żadnego problemu. Wady te rekompensuje za to świetny klimat i immersja, które mnie wprost zassały. Ogromnym plusem jest też prawie nieograniczona nieliniowość, która sprawia, że każdy przechodzi misje swoim stylem.

Podsumowując, Dishonored otrzymuje ode mnie w miarę naciągnięte 8/10. Nie mam jednak serca wystawić tej grze mniej, bo dzięki nieliniowości i wspaniałemu klimatowi jest bardzo grywalna i zasysa na długie godziny.

03.03.2015 23:45
-3
odpowiedz
Wacław_Kutasiewicz
12
Legionista
1.0

Fani gry Dishonored zabijcie mnie za opinię na jej temat. Przepraszam, ale nie znalazłem żadnego punktu zaczepienia, żadnego zainteresowania, by kontynuować rozgrywkę. Dla mnie ta gra to mega, mega porażka. Nie jestem trollem - kocham serię Thief i kocham skradanki - i tym bardziej to dla mnie bolesne rozczarowanie. W tej grze wszystko ale to wszystko dla mnie leży. Przepraszam, jeśli kogoś uraziłem.

10.03.2015 22:31
odpowiedz
kirych
1
Junior

To jedyna gra jaką przeszedłem 2 razy. Mam zamiar to powtórzyć po raz 3. Gra jest świetna. Z całego serca polecam. Czekam na 2 :)

10.03.2015 22:32
-2
odpowiedz
geralt z tibii
5
Legionista

ale lipa grafa w buttrefieldzie lepsz lol

21.03.2015 12:05
odpowiedz
OdrzutoweWrotki
26
Chorąży
10

Gra jest najlepszą z najlepszych.
Tak samo jak Deus Ex.
I odkąd ją przeszedłem we wszystkie możliwe sposoby i warianty...
Nie mam w co grać :(

29.03.2015 23:36
odpowiedz
Mazoch
32
Pretorianin
8.5

Gra jest świetna :) na początku trzeba przywyknąć ale jest ok, ludzie grafiki się czepiają według mnie taki był zamysł by zrobić grę komiksową wyszło fajnie.

29.03.2015 23:57
odpowiedz
planeswalker
14
Generał

Gra mi się podobała. Na plus oceniam świetny steampunkowy klimat i niezły gameplay. Szkoda tylko, że gra jest taka krótka i ma słabe zakończenie.

01.04.2015 10:53
odpowiedz
Mazoch
32
Pretorianin

@UP Zakończenie zależy od tego jak grasz sam jeszcze nie ukończyłem (ostatnia misja) ale z tego co pisało na początku zabijanie wpływało na końcowy wynik pozytywny lub negatywny.

13.04.2015 12:59
odpowiedz
Clash01
19
Centurion
9.5

Świetna, ale krótka (ukończenie gry zajęło mi 10h). Jedyne czego nie rozumiem to poziom chaosu. Prawie zawsze miałem wysoki, niezależnie od tego czy przekradłem się zabijając kilku strażników czy zrobiłem krwawą jatkę...

01.05.2015 00:45
odpowiedz
CrossGamer77PC
27
Grove Street Families
9.5

Clash01 Chodzi o to by nie zabijać, lecz usypiać/ogłuszać przeciwników :). A grze daje śmiałe 9,5.

22.05.2015 16:58
odpowiedz
sickrabbit
11
alles goed

Wacław_Kutasiewicz--------> mi też nie przypadla do gustu, po paru godzinach mnie znudziła i do kosza

29.06.2015 20:17
odpowiedz
Cre‹A›ToR
25
Pretorianin
9.0

Dishonored to całkiem dobra gra na +
-Grafa(Ultra)
-Zagadki
-Czuć immersje dzięki FPP
-Misje można ukończyć na wiele sposobów przeważnie na 3
-Moce
-Klimat
-Steampunk
-Optymalizacja
na -
-Fabuła pisana na kolanie
-Bohater niemowa
-słabe postacie
-problem z poziomem rozgłosu zawsze mam chaos nawet jak nie jestem wykryty
8,8/10

11.07.2015 11:04
odpowiedz
WoJoRGW
34
Centurion
9.5

polecam gierkę; bardzo mi się spodobała; daje wysoką notę ;)

26.07.2015 13:10
odpowiedz
puci3104
91
Generał
8.5

W końcu przy trzecim podejściu udało mi się skończyć tą grę no i powiem, że całkiem dobra. Co prawda szału nie ma, ale solidne 8,5/10 może ode mnie dostać.
Plusy:
-Level Design (najważniejsza rzecz w skradankach, wykonana tutaj perfekcyjnie)
-Gameplay
-Pomysł świata i klimat
-Stylistyka
-Oprawa dźwiękowa

Minusy:
-Właściwie jeden, który obniżył moją ocenę o punkt, a mianowicie cieniutka fabuła. Niby jest to wszystko jakoś połączone, ale końcówka była tragiczna i gra pod względem historii pozostawiła olbrzymi niedosyt.

07.09.2015 16:21
odpowiedz
aleCUDA
8
Legionista
9.5

Gra wymagania ma niezbyt wygórowane chodziła nawet na laptopie samsung R560 przy jej max ustawieniach (1280/800) z prędkością ~20 fps. Bardzo dobra rozgrywka, a raczej lepsza zabawa w sensie możliwości przechodzenia kilka (kilkanaście) razy z innymi efektami...
Jeżeli weźmie się ją jako całokształt to sporadyczne błędy można pominąć... największe z nich to niska sztuczna inteligencja... oraz graficzne niedociągnięcia w tym najpoważniejszy chyba błąd ze skalowaniem, np. odległość od przeszkody i wielkość broni gdy podchodzimy do ściany tudzież danej przeszkody staje się nieproporcjonalna do rzeczywistych odległości i wielkości tychże przedmiotów w grze ...

12.09.2015 01:26
odpowiedz
JestemZaStaryNaKsywke
2
Junior

Z mojej strony pełna 9 i to POMIMO że zupełnie nie lubię stealth gameplay'u i w trakcie gry zwykle walczę z takimi systemami wykorzystując głupotę AI przeciwników, jednak wizualnie i fabularnie gra jest bardzo solidna, do tego oferuje znajdźki, które w konkretny sposób przekładają się na rozgrywkę i dla których chce się poświęcić trochę czasu aby je odnaleźć. Słowem, bardzo dobra gra z potencjałem do wymaksowania i ponownego przejścią za jakiś czas.

12.09.2015 01:28
odpowiedz
JestemZaStaryNaKsywke
2
Junior
9.0

Pomyliłem się -.- to miał być komentarz do sekcji xbox 360, bo na tej konsoli ogrywałem.

18.09.2015 23:42
odpowiedz
Clash01
19
Centurion

Taki drobny problem mam z grą - może ktoś wie jak sobie z nim poradzić (ja jak dotąd nic nie znalazłem). Mianowicie wszystko było w porządku dopóki miałem samą podstawową wersję gry. Niedawno kupiłem DLC i od tego momentu zarówno podstawowa wersja jak i DLC cały czas się przycinają. Zmniejszyłem wszystkie ustawienia graficzne i cały czas to samo. FPS cały czas są powyżej 100. Ktoś wie o co może chodzić?

19.10.2015 06:40
odpowiedz
payne73
11
Chorąży
9.0

Przyznaję że ta ''pozycja''została wcześniej przeze mnie niestety pominięta,piszę niestety bo gra okazała się po prostu wyśmienita i wciągająca i jest to produkcja do której kiedyś z pewnością powrócę ,ażeby znów wcielić się w postać ''Corvo''i być może odkryć ją na nowo podążając jakimiś nowymi scieżkami ,wcielając w życie nowe rozwiązania których jest bez liku...jak dla mnie jedynym minusem gry jest jednak fakt że jest tak krótka

21.12.2015 09:55
odpowiedz
Mareck76
3
Junior
10

Gra jest niesamowita! Wciąga bardzo. Duże możliwości wyboru sposobu przejścia misji, można zabijać na hura niczym Rambo lub jak Hitman z ukrycia albo nikogo nie zabijać, tylko usypiać czy ogłuszać lub niczym duch realizować misję bez zostawienia śladu swojej obecności. Grafika bardzo ładna, grywalność niesamowita, wciąga jak narkotyk.

10.01.2016 12:43
odpowiedz
ryder wieczny palacz
56
miszczupiszczu

Zaraz kupuje ją! Mam nadzieje, że opłaca się. Dosyć z opisu i gameplayow mi sie podoba, zobacyzmy :D

22.01.2016 13:06
odpowiedz
Mareck76
3
Junior

GRA jest super! Skończyłem dwukrotnie, raz wybijając wszystkich w pień i kolejny raz nie zabijając nikogo. Skończyłem też dodatek Knife of Dunwall, który też bardzo miło wspominam i dobrze oceniam. POLECAM! Jedna z lepszych "skradanek" ostatnich lat, czekam na drugą część!

08.02.2016 16:59
odpowiedz
okoanielskie
2
Legionista

Mega gierka, po prostu mega!

22.03.2016 21:49
odpowiedz
BracoForOne
8
Konsul
5.0

dobra historia opowiedziana z dobrymi ujęciami oraz nawet dobrą grafiką ale nie wciąga mnie

26.03.2016 15:43
odpowiedz
LowcaFragow
3
Junior

Trzeba przyznać, że to naprawdę dobra gra, z nawet wciągającą fabułą. Skradanie się i mordowanie jest bardzo przyjemne, szczególnie w połączeniu z przydatnymi mocami. Gra oferuje nam pewien system moralności, który mówi nam, że zabijanie jest złe, ale przy takich możliwościach jakie mamy, nie można się temu oprzeć :) Ode mnie 9/10.

30.03.2016 20:13
odpowiedz
Stamina
22
Supreme STAMNET
9.0

Moja przygoda z Dishonored była szorstka bo dopiero przy trzecim podejściu ją zaliczyłem. Nie podobał mi się miejscami wykreowany świat (jakiś steampunkowy miszmasz motywów znanych z wielu innych gier w tym z Half-Life’a czy Bioshocka) i fabuła prezentowana za pomocą książek i różnych notatek porozrzucanych po mapach.

Half-Life (goście na szczudłach)
Bioshock (zbieractwo pierdół)

Fundamentalną zaletą gry jest jej NIELINIOWOŚĆ i ogromna swoboda działania. Możemy grać w sposób jaki najbardziej lubimy. Ja najpierw starałem się eliminować po cichu. Podnieciłem się wręcz jak wykminiłem, że można użyć mocy „Blink” czyli jak ja to nazywam teleportu przestrzennego do zwarcia z przeciwnikiem i zdjąć go cichym takedownem bez wszczynania otwartego pojedynku. Świetna rzecz. W momencie jak mi...

Więcej na Supreme STAMNET: http://supremestamnet.blogspot.com/2016/02/fps-skradanka-swoboda-910.html

20.05.2016 16:08
odpowiedz
CAASH
17
Wiedźmin
9.0

Też miałem do tej gry ze trzy podejścia, zawsze po ucieczce z więzienia kończyłem. Jednak uparłem się, że spróbuje dojść nieco dalej i.... wciągnęła na maksa! Gra jest bardzo dobra, świetny klimat, duża swoboda działania. Gra jest ciekawa przede wszystkim gdy się cały czas skradamy. Polecam!

22.05.2016 09:54
odpowiedz
Babagon
2
Legionista
9.5

Ta gra jest jak Skyrim, prosta, a jednocześnie wciągająca..

spoiler start

PROSTA=/=PROSTACKA

spoiler stop

28.05.2016 16:02
odpowiedz
MasterCZANK (Shadow of Flame)
1
Junior

Wiec tak.
Aktualnie nie mogę się pozbierać do zagrania w tą grę. Jakoś ciemne uliczki i mordercze miasto mnie nie zachęcają do chodzenia po nim i jeszcze chęć zdobycia wszystkich ,,runów'' jeśli dobrze mówię. Jednak, gdy wejdę do gry czuję się bardzo swojsko i gra mnie wciąga na długie godziny (bo bardzo lubię przechodzić wszystko idealnie (w tym przypadku po cichu)). Na pewno jak każdy mówi OGROMNĄ zaletą jest nieliniowość i ogromna swoboda. Mam nadzieję, że jeszcze kiedyś najdzie ochota przejścia tejże gry.

post wyedytowany przez MasterCZANK (Shadow of Flame) 2016-05-28 16:04:36
14.06.2016 17:18
odpowiedz
djziomek18
2
Legionista
9.5

cudowna

Dodaj swój komentarz
Wszystkie komentarze